Комунистичка партија еСрбије

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
СрпскиIcon-Serbia.png


Комунистичка партија еСрбије

Unknown Party

General information
Country Flag-Serbia.jpg Serbia
Abbreviation КПеС
Colors Црвена
Founded Новембар 16, 2013[1]
Dissolution 2019
Political
Congress
Orientation Екстремна левица
Ideology Тоталитарна

Комунистичка партија еСрбије је политичка партија у Icon-Serbia.png Србији.

Оснивачки конгрес Савеза комуниста еСрбије одржан је 16. новембра 2013. Оснивач СКеС-а је Петар152.

Савез комуниста еСрбије мења своје име у Комунистичка партија еСрбије на конгресу одржаном 15.06.2014. године.

Комунистичка партија еСрбије је идејни политички настављач традиције Савеза комуниста еСрбије.

Мисија СКеС

Политичка демократија

Демократија

Демократија је власт народа – од народа и за народ. Привржени смо политичком систему у коме ће грађанин бити субјект суверености, а не поданик. Грађани имају право да учествују у доношењу одлука и избору својих представника. Демократски социјализам омогућава да се демократија развије даље од својих либералних почетака.

Грађани имају право да на основу општег и једнаког права гласа на непосредним и тајним изборима, непосредно и директно бирају, али то није довољно. Представничка демократија не може заменити непосредно учешће грађана у доношењу одлука. Зато се залажемо да се убудуће чешће примењује референдум и народна иницијатива када се одлучује о питањима од заједничког и општег интереса.

Грађани имају право да се слободно организују у политичке странке, организације и удружења и да се у слободном и демократском надметању такмиче за власт и учешће у власти. Странкама је уставом признато право учешћа у обликовању политичке воље. Ту посредничку функцију између грађана и државе оне могу успешно остварити ако то чине демократским процедурама и нескривено од јавности.

Да би грађани заиста могли владати, непосредно и посредно, преко својих изабраних представника, мора бити укинут сваки нелегитимни монопол моћи. То значи да политички систем мора бити тако изграђен и заштићен демократским средствима да нико – појединац, политичка странка или група – не може подредити државу својим интересима. Противимо се злоупотребама политичке или економске моћи у циљу успостављања монопола на процес одлучивања о најважнијим питањима развоја привреде, држава и друштва.

Однос власти према грађанима је најзначајнији показатељ демократичности политичког система. Положај на власти комунисти схватају као израз поверења народа и као обавезу да свако ко наступа у име народа делује за његово добро. Изабрани представници су одговорни својим бирачима и могу бити опозвани када раде неодговорно и погрешно, злоупотребљавају власт или је користе за групе или властите интересе. Политичка, морална, кривична и материјална одговорност носилаца јавних функција за дела почињена у време мандата – посебно у случајевима корупције – брана су неодговорној власти и захтевају доследну примену.

СКеС се залаже за демократску политичку културу коју одликују дух толеранције, отворена и конструктивна расправа, дијалог, уважавање различитих идеја, права и интереса мањине и спровођења одлуке већине. Демократске вредности су вредности толеранције, солидарности и сарадње међу људима без обзира на њихова политичка, идеолошка, религиозна или било која друга уверења. У демократији свако је слободан да каже шта мисли и да делује у складу са тиме, под условом да тиме не угрожава слободу других људи.

Држава и друштво

Држава није вредносно неутрална. Комунисти сматрају да је држава демократска институција која репрезентује и чува заједнички живот у политичкој заједници, повезаност грађана, народа и територије и да је довољно јака да гарантује стабилност, територијални интегритет и суверенитет. Сматрамо да је концепт грађанске суверености доказао своју одрживост и да и убудуће треба да буде основ политичке организације државе Србије. Ми желимо да изградимо грађанску државу која ће бити правична и јака да заштити живот, слободу и имовину сваког појединачно и свих нас заједно. И у Србији организованој на грађанском принципу, српски народ има државу у којој сва својства идентитета – језик, култура, традиција и вера – бити неупитни.

Заједно са другим политичким странкама у поштеној демократској конкуренцији, али и у односима сарадње, ми изграђујемо и учвршћујемо ту државу и свесни смо одговорности за њу. Свесни смо и њених бројних недостатака, који су често и наше сопствене слабости.

Комунисти истрајавају у изграђивању демократског социјализма како би Србија – демократска и социјална одговорна држава. Трајно смо опредељени да нашим активностима односе у друштву приближимо нормама које су утемељене у традицијама демократије усмерене на једнаку слободу солидарних грађана.

Србија је мултиетничко, мултирелигијско и мултикултурно друштво у коме се једнако вреднују људска права појединаца и права националних мањина и где ће човек човеку бити суграђанин без обзира на нацију, веру, културу, језик или неку другу посебност.

Републикански облик уређења државе конституисане на принципу поделе власти сматрамо најпримернијим нашим потребама. Законодавна власт треба да потиче од грађана, да буде контролисана од грађана и да буде потчињена уставу. Влада којој припада извршна власт мора да влада по законима и да буде одговорна Конгресу. Судска власт мора да буде самостална и независна и да буде руковођена искључиво правом и законима.

Комунисти своје деловање не ограничавају само на државу. Указујемо на важност деловања бројних субјеката у друштву – странака, синдиката, медија, иницијатива грађана и привреде. Они својим интересима и деловањем покрећу промене у привреди и друштву. Без њиховог утицаја на деловање државе она остаје огољени апарат принуде лишене реалних садржаја.

Комунисти не прецењују могућност деловања државе и добро знају њене недостатке, али одбијају неаргументоване критике државних институција и државне управе. Ми ћемо имати увек критичан и конструктиван однос према деловању државе, поготово ако њено деловање није у складу са уставом и у интересу највећег броја грађана. Захваљујући политичкој демократији наша држава није више класна држава, али наше друштво носи, и дуго ће носити, многе одлике класног друштва.

Већина људи је захваљујући социјалној држави добила прилику да унапреди своје грађанске слободе и права. Знамо да је и у демократској држави могућа злоупотреба власти, као што се и социјална држава може изметнути у бирократско туторство. Зато се залажемо за концепт социјално одговорне државе који ће спречавати све облике експлоатације и економско-социјалне обесправљености.

Стална демократизација брана је таквим девијацијама. Зато држава мора бити под сталном критичком контролом и не сме одустајати од сталне промене друштвених односа, јер се само тако могу осигурати социјално одговорно друштво и тржишна привреда. Комунисти ће такве промене увек подржавати са циљем да се класне карактеристике друштва укину, а не да се само ублажавају.

Правна држава – против корупције и организованог криминала

Комунисти се залажу за правну државу која штити све грађане једнако. Једнакост пред законом мора да важи за све – нико не може бити изнад закона. Инсистирамо на доследној примени закона – једнако према свима и свакоме. Порекло, партијска припадност, богатство или функција на власти не могу бити разлози да се не позива на одговорност за дела која су кажњива по закону.

Успостављање законистости, права сигурност и независност правосуђа повратиће поверење грађана у ефикасност и непристрасност правног система. Независно, одговорно, стручно и ефикасно правосуђе услов је да судије служе само закону.

Грађани, њихове организације, јавност и политичке странке имају право да критикују законе које сматрају неправедним и да захтевају њихово мењање кроз редовну законодавну процедуру.

Слобода информисања

Противимо се неистинитом и манипулативном информисању – свим облицима цензуре и свакој злоупотреби моћи масовних медија у циљу политичке, идеолошке, религиозне или друге врсте индоктринације, нарочито када су усмерени на ширење расне, националне или верске мржње, на насилно рушење уставног поретка, угрожавање одбране и безбедности земље и обрачун са неистомишљеницима. Злоупотребе масовних медија у циљу ширења неистина, увреда и клевета које угрожавају лични интегритет и достојанство појединаца и институција треба спречавати и кажњавати искључиво правним средствима.

Безбедност и политика неутралности

Свет и регион Балкана изложени су великим безбедносним изазовима, ризицима и претњама. Сматрамо да гомилање наоружања и сврставање у војне савезе нису адекватни одговори на те изазове. Комунисти препознају проширење и продубљење концепта безбедности. У том смислу, посебну пажњу посвећујемо концепту људске безбедности који је усредсређен на благостање и квалитет свакодневног живота грађана, не одричући при томе изузетан значај трационалних концепата безбедности, заснованих на обавештајној и протективној моћи државе.

Спољна политика – политика мира и сарадње

СКеС се залаже за спољну политику која ће бити у функцији мира и система колективне безбедности, економског развоја, политичке стабилности и даље демократизације Србије, као и очувања суверенитета, независности и територијалног интегритета у границама. Србија треба да буде равноправан субјект у међународној заједници, пре свега у региону Балкана и у Европи. Геостратешки положај Србије, њени економски, природни и људски ресурси погодни су за сарадњу и интеграције са многим државама и међународним организацијама.

Комунисти су опредељени за остваривање следећих циљева у спољној политици: - активну сарадњу са свим земљама и народима у свету, као и међународним организацијама које унапређују мир, сарадњу, сигурност и благостање у свету, на принципима равноправности и међусобног уважавања.

Матица и сународници

Комунисти се залажу да државне институције Србије организовано прате живот и помажу развој припадника српског народа у другим републикама, нарочито у Хрватској, у Босни и Херцеговини и Црној Гори. Сматрамо да је наша обавеза да својим сународницима пружамо материјалну и моралну подршку у циљу побољшања услова живота и рада, очувања националног идентитета, културне традиције и интензивних веза са матичним народом.

Економска демократија

Социјална тржишна економија

Основа политичког програма СКеС јесте пројекат развоја друштва који се зове демократски социјализам. Пораст друштвеног благостања, бољи и праведнији услови рада, веће зараде јесу циљеви којима тежимо. СКеС је против капитализма у коме бескрупулозма трка за профитом омогућава појединцима богаћење и раскошан живот заснован на експлоатацији обесправљених радника. Моћ капитала над радом мора бити ограничен правилима, законима и стандардима.

Циљеви и стратегија привредног развоја

Комунисти се залажу за развојну политику којом ће се омогућити ефикасно коришћење свих људских, материјалних и природних ресурса у циљу подизања друштвеног благостања садашњих и будућих генерација. Развојни циљеви којима комунисти теже јесу: - пораст друштвеног благостања и животног стандарда грађана; -висок и одржив привредни раст уз пуну инвестициону активност; -макроекономска, пре свега ценовна, стабилност; -побољшање конкурентне способности привреде и пораст извоза; -унапређење и заштита животне средине.

Србија располаже значајним економским ресурсима и неискоришћеним развојним потенцијалима.

Наш развој треба да буде извозно усмерен. Већи извоз омогућиће да повећамо искоришћеност ресурса, остваримо већи доходак и у већој мери задовољимо увозне потребе без новог задуживања. Подстицај извоза значи да макроекономском политиком треба подржавати извозно оријентисане фирме, без обзира на њихову величину и врсту производа. То не мора увек да значи и материјалну стимулацију, већ измену прописа, стандарда, норматива. За то су нам потребна директна улагања, чије присуство на тржишту треба максимално стимулисати.

Историја

Председник партије

Датум Председник партије Проценат гласова
24 Новембар 2013 Петар152 100.00%
15 Децембар 2013 Петар152 100.00%
15 Април 2014 е Номад 57.14%
15 Мај 2014 Авуциц 75.00%
15 Јун 2014 Петар152 100.00%
15 Август 2014 Норбенго 100.00%
15 Јануар 2015 Петар152 100.00%
15 Март 2015 Норбенго 100.00%
15 Август 2015 Петар152 100.00%
15 Октобар 2015 Субјецт117 100.00%
15 Јануар 2016 Петар152 100.00%
15 Април 2016 Субјецт117 100.00%
15 Јун 2016 Петар152 100.00%
15 Август 2016 Субјецт117 100.00%
15 Децембар 2016 Субјецт117 60.00%
15 Децембар 2018 Петар.Дракон 100.00%