USA–Croatia War (February 2018)/Polski

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
PolskiIcon-Poland.png
EspañolIcon-Spain.png


Wojna amerykańsko-chorwacka
Map of Wojna amerykańsko-chorwacka
Date 2 luty 2018 –
6 luty 2018
Location Indochiny, Ameryka Północna, Bałkany
Result Amerykański AS nie powiódł się; Pacifica zatrzymała Chorwacki kontratak
Territorial Changes Chorwacja straciła kolonie w Tajlandii
Belligerents
Flag-Pacifica.jpg Pacifica Flag-Croatia.jpg Croatia
Commanders and Leaders
Flag-Colombia.jpg Maykol 16
Flag-Finland.jpg zRTx
Flag-Latvia.jpg Accipiter Gentilis
Flag-Poland.jpg Prophet009
Flag-Sweden.jpg zzzingo
Flag-USA.png Pfeiffer.
Flag-Croatia.jpg Dayerus

Wojna amerykańsko-chorwacka była konfliktem między Flag-USA.jpg USA a Flag-Croatia.jpg Croatia w lutym 2018. Rozpoczęta zostala Amerykańskim airstrike na Chorwackie kolonie w Flag-Thailand.jpg Thailand. Lądowanie niestety dla Amerykanów nieudanie się zakończyło, dochodzi fakt, iż USA utraciło wszystkiw swoje anty-Asteria MPPsy. Chorwaci od razu rozpoczęli kontrofensywę na USA lądując udanie w Kentucky. Wówczas Flag-Latvia.jpg Latvia i Flag-Sweden.jpg Sweden przyłączając się, zaczęły inwazje na Chorwację: Łotwa udanie wylądowała w Tajlandii, która chroniona nie była, aczkolwiek Szwedzi nie wylądowali w Chorwacji właściwej. Chorwaci byli w stanie podbić dwa regiony przed atakiem Pacifica. Na ich tereny w USA (Flag-Poland.jpg Poland, Flag-Colombia.jpg Colombia i Flag-Finland.jpg Finland) wylądowały, pomimo Chowarckich starań by zablokować Finów i ich atak. Kiedy Serbia podbiła Chorwację na Bałkanach, walka w USA została przerwana gdy Chorwacja tracąc swoje rdzenne regiony wycofała się.

Konflikt ten był jednym z niewielu wojen, w których nie zaangażowała się Asteria.

Pokłosie wojny

Zmiana w stosunkach zagranicznych Pacifiki

Od czasu gdy Polska i Węgry dołączyły do sojuszu Pacifica w kwietniu 2016, sojusz podążał zasadą neutralności w relacjach między nimi a Asterią a Syndykatem. We wczesnym 2017 Syndykat został rozwiązany, zaś państwa sojuszu Pacifica podzieliły się na dwa bloki: pro-Asteriański (prowadzony przez Polskę) oraz anti-Asteriański (prowadzony przez Węgry). Pod koniec 2017 roku, Węgry, USA, Łotwa, Szwecja i Meksyk nie mieli żadnych Asteriańskich MPPsów, w między czasie utrzymywali stosunki z ex-Syndykatem (MPPsy): (z Argentyną, Chile, Grecją, Turcją, itp). Atakując Chorwację, która dzieliła te same MPPsy, te umowy zostały zerwane. Jednakże, Finlandia oraz Bułgaria podpisały MPP w związku z Bułgarskim wsparciem podczas Fińskiego lądowania.

Wydalenie Węgier z sojuszu Pacifica

Po zakończeniu wojny, TheJuliusCaesar (Fiński Minister Spraw Zagranicznych i były Sekretarz Generalny sojuszu Pacifica) opublikował artykuł: Hungary, Pacifica and the irreconcilable rift w którym pisał o zagranicznej polityce sojuszu Pacifica i Węgierskiej pozycji w niej. W związku z faktem, iż Węgry nieoficjalnie wspierały Chorwację w wojnie, uruchomiono petycję by wydalić Węgry z sojuszu Pacifica; 8 lutego 2018, Węgry zostały wydalone z sojuszu.[1]

Asteria i postawa pro-Asteriańska

Asteria i państwa pro-Asteriańskie, takie jak Bułgaria nie miały MPPsów z żadną ze stron konfliktu USA–Chorwacja i były względnie neutralne, prawdopodobnie walcząc tylko dla większych CO. Macedonia (FYROM) wspierała Chorwatów w związku z negatywnymi relacjami z USA. Kiedy to pro-Asteriańscy członkowie sojuszu Pacifica byli wciągani , Asteria dała their swoje wsparcie Polsce, Finlandii i Kolumbii.