Congress/Македонски

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
عربيIcon-Arabic.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran2.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
עבריתIcon-Israel.png
ItalianoIcon-Italy.png
한글Icon-South Korea.png
LietuviųIcon-Lithuania.png
МакедонскиIcon-Macedonia.png
NederlandsIcon-Netherlands.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


Politics

Voting system · Party elections · Congress elections · Presidential elections · President · List of current presidents · Country administration


Филипински конгрес (внатрешност)
Icon - Congress.jpg
Конгрес е местото каде што избраните кандидати од конгресните избори одлучуваат за политичката, воена и економска иднина на државата со поставување на различни закони.
Congress in different languages

Во Обеденетото Кралство го нарекуваат Куќата на Обичните.

Во Австралија нивниот конгрес го викаат Сенат.

Во Ирска е познат како Дајл.

Во Израел се нарекува Кнесет.

Во Јапонија е познато како Кокаи.

Во Португалија е познато како Assembelia da República (Парламентот на Републиката).

Исто така види