Milletvekili seçimleri

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БеларускаяIcon-Belarus.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
ItalianoIcon-Italy.png
한글Icon-South Korea.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png

25 Eylül 2012 seçimlerinden itibaren, vatandaşlar milletvekilleri adaylarına değil partilere oy kullanmaktadırlar.

Siyasi modüldeki değişiklikler

 • Parti üyeleri milletvekilliğine şimdiye kadar olduğu gibi aynı kurallarla aday olabilecek, ancak seçimlere parti listesinde katılacaklardır.
 • Parti başkanı, muhtemel tüm adayları ülkenin bütün bölgeleri için tek bir listede görecek.
 • İlk 5'te bulunan partiler her ayın 25'inde saat 00:00'da milletvekili adayı çıkarma hakkına sahip olacaktır.
 • Eğer bir ülke ayın 23'ü saat 02:00 ve 27'si 00:00 arasında bir bölge kaybeder veya kazanırsa, meclisteki toplam milletvekili sayısı değişmeyecektir.
 • Bir ülke her ayın 23'ü saat 02:00 ve 25'i 00:00 ve 27'si 00:00 arasında en az bir bölgeye sahipse meclise sahip olabilecektir.
 • Meclisteki toplam milletvekili sayısı şu sayfadaki tabloyu baz alarak hesaplanır: Milletvekili dağılımı
 • Milletvekili adaylarını parti başkanı her ayın 24'ünde şu şekilde seçer:
 • Her parti en fazla meclisteki toplam koltuk sayısı kadar aday çıkartabilir.
 • Parti başkanının mecliste görmek istediği şekilde sıralanan ulusal bir liste(bölgesel bir liste yerine) oluşturulmalıdır. Listenin en üstünde bulunan kişilerin seçilme olasılığı daha yüksek olduğu unutulmamalıdır.
 • Eğer ayın 24'ünde parti başkanı liste sıralamasını yapmazsa, adaylar "ilk gelen ilk sırayı alır" kuralına göre listede yer alırlar.
 • Parti başkanı ancak öncelik sırasına karar verebilir ve ülkesinin sahip olduğu maksimum koltuk sayısından daha az resmi adayı seçmeyi seçemez.

Örnek

X partisi ülkesine 10 adaylık ve belirli bir sıraya göre sıralanmış bir liste sunar:

 1. A
 2. B
 3. C
 4. D
 5. E
 6. F
 7. G
 8. H
 9. I
 10. J

Seçim gününde, oy kullanan bir vatandaş listeyi belirli bir kişiye oy vermek için görmeyecektir. Ancak listeyi görerek bir partiye oy verirken daha kolay karar verecektir.

Eğer bu parti toplam 100 oydan 50 oyu alırsa, parti toplam oyların % 50'sini almış olur. Sonuç olarak, bu listedeki ilk 5 aday meclise katılır.

Eğer partinin sadece 4 adayı olsaydı, tüm adaylar meclise katılacaktı ve meclisteki bir koltuk o ay boyunca boş kalacaktı.

Neden milletvekili olmalısınız?

Ülkenizin gelişimine katkıda bulunurken kendi yeteneklerinizi geliştirmek için de bir fırsattır. Milletvekilleri, başkanın yardımıyla birlikte, ülkenin ekonomik ve siyasi istikrarını sağlarlar.

Milletvekili olarak şunları teklif edebilirsiniz: ülke hazinesinden belirli miktar altın/parayı bir organizasyona bağışlamak, vergi değişiklikleri, yeni bir asgari ücret, başkan düşürme veya vatandaşlık onaylama.

Ayrıca şu yasalara oy kullanabilirsiniz: yeni vatandaşlar için Hoşgeldin mesajı, Hastane ve Savunma sistemleri alımı, ülkenizin ittifakı, savaş ilanı ve barış teklifi, ve diğer ülkelere uygulanan ticaret ambargosu.

Milletvekili olmak için ne yapmalısınız?

Milletvekili adayı olabilmek için en az 100 tecrübe puanına(level 12) sahip olmanız ve parti başkanınızı adaylığınızı onaylaması için ikna etmeniz gerekmektedir.

Oylama süreci

Resmi sonuçları duyurma zamanını seçim sayfasından görebilirsiniz.

Her ayın 26'sı 00:00'da (eRepublik saatiyle), milletvekili seçimleri için oy kullanma süresi sona erer. Resmi sonuçlar anti hile projesi kapsamında(912. gün, (20 Mayıs 2010)'da getirilen) 24 saat sonra açıklanır. 26'sı saat 00:00'dan 27'si saat 00:00'a kadar, gecikme vardır, ve bu süre zarfında gösterilen sonuçlar ara sonuçlardır. Bu gecikme zamanı, çoklu hesap kullanımından gelen oyların tespiti ve silinmesi için kullanılır. Bu kontrol sırasında bir önceki ayın milletvekilleri görevlerine devam ederler. Ödüller ve uyarılar eğer adaylar resmi olarak seçilirse gönderilir, ve seçim sonuçları resmi sonuçlar olarak değiştirilir.

Önemli notlar

Eğer milletvekili seçilirseniz, 20 tecrübe puanı ve Icon-gold.gif 5 Altın ödül kazanırsınız. Milletvekilleri seçim sırasında partilerinden ayrılamazlar ancak ülke içinde konum değiştirebilirler. Seçilmiş milletvekilleri istedikleri gibi konum değiştirebilirler ve ayrıca milletvekilliğinden istifa edebilirler. Sadece (ayın 25'i saat 00:00'da) ilk 5'te olan partiler milletvekili adayı çıkartabilir. Ülke başkanları milletvekili adayı olamazlar.

Ayrıca bakınız


Menu Rising

Homepage · Market · Kurallar · Geçmiş · Topluluk