Country donations/Македонски

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran2.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
한글Icon-South Korea.png
МакедонскиIcon-Macedonia.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


Country donate law.png

Icon donation.gif Член на конгресот може да поднесе закон за да се дадат пари на државната организација. На Страната за донирање во државната администрација Членот на Конгресот го има следниот фпрмулар:

  • внеси име на организацијата
  • внеси количина (најмногу 400.000 валута).
  • внеси линк за дебата.

Кога законот е предложен, голдот/валутата е тргната од државнa сметка.

Кога член на конгресот ќе предложи сума на пари да бидат донирани на организација, тој/таа мора да биде сигурна дека ќе има доволно останати пари за да ги покрие даночните трошоци за наредните 500 нови граѓани во таа држава.

Ако државата ја нема потребната сума на голд, Членот на Конгресот ќе ја добие следната порака: "Државата ја нема потребната сума на голд на сметка за да може да ја испринта оваа сума на пари/валута."

Ако организацијата не постои, Членот на Конгресот ќе ја види следната порака: "Организацијата во која што пробувате да донирате не постои."

Ако законот е гласан и профатен тогаш организацијата ќе го добие предложените пари (и известување). Ако законот е одбиен, голдот/парите се вратени назад на државната сметка.