Currency/Македонски

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
عربيIcon-Arabic.png
БеларускаяIcon-Belarus.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
ČeskoslovenštinaIcon-Czechoslovak.png
EestiIcon-Estonia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
한글Icon-South Korea.png
LietuviųIcon-Lithuania.png
МакедонскиIcon-North Macedonia.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png

Што е валута

Валута е единица за размена, во основа тоа се парите. Златото е универзална валута во еРепублик што значи дека златото можете да го користите во секоја земја за разлика од локалните валути.

Во еРепублик, можете да најдете и локални валути, како МКД (македонски пари), AUD (Австралиски пари) и така натаму. Овие валути може да се користат само во соодветната земја.

Како да се соберат пари?

Постојат повеќе начини на кои можете да се соберете пари:

  • Да ви подари некој кој има пари.
  • Да работите во одредена земја и да добивате плата (Пример: Вработи се во компанија во Иран и заработете IRR како плата)
  • Сменете Злато или друга валута за валутата која ја барате (Пример: Продади 5 Злато за 50 УСД (Американски долари))

Како и каде да спечалите пари?

Со локалните валути (МКД, ZAR, VEB...) можете да:

Локални валути во новиот свет

Земја Код Македонски назив Локален назив
Icon-Argentina.png Аргентина ARS Аргентински Пезос Peso Argentino
Icon-Australia.png Австралија AUD Австралиски долар Australian Dollar
Icon-Austria.png Австрија ATS Австриски шилинг Österreichischer Schilling
Icon-Belarus.png Белорусија BYR Белоруска Рубља беларускі рубель
Icon-Belgium.png Белгија BEF Белгиски франк Franc Belge / Belgische frank
Icon-Bolivia.png Боливија BOB Боливиски боливано Boliviano boliviano
Icon-Bosnia and Herzegovina.png Босна и Херцеговина BAM Босанска марка Bosanska marka / Konvertibilna marka
Icon-Brazil.png Бразил BRL Бразилски реал Real Brasileiro
Icon-Bulgaria.png Бугарија BGN Бугарски лев Български Лев
Icon-Canada.png Канада CAD Канадски долар Dollar Canadien
Icon-Chile.png Чиле CLP Чилеански Пезос Peso Chileno
Icon-China.png Кина CNY Кинески Јуан 人民币
Icon-Colombia.png Колумбија COP Колумбиски Пезос Peso colombiano
Icon-Croatia.png Хрватска HRK Хрватска куна Hrvatska kuna
Icon-Cyprus.png Кипар CYP Кипарска фунта Λίρα Κύπρου / Kıbrıs lirası
Icon-Czech Republic.png Чешка CZK Чешка круна Koruna česká
Icon-Denmark.png Данска DKK Данска круна Dansk Krone
Icon-Estonia.png Естонија EEK Естонска круна Eesti Kroon
Icon-Finland.png Финска FIM Финска марка Suomen Markka
Icon-France.png Франција FRF Франсцуски франк Franc Français
Icon-Germany.png Германија DEM германска марка Deutsche Mark
Icon-Greece.png грција GRD грчка драхма ελληνική δραχμή
Icon-Hungary.png Унгарија HUF Унгарска форинта Magyar forint
Icon-India.png Индија INR Индиска рупија रुपया
Icon-Indonesia.png Индонезија IDR Индонезиска рупија Rupiah Indonesia
Icon-Iran.png Иран IRR Ирански риал ریال ایران
Icon-Ireland.png Ирска IEP Ирска фунта Punt Éireannach
Icon-Israel.png Израел NIS Израелски шекел שקל חדש
Icon-Italy.png Италија ITL Италијанска лира Lira Italiana
Icon-Japan.png Јапан JPY Јапонски јен 日本円
Icon-Latvia.png Летонија LVL Летонски лат Latvijas Lats
Icon-Lithuania.png Литванија LTL Литванска лита Lietuvos Litas
Icon-Malaysia.png Малезија MYR Малезиски рингит Ringgit Malaysia
Icon-Mexico.png Мексико MXN Мексикански пезос Peso Mexicano
Icon-Montenegro.png Црна Гора MEP Црногорски Перун Црногорски Перун
Icon-Netherlands.png Холандија NLG Холандски гулден Nederlandse Gulden
Icon-New Zealand.png Нов Зеланд NZD Новозеландски долар New Zealand Dollar /Tāra o Aotearoa
Icon-North Korea.png Северна кореја KPW Севернокорејска вона 조선민주주의인민공화국 원
Icon-Norway.png Норвешка NOK Норвешка круна Norsk Krone
Icon-Pakistan.png Пакистан PKR Пакистанска рупија روپیہ
Icon-Paraguay.png Парагвај PYG Парагвајски гуаран Guaraní paraguayo
Icon-Peru.png Перу PEN Перуански нов сол Nuevo sol peruano
Icon-Philippines.png Филипини PHP Филипински пезос Piso ng Pilipinas
Icon-Poland.png Полска PLN Полска злота Polski Złoty
Icon-Portugal.png Португалија PTE Португалски ескудо Escudo Português
Icon-Republic of China (Taiwan).png Тајван TWD Тајвански долар 台幣
Icon-Republic of Macedonia (FYROM).png Република Македонија MKD Македонски Денар Македонски денар
Icon-Republic of Moldova.png Република Молдавија MDL Молдавски леј Leu Moldovenesc
Icon-Romania.png Романија RON Романски нов леј Leu românesc
Icon-Russia.png Русија RUB Руска рубља российский рубль
Icon-Serbia.png Србија RSD Српски динар српски динар / srpski dinar
Icon-Singapore.png Сингапур SGD Сингапурски долар Ringgit Singapura / சிங்கப்பூர் வெள்ளி / 新加坡元
Icon-Slovakia.png Словачка SKK Словачка круна Slovenská Koruna
Icon-Slovenia.png Словенија SIT Словенски толар Slovenski Tolar
Icon-South Africa.png Јужно Африканска република ZAR Јужноафрикански ранд Zuid-Afrikaanse Rand
Icon-South Korea.png Република Јужна Кореја KRW Јужнокорејска вона 대한민국 원
Icon-Spain.png Шпанија ESP Шпанска пезета Peseta Española
Icon-Sweden.png Шведска SEK Шведска круна Svensk Krona
Icon-Switzerland.png Швајцарија CHF Швајцарски франк Franc Suisse
Icon-Thailand.png Тајланд THB Тајландски бахт บาทไทย
Icon-Turkey.png Турција TRY Турска лира Türk Lirası
Icon-Ukraine.png Украина UAH Украинска хривнија українська гривня
Icon-UK.png Велика Британија GBP Британска фунта Pound Sterling
Icon-Uruguay.png Уругвај UYU Уругвајски пезос Peso uruguayo
Icon-USA.png САД USD САД долар United States Dollar
Icon-Venezuela.png Венецуела VEB Венецуелски боливар Bolívar Fuerte Venezolano