Објавување војна

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
EestiIcon-Estonia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
עבריתIcon-Israel.png
ItalianoIcon-Italy.png
LatviešuIcon-Latvia.png
МакедонскиIcon-Macedonia.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


Војна

Military tutorialВојнаОбјавување војнаПрироден непријателВоздушен нападБојно полеAircraft battleБитки по дивизииВостаниеDeterminationEmpireDefence shield
Wars in-game pageList of military conflicts

Declare war.png

Icon-war.png Објавување војна

Објавување војна е закон што може да биде предложен од Претседател на земјата и е гласан од страна на Конгрес.

Законот поминува ако, после 24 часа, има едноставно мнозинство од "Да" гласови. После завршување на времето за законот нова војна ќе биде објавена на таа земја. Земјата што го предлага законот има 24 часа за да нападне пред да изгубат иницијатива (овозможувајќи на другата земја да нападне).

Војна може да биде објавена само ако земјите што сакаат да објават војна граничат помеѓу себе.

Icon-gold.gif Цена

Објавување на војна:
Icon-gold.gif 200 Златo + 10% * број на граѓани со левел поголем од 5 во земјата која напаѓа)

Exclamation.png Алтернативи


Back.gif Back to Војна page

Back.gif Back to Претседател page


Laws that can be proposed by

President: New citizen message · MPP · Declare war · Airstrike · Propose peace · Trade embargo · Resource concession · Leave alliance · Change alliance leader
Congress: Country donations · Minimum wage · President impeachment · Issue money · Change taxes · Accepting citizenship
Either President or Congress: Natural enemy
Dictator: Any of the above Laws except New citizen message and President impeachment