eRepublik

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БеларускаяIcon-Belarus.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
עבריתIcon-Israel.png
ItalianoIcon-Italy.png
LietuviųIcon-Lithuania.png
МакедонскиIcon-North Macedonia.png
NederlandsIcon-Netherlands.png
NorskIcon-Norway.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


eRepublik flag
Winter time logo
Halloween time logo
 eRepublik е огледална верзија на реалниот свет каде корисниците ги остваруваат своите политички, економски и/или воени аспирации за да го сменат курсот на историјата. Во eRepublik граѓаните можат да ги живеат своите соништа, да разговараат со пријателите и да запознаат нови додека го запознаваат Новиот Свет. За да дознаете повеќе посетете ја www.erepublik.com. 

eRepublik е стратегиско-економска онлајн игра со масивен број на меѓусебно социјално поврзани играчи (ММО). Играта дозволува играчите да учествуваат како индивидуални граѓани во виртуелниот свет. Играта е создадена од страна на Alexis Bonte и George Lemnaru.

eRepublik ги комбинира социјално поврзување и стратегијата во една единствена онлајн игра каде што играчите учествуваат во голем број на активности. Граѓаните на eRepublik можат да поседуваат сопствени компании, да формираат политички партии, да гласаат на избори, да пишуваат новинарски статии и дури да војуваат како граѓани на виртуелните верзии на државите од реалниот живот.

При регистирањето во играта, корисникот избира на која виртуелна држава сака да стане граѓанин. Секоја од тие држави е именувана според веќе постоечка држава во вистинскиот живот и е поставена на слична локација на мапата. Граѓанинот има можност да се вработи во компанија која се наоѓа во таа држава и да тренира како војник. Тренирањето и работењето може да се извршуваат секој ден. Една од главните предности на играта е тоа што се потребни „14 минути на ден“ за да се учествува.

Новиот Свет

Светот во eRepublik се нарелува „Новиот Свет“.

Други линкови

Видете исто така

Мени

Вовед · Правила · Прирачник · Историјат