Енергијата

From eRepublik Official Wiki
Jump to navigation Jump to search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
عربيIcon-Arabic.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
ქართულიIcon-Georgia.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
한글Icon-South Korea.png
LatviešuIcon-Latvia.png
LietuviųIcon-Lithuania.png
МакедонскиIcon-North Macedonia.png
NorskIcon-Norway.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.pngIcon energy.png
Енергијата е една од најважните работи во животот на ерепаблик.
Вашата енергетска вредност можете да ја најдете на вашата странична лента. Ако вашата енергија е под 10, вие неможете да тренирате, работите и да се борите.

Користење на енергија

Вашата енергија се троши од различни работи:

  • работење: -10 енергија/работење;
  • тренирање: -10 енергија/тренингска сесија;
  • борење: -10 енергија/клик;
  • патување (во случај кога користите билет): од -4 до -0 енергија (во зависност од квалитетот на билетот).

Реставрација на енергија

Вие можете да покачите енергија на следниот начин:

Максимална обнова на енергија

Максималната енергија на нов играч е 100 и се зголемува по 20 со секој накачен левел се до 21 левел. На левел 21 играчот ќе има максимална енергија од најмалку 500. По 21 левел, максималната енергија може да се зголеми со купување на Energy center.

- Пример:

  • Левел 1 играчот има максимална енергија 100.
  • Левел 2 играчот има максимална енергија 120.
  • Левел 11 играчот има максимална енергија 300.
  • Левел 12 играчот има максимална енергија 320.


Energy and what influences it

Recovering energy: FoodHouseWeekly challengePower packPower Pack Booster
Items: Energy barFirst aid kitWinter treatPumpkinCarrotIce creamBonbon
Spending energy: FightDeployGuerrilla fightsTrainWorkMoving ticket
Energy pool: HouseEnergy centerCentral parkSeveral Packs