FAQ/Türkçe

From eRepublik Official Wiki
< FAQ
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
FrançaisIcon-France.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
LietuviųIcon-Lithuania.png
PolskiIcon-Poland.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png

Contents

Hesap

eRepublik oynamak için teknik gereksinimler nelerdir ?

eRepublik indirme ihtiyacı olmadan, sadece internet üzerinden oynanan bir oyundur. Oynamak için tek gereken şey bir internet bağlantısıdır. Bu sayfaya bakabiliyorsanız gereken tüm ihtiyaçlara sahipsiniz demektir.
En düşük gereksinimler:
1.6GHZ İşlemci, 1 GB RAM, son sürüm Flash oynatıcı.
Gereken gereksinimler:
2.4GHz işlemci, 2 GB RAM, nVidia/ATI ekran kartı, son sürüm Flash oynatıcı.

Kaç tane oyuncu hesabı açabilirim ?

eRepublik'te oynamak için sadece 1 tane hesap açmanız yeterlidir. Birden fazla hesap açmanın yanında oyundan kesinlikle uzaklaştırılma ihtimalini de göze almış olursunuz.

Şifremi unuttum. Ne yapmalıyım ?

Giriş yapma sayfasında "Şifremi Unuttum" adlı butona basınca, sistem size bir form verecektir. Forma posta adresinizi yazınız. İşlem tamamlandıktan sonra postanıza şifre hatırlatması gelecektir.

Oyuncu ismimi değiştirebilir miyim?

Oyuncu ismini profil sayfanıza girip, sağ üstte bulunan profili düzenle butonuna basarak değiştirebilirsiniz. İlk kez oyuncu adınızı değiştirdiğinizde 5 altın, diğer seferlerde 50 altın ücreti vardır.

Profil resmi yüklemek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Profilinize erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Profilinize gidin ve 'Profili düzenle' seçeneğini tıklayın. Burada fotoğrafınızı seçebilir ve siteye yükleyebilirsiniz. Birçok kullanıcı, yeni avatarlarını yükledikten sonra ortaya çıkmadığını bildirmiştir. Aynı fotoğrafı tekrar tekrar yüklemeye devam etmeniz gerekmez. Bu yaygın bir hatadır ve biraz zaman ve sabırla fotoğrafınızı görebilirsiniz.

Neden yüklediğim yeni resim gösterilmiyor?

Bazen, tarayıcınız eski profil resminizin önbelleğe alınmış bir sürümünü saklayabilir, bu nedenle yeni sürümü yerine eski sürümü yükler. Bunu çözmek için, Ctrl + F5 (Internet Explorer) veya Ctrl + Shift + R (Firefox, Chrome vb.) kullanmanız veya tarayıcınızın önbelleğini tamamen temizlemeniz gerekir. Bu hala işe yaramazsa, eRepublik sunucularının hala yüklemenizi işlemekte olduğu ve profil resminizi güncellemesi biraz zaman alabilir.

eRepublik'in maliyeti nedir?

Vatandaşınızı eRepublik'e kaydettirmek ve oynamaya başlamak tamamen ücretsizdir. Ek olarak, eRepublik gold'u gerçek parayla satın alma seçeneğiniz vardır.

Son Güncellemeler

Oyunda yapılan son güncellemeleri ve dataylarını, Oyun sayfasının en altında bulunan menüde bulunan Son Güncellemeler bölümüne tıklayarak veya http://www.erepublik.com/tr/main/latest-updates adresine girek görebilirsiniz.

Oynayış

Temeller

eRepublik’e kaydolduktan sonra ne yapmalıyım?

Giriş sayfasındaki günlük görevler size yardımcı olabilir. Günlük görevlerinizi tamamladıktan sonra ana sayfaya geri dönmeyi unutmayın, böylece çalışma ve eğitim için "Ödül Al" düğmesini tıklayabilirsiniz.

Oyunun temellerini nasıl hızlı bir şekilde öğrenebilirim?

Tüm bilgiler eRepublik official Wiki'de bulunabilir. Ayrıca forumlarımıza, özellikle Yardım forumuna erişebilir ve bunları kullanabilirsiniz. Muhtemel olabilecek şüphelerinizi çözmek için yönetim ekibiyle ve diğer vatandaşlarla iletişim kurabilirsiniz.

Altın nedir ve neden buna ihtiyacım var?

Ana makale: Gold

Kullanılan terminolojiden bağımsız olarak, eRepublik Altın sınırlı bir lisans hakkını temsil eder ve herhangi bir zamanda herhangi bir miktarda para veya parasal değer için kullanılamaz. "ERepublik altın" aşağıdakilere ihtiyaç duyulmaktadır:

 • Bir gazete oluşturmak (Icon-gold.gif 2 Altın)
 • Bir parti oluşturmak (Icon-gold.gif 40 Altın)
 • Bir ordu oluşturmak (Icon-gold.gif 40 Altın)
 • Bir şirket oluşturmak (Icon-gold.gif 10 Altın)
 • Şirketiniz için pazar lisansları (ihracat lisansları) satın almak (Icon-gold.gif 20 Altın)
 • Şirketinizin üretim kalitesini yükseltmek (bakınız Customization level upgrade)
 • Enerjinizi 10 puan geri kazanmak (Icon-gold.gif 0.5 Altın)
 • Para piyasasında yerel para birimini elde etmek (döviz kuruna bağlıdır)

İstihdam ve Para

Ürünleri veya parayı başka bir vatandaşa nasıl bağışlayabilirim?

Her vatandaş profilinde 'Bağış' butonuna sahipsiniz. Tıkladıktan sonra, ürünlerinizi, Altın veya eRepublik para birimini diğer vatandaşlara aktarabileceğiniz bağış paneline erişirsiniz. Günde en fazla Icon-gold.gif 10 Altın alabilirsiniz. Alabileceğiniz veya bağışlayabileceğiniz para miktarı sınırsızdır.

Nasıl daha fazla para kazanabilirim?

Günlük maaşınızdan daha fazlasını kazanmak için, ülkenizin ordusuna katılabilir, bir şirket sahibi olabilir veya Para piyasası üzerinden spekülasyon yapabilirsiniz. Başarılar kazanın: Çalışkan, Gerçek vatansever, Savaş Kahramanı, Savaş Kampanyası Kahramanı, Ülke Başkanı, Kongre üyesi, paralı madalya, vb.

Nasıl iş bulurum?

İlk adım, iş piyasası'nı ziyaret etmektir. Burada, eRepublik'teki şirketler tarafından yayınlanan tüm iş tekliflerine göz atabilir ve hem güvenli hem de iyi para ödeyeceğinize inandığınız işi seçebilirsiniz.

Neden tam maaşımı alamıyorum?

Ana makale: Work tax

İş vergisi otomatik olarak günlük maaşınızdan kesilir.

Birden fazla şirkette çalışabilir miyim?

Ana makale: Work

Evet, ancak size ait olmayan bir şirkette yalnızca bir kez çalışabilirsiniz. Kendi şirketinizde çalışmanın yanı sıra 10 enerji kaybedersiniz ve maaş yerine yaptığınız ürünler kazanırsınız.

Mücadele ve Harp

eRepublik'te nasıl savaşabilirim?

Anasayfanızdan erişilebilen savaş listesini görüntüleyerek ülkenizin bir savaşa katılıp katılmadığını (bir direniş savaşı) görebilirsiniz. Hangi savaşa katılmanız gerektiğine karar verdikten sonra, o sayfadaki 'Dövüş' düğmesini tıklamanız yeterlidir. Savaş sırasında enerji kaybedeceksiniz, ancak yardımınız bazı savaşlarda belirleyici olabilir. Hasarınız aynı zamanda savaşta kullandığınız silah ve rütbe seviyenizden de etkilenir.

Enerji

Enerji nedir ve ne için iyidir?

Enerji vatandaşınızın enerji ve canlılık seviyelerini temsil eder. Savaş, çalışma veya eğitim sırasında enerji kaybedilir ancak yemek ile tekrar doldurulabilir.

Vatandaşım nasıl yer?

"Enerjiyi arttır" düğmesine basarak, envanterinizden elde ettiğiniz en yüksek kalitede gıda birimleri, enerjiyi mümkün olan en yüksek seviyeye çıkarmak için otomatik olarak tüketilir. Yiyecekler market 'den satın alınabilir.

Sıralama

eRepublik'teki yeni özelliklerin kilidini nasıl açabilirim?

eRepublik'te her yeni seviyeye ulaşıldığında ( Tecrübe puanları temel alınarak), sizin için yeni bir özellik açılır.

Tecrübe puanları nedir ve nasıl kazanabilirim?

Ana makale: Experience points

Tecrübe puanları (EP, XP) bir vatandaşın eRepublik'te ulaştığı bilgi seviyesini temsil eder. Her antrenmanda, çalıştığınızda veya savaştığınızda bir tecrübe puanı kazanılır. Ayrıca, aşağıdaki işlemlerle de tecrübe puanı alınacaktır:

 • parti, meclis veya başkanlık seçimlerinde oy kullanma;
 • bir Askeri birlik üyesi olmak
 • vb...

Sıralamalar nelerdir?

Ana makale: Rankings

Sıralama, eRepublik'teki sıranızı, sizin ve diğer kişilerin kazandığı tecrübe puanlarına göre göstermek için kullanılır. En iyi vatandaşlar "Topluluk > Sıralamalar" altında bulunabilir.

Diğer

eRepublik'te nasıl arkadaş ekleyebilirim?

Başka bir vatandaşın profil sayfasını görüntülerken, "Arkadaş olarak ekle" butonuna sahipsiniz. Tıkladıktan sonra diğer vatandaşa bir uyarı gönderilir ve arkadaşlık isteğiniz kabul edilirse, otomatik olarak arkadaş listenize eklenir. Arkadaşlarınızın yayınlarını anasayfada görebilirsiniz; bu sayede onlarla daha kolay iletişim kurabilirsiniz.

eRepublik'teki yayınlar nelerdir?

Yayınlar eRepublik'te toplulukla iletişim kurmanın bir yolu olarak kullanılır. Bağlantı kutusunu ana sayfada dört tür sekme ile görebilirsiniz: Arkadaşlar, Askeri Birlik, Parti ve Facebook. Arkadaşlarınızla bağlantıda kalın ve eRepublik'te katıldığınız son olaylar hakkında onları güncelleyin (örneğin: "Yeni bir şirket kurdum" veya "Şimdi Türkiye'deki Büyük Türkiye Partisi'nin üyesiyim").

Vatandaşlığımı nasıl değiştiririm?

Ana makale: Citizenship

İlk önce vatandaş olmak istediğiniz ülkenin vatandaşı olmalısınız.

Ardından Ülke Bilgisi - Sosyal İstatistikler'e gidin. Sosyal İstatistikler sayfasında "İstekleri görüntüle" yi tıklayın. Vatandaşlık Başvurusu sayfasında "Vatandaşlık Başvurusu" na tıklayın. Vatandaşlık talebinde bulunma nedeninizi ve bir kongre üyesinin karar vereceğini belirtin. Endişelenme ama! "Vatandaşlığı Reddet" tuşu yok!

Siyasi

Meclis

Nasıl meclis üyesi olurum?

Ana makale: Congress elections

Parti başkanı, her ayın 25'inde düzenlenen Meclis seçimlerine katılmak üzere 40 üyeli bir liste öneriyor. Sadece ilk beş partinin adayları, üye sayısı bakımından, bir meclis koltuğu yarışına katılır. Ayrıca, bu seçimlere katılabilmek için 15 seviyesine ulaşmanız ve her ayın 17. ve 23. aylarında başvurmanız gerekiyor.

Her ülke kaç tane meclis üyesi alıyor?

Bir ülkenin sahip olduğu meclis üyesi sayısı, sahip olduğu bölge sayısına bağlıdır. Daha fazlasını burada görebilirsiniz.

Başkanlık

Nasıl bir ülkenin başkanı olabilirim?

Sadece parti başkanları ülkenin başkanlık seçimleri için bir kişiyi aday gösterebilir, bu yüzden onların desteğini kazanmanız gerekir. Parti başkanıysanız, kendinizi başkanlık seçimleri için uygun bir aday olarak atamanız da mümkündür. Bu seçimlere katılabilmek için 18 seviyesine ulaşmanız gerekiyor.

Not: Seçimlerde yalnızca 5 aday görünebilir, bu nedenle sizi destekleyen tarafın sıralamada, üye büyüklüğüne göre yeterince yüksek olduğundan ve oylamada bulunacağınızdan emin olun.

Şirketler, Organizasyonlar, Gazeteler

Neden pazar lisansı almalıyım?

Ana makale: License

Ürünlerinizi ihraç etmek için, ihracat yapmak istediğiniz her ülke için bir pazar lisansı satın almanız gerekir. Piyasa lisansının fiyatı Icon-gold.gif 20 Altın.

Organizasyonlar nelerdir?

Ana makale: Organization

Kuruluşlar, bazı hakların kısıtlı olduğu şekilde, Ülke İdaresi'ne aittir. Bir örgüt eğitemez, savaşamaz, politik olarak yer alamaz, parti üyesi olamaz, parti sahibi olamaz, oy kullanamaz veya çalışamaz.

Nasıl gazete oluşturabilirim?

Ana makale: Newspaper

Bir vatandaşın gazete oluşturabilmesi için en azından 9 tecrübe seviyesine sahip olması gerekir. Eğer bir gazete sahibi değilseniz, Icon-gold.gif 2 Altın maliyetine sahip olabilirsiniz. eRepublik'teki gazeteler vatandaşlar arasında güçlü bir iletişim aracıdır ve aynı zamanda eRepublik bünyesindeki kuruluşların propaganda ve reklamlarının ana kaynağı olarak kabul edilir.

Ne yapmalıyım...

...ailem eRepublik oynamak istiyor ve aynı IP'yi paylaşıyoruz?

Aynı IP’nin birden fazla vatandaş tarafından kullanılması, çoklu hesapların belirlenmesinde bir kriter olarak kabul edilmez.
Herhangi bir kısıtlama yoktur ve umarız hepiniz Yeni Dünya'da eğlenirsiniz.

...eRepublik hesabımı silmek istiyorum?

Sadece "Oyun Desteği" konusunu seçerek bir istek gönderin contact form.

...Vatandaşlık ismimi değiştirmek istiyorum?

 1. Profilinize gidin.
 2. "Profili düzenle" butonuna tıklayın.
 3. "Hesap ayarları" butonuna tıklayın.
 4. Mevcut kullanıcı adınızı istediğiniz adla değiştirin.
 5. Yeni kullanıcı adının altındaki "Düzenle" butonuna tıklayın.
 • kullanıcı adınızı ilk kez değiştirmek ücretsizdir, sonraki her seferinde Icon-gold.gif 50 Altın
 • 3 ayda bir kullanıcı adınızı değiştirebilirsiniz.

...Yeni Dünyanın başka bir bölgesinde mi yaşamak istiyorum?

Ana makale: Travel

Yeni Dünyanın herhangi bir bölgesine gitmek için profilinizde ikamet değişikliği seçeneğini kullanmanıza izin verilir.

Yalnızca envanterinizde bir taşınma bileti sahibi olmanız veya para biriminde bir ücret ödemeniz gerekir.

...şirketimi Yeni Dünyanın başka bir bölgesine taşımak mı istiyorum?

Bir şirketin ikametinde değişiklik yapılmasına izin verecek özellik yoktur.
Bir vatandaş hesabındaki tüm şirketler, vatandaş vatandaşlığı değiştirdiğinde bölgeyi değiştirecektir.
Ancak, şirketi satışa sunmayı seçebilirsiniz.

...şirketimi kapatmak istiyorum?

Ana makale: Dissolve

Şirket şirket sayfası üzerindeki şirket kapatma butonu kullanarak kapatılabilir.

Ayrıca bakınız