Food/Македонски

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
ქართულიIcon-Georgia.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
עבריתIcon-Israel.png
ItalianoIcon-Italy.png
한글Icon-South Korea.png
LietuviųIcon-Lithuania.png
МакедонскиIcon-North Macedonia.png
NederlandsIcon-Netherlands.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png

Products and Raw materials:

Icon - Food Q3.png Icon - Weapon Q6.png Icon - Aircraft Listing.png Icon - Moving ticket Q3.png Icon - House Q1.png Icon - Food Raw Materials.png Icon - Weapon Raw Materials.png Icon - Aircraft Weapon Raw Materials.png Icon - House Raw Materials.png


Energy and what influences it

Recovering energy: FoodHouseWeekly challengePower packPower Pack Booster
Items: Energy barFirst aid kitWinter treatPumpkinCarrotIce creamBonbon
Spending energy: FightDeployGuerrilla fightsTrainWorkMoving ticket
Energy pool: HouseEnergy centerCentral parkSeveral Packs

Icon - Food.jpg Храната ја зголемува Energy на граѓаните. Храната, како и сите продукти, може да се купи во Маркетот. Храната се користи со кликање на копчето Eat Food (Јади Храна).

Доколку немате храна во ваша сопственост копчето за јадење храна ќе се претвори во Buy Food (Купи Храна) како знак за предупредување. Доколку немате храна во ваша сопственост, или не сакате да ја конзумирате, вашата енергија ќе се намали во однос на тоа колку енергија имате и дали сте сопственик на куќа. Кога ќе стигнете до 0 енергија вашиот граѓанин ќе умре и ќе добиете можност да го оживеете следниот пат кога ќе се логирате.

Компоненти на продуктот

Храната има еден компонент: состојки. Состојките ја зголемуваат Energy. Со оглед на вашите дневни потреби можете да купувате тип на храна кој би ви одговарал. Еден ден може ќе ви треба храна која малку ќе ве излечи, друг ден може да ви треба храна која побрзо лечи.

Како да ја конзумираш храната

Можеш да јадеш храна само со копчето Eat Food (Јади Храна), кое може да се најде на левиот сајдбар на eRepublik, под вашата [енергија. По кликањето на копчето, првата храна која е во сопственост на граѓанинот ќе биде искористена и ќе ја снема од инвентарот. Енергијата на граѓанинот ќе се зголеми толку колку што изедената храна дава енергија. Енергијата автоматски ќе ви се зголеми и во сајдбарот и во профилот.

Дневно енергија може да зголемувате од 0 до 300 единици.

Производство

За произведување на храна потребно е Icon - Grain.png Жито.

Истотака види

За понатамошно читање