Formidable International Security Treaty/Türkçe

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
فارسیIcon-Iran2.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
F.I.S.T.
Flag of F.I.S.T.
Map of F.I.S.T.
Formation May 29, 2008
Type Military Alliance
Members 5


Asya ülkelerinin kurduğu bir askeri ittifak olan FIST, daha sonra SAND veya Asya İttifakı olarak da hitap edildi. Ancak bu iki takma isim de doğru değildi.

Tarihi

Asya ülkelerinin bir ittifak kurması fikri 2008 Ocak ayında ortaya çıktı. İlk olarak Japon’ya Başkan’ı Wej tarafından Pakistan’a karşı güç birliği yapılması adına masaya konan ittifak fikri, Nisan ayında İran Başkan’ı Izirbat tarafından Turkiye,Pakistan,Endonezya ve daha sonra Japonya’ya gönderilen mektuplar ile bir ittifak oluşturma görüşmeleri başladı. Görüşmeler sonun da 29 Mayıs 2008’de FIST antlaşması taraflarca imzalandı.

Dağılışı

Aslında tam olarak dağılmayan ittifak, 26 Ağustos 2008’de bütün FIST üyelerinin PEACE CG sözleşmesini imzalaması ile fonksiyonunu kaybetti.

Üyeler

Member countries (Gold)

Diğer İttifaklarla İlişkileri

Akdeniz İttifakı;

FIST Akdeniz ittifakı ile her zaman iyi ilişkiler için de oldu, Fransa ve İtalya Pakistan ile güçlü bağlara ve aynı zamanda Portekiz ile de ilişkilerini geliştirmekteydi. Ancak İspanya, Akdeniz İttifakının lideri FIST ile yakın ilişkiler için de bulunmak istemiyordu. Kuzey İttifakına kendini yakın gören İspanya, FIST ile olan ilişkileri kesmeye yönelik çalışmalar yapıyordu.

Kuzey İttifakı;

O zamanlar FIST olmasa da , Pakistan ve Endonezya ortak hareket etme kararı aldıkların da Rusya ve Almanya, İsveç ve Norveç bu iki ülkeye savaş ilan etti. Bu hareket Kuzey İttifakı ile FIST arasında ki rekabeti tetikleyen etkenlerden biriydi. Genellikle Kuzey ittifakı ve FIST arasında ki ilişkileri Soğuk Savaş olarak tanımlandı.

PANAM;

Brezilya FIST ittifakının bir dostuydu, ancak coğrafi konumları dolayısı ile üye değildi. USA’da Pakistan’ın dostu olarak düşünebilirdi, ancak USA savaş politikası (Başkanları Pakistana karşı savaşmıştı) yüzünden aralarında ki bağ epey zayıfladı.