GDP/Shqip

From eRepublik Official Wiki
< GDP
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
عربيIcon-Arabic.png
БеларускаяIcon-Belarus.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
日本語Icon-Japan.png
한글Icon-South Korea.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


GDP section in the economy page.

Bruto Produkti Vendor (BPV), ose të ardhurat Brendshëm Bruto (GDI) është një nga masat e të ardhurave kombëtare dhe të prodhimit për ekonomisë së një vendi të caktuar. GDP është përcaktuar si vlerë totale të tregut të të gjitha mallrave dhe shërbimeve përfundimtare të prodhuara brenda vendit në tridhjetë ditët e fundit. GDP është përdorur si një tregues i standardit të jetesës në një ekonomi, arsyetimi po që të gjithë qytetarët do të përfitojnë nga prodhimi rritjen ekonomike të vendit të tyre.