Import Taksat

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
한글Icon-South Korea.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


List of taxes that can be found on Economy tab in My country. Import tax is in the second column.
Icon law VAT & import taxes.png Tatimi Import është një taksë e përcaktuar nga administrata e Vendit që ulin fitimin prerja nga tatimit nga të çmimit të artikujve në treg kur qytetari shitur pika nuk kanë shtetësinë e vendit. Të ardhurat tatimore është shtuar në llogarinë e vendit.

Shembull: Nëse një qytetar me shtetësi spanjolle vendos për të shitur një njësi të Ushqimit në treg në Francë për 1,00 $, dhe tatimi i Francës importit për ushqim është 50%, dhe TVSH Francës është 5%, atëherë fituar për shitësi do të jetë vetëm 0,45 $ (1,00-55%). Pra, taksa e importit është tani një humbje e vërtetë për shitësit, dhe jo më vetëm një pengesë për competitivity çmimeve. Kjo mënyrë e re e taksimit e bën aktivitetin e eksportit pothuajse gjithmonë më pak fitimprurës se vendosjen ofertat në tregun lokal.

Normat e taksave mund të shihet duke klikuar në skedën e Ekonomisë më stats Vendit.

Shiko edhe kete


Back.gif Ktheu tek faqja Taksat