Inflacioni

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
한글Icon-South Korea.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


Inflacioni i referohet ndryshimit në çmimet e mallrave në eRepublik kalimin e kohës. Inflacioni mund të mendohet si një rënie në vlerën e njësisë së monedhës dhe besohet se normat e larta të inflacionit janë shkaktuar nga norma të larta të rritjes së ofertës së parasë.

Sistemi inflacioni në eRepublik, ndihmat Kongresi për të vendosur për normat e tatimit të duhura në një vend.

Inflacioni sistemi u prezantua më 11 korrik, 2008.

Lufta ekonomike

Ka pasur raste të shumta në historinë eRepublik ku sabotim ekonomik është kryer kundër vendeve në një përpjekje për të shkaktuar ose inflacioni masiv ose deflacion. Një shembull është PTO polak dhe sabotimi mëvonshëm monedhës përpjekje kryer kundër Gjermanisë në fillimin e Luftës së Parë Botërore III.


Back.gif Ktheu tek faqja Economy