Печатење пари

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
ČeskoslovenštinaIcon-Czechoslovak.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
МакедонскиIcon-Macedonia.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


Laws that can be proposed by

President: New citizen message · MPP · Declare war · Airstrike · Propose peace · Trade embargo · Resource concession · Leave alliance · Change alliance leader
Congress: Country donations · Minimum wage · President impeachment · Issue money · Change taxes · Accepting citizenship
Either President or Congress: Natural enemy
Dictator: Any of the above Laws except New citizen message and President impeachment


Law proposal - Issue Money.png
Icon law issue money.png Печатење пари овозможува ако биде Dictator/изгласано од страна на конгресот, парите ќе влезат во државата каса.

Печатењето пари има Златo Има такса која служи за да неможе да се уништи економски државата одвантре.

Icon issue.gif Ако држава сака да печати пари мора да плати днок. Данокот е пресметан така што Money.png 1 CC = Icon-gold.gif 0.005 Златo.

Пример: Ако земја сака да испринта Money.png 10.000 CC парична единица данокот би бил Icon-gold.gif 50 Златo.

Ако ова биде не прифатено данокот во Злато ќе биде вратен во државните фондови