Ministria e Puneve te Jashtme

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran2.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png

Ministri i Punëve të Jashtme, shpesh shkurtuar si MPJ është një titull politik që ekziston zakonisht në Kabinetin e Presidentit apo Kryeministrit. Kjo ishte një user-krijuar pozicion derisa ai u prezantua nga administratorët. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ky pozicion është quajtur tradicionalisht Sekretari i Shtetit. Ky person është i emëruar nga presidenti i zgjedhur ose të Kongresit, si pjesë e një kabineti qeveritar.Ministri i Punëve të Jashtme është ngarkuar zakonisht me mbledhjen e informacionit mbi aktivitetet e huaja dhe formimin e marrëdhënieve me qeveritë e huaja. Ata punojnë edhe me vendet e tjera në formimin e aleancave, traktateve, MPPs dhe janë me ndikim në të dyja luftërat e fillimit dhe mbarimit. Pjesa më e madhe e Ministrit të punës Punët e Jashtme, është e ndjeshme, dhe si e tillë, jo gjithmonë menjëherë në dispozicion të popullatës së përgjithshme.Ministria është një përgjithësi diplomatike dhe nuk përfshin të flasim e luftërave shpesh, edhe pse diskutimi do të ndodhë.

Ministrat Shumë gjithashtu emëron një zëvendës ministër i Punëve të Jashtme, të quajtur nganjëherë edhe një UnderMinister i Punëve të Jashtme, këto më poshtë janë Fillestarët lartë dhe më poshtë që shtrihen praktikantët Junior. Në Amerikë, pozita e vMoFA ose vMoFA është zëvendësuar me zëvendëssekretarit të Shtetit, dhe në vend të fillestarëve apo Juniors, ka pozicione të ndryshme.


Back.gif Ktheu tek faqja Minister