Müşterek koruma anlaşması

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
LatviešuIcon-Latvia.png
МакедонскиIcon-Macedonia.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


Müşterek koruma anlaşması (MPP), eski adıyla ittifak anlaşması, iki ülke arasında imzalanan saldırı ve savunma anlaşmasıdır. Eğer anlaşma yapılmış bir ülke anlaşma yapılmamış başka bir ülkeye saldırırsa veya bu ülkeler tarafından saldırıya uğrarsa savaşta otomatik olarak müttefik olunur. Böylece anlaşmanızın bulunduğu ülke için kendi vatanınızdan(taşımaya gerek olmadan) savaşabilirsiniz. Bu anlaşma sayesinde saldırıya uğradığınız anda müttefiklerinizin yardıma geleceğini bilirsiniz. Diğer taraftan, saldıran ülkenin anlaşmalarının olduğu herhangi bir ülkeye karşı da savaşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu ülke başka bir ittifakta bulunan bir ortağınız olsa bile.

Müşterek koruma anlaşmaları nasıl imzalanır?

Mutual protection pacts.png

Ana menü –> Topluluk –> Ülkem –> Ülke yönetimi

Not: MPP imzalamak her iki ülke hazinesine 10000 paraya mal olur. 30 gün sonra sona erer.

Müşterek koruma anlaşmaları ülke başkanı tarafından yasa yoluyla teklif edilir. Bir başkan MPP yasasını meclise sunduğu zaman, iki ülkenin hazinesinden de 10000 para birimi kesilir. Milletvekilleri lehte veya aleyhte oy kullanabilir. Eğer yasa iki ülke meclisi tarafından da kabul edilirse, kabul edildi olarak işaretlendiği andan itibaren 30 gün boyunca geçerli olur. Eğer en az bir meclis tarafından kabul edilmezse, paralar hazineye geri döner. Oylama iki ülkede de aynı anda gerçekleşir..

Örnek: Macaristan, Sırbistan ile MPP imzalamak ister. Bu durumda 10000 HUF Macar hazinesinden, 10000 RSD Sırp hazinesinden kullanılır.

Not: Herhangi bir bölgeye sahip olmayan bir ülkeye MPP teklif edemezsiniz. Fakat, hiçbir bölgesi olmayan ülkeler diğer ülkelere MPP teklif edebilirler.

Müşterek koruma anlaşmaları sona ermeden önce herhangi bir zaman teklif edilebilir ve oylanabilir.

30 gün sonunda MPP otomatik olarak devre dışı kalır. Devre dışı kalmadan önce, başkan aynı ülkeye bir başka müşterek koruma anlaşması önerebilir ve eğer meclis onaylarsa, sona erme tarihi 30 gün uzatılır.

Arkadaşımın Arkadaşı İptali

Eğer saldırdığınız ülkenin sizinle MPP'si bulunan bir ülkeyle MPP'si varsa, o zaman sizin MPP'niz iptal olur.

Örnek: Eğer hem İsveç hem de Almanya'nın Polonya ile MPP'si varsa, İsveç Almanya'ya saldırdığı anda, İsveç ve Polonya arasındaki MPP iptal olur.

Ortak ülkeler için ittifaklar ne zaman kontrol edilir?

MPP iptali şu durumlarda kontrol edilir:

  • savaşın başında ("Savaş ilanı" veya "Doğal düşman" yasası yoluyla);
  • harekatın başında (otomatik saldırı veya başkanın başlatmasıyla olan saldırı).

MPP'leri istediğiniz zaman - bir savaş öncesi veya sırasında ve bir harekattan önce veya bir harekat sırasında imzalayabilirsiniz. Onların iptali, yalnızca bir olay olduğunda gerçekleşir (Savaş veya doğal düşman ilanı, harekatın başlangıcı, vb.).

Müşterek koruma anlaşmasının tetiklenmesi

Herhangi bir savaş'da, hem saldırıya uğrayan ülke hem de savaş ilan eden ülke, müşterek koruma anlaşması müttefik olabilir.

  • Bir ülke başka bir ülkenin herhangi bir bölgesine saldırdığında MPP'ler her iki tarafta da tetiklenir.
  • Bir kez tetiklendiklerinde, varsayılan olarak yalnızca ülkeler arasında aktif bir MPP olduğu veya savaş kapalı olduğu sürece etkindirler.
  • Tetiklenen MPP'ler, herhangi bir bölgede gelecekteki tüm saldırı eylemlerini destekleyecektir.

Müttefik kuvvetlerin konuşlandırılması

3579 gününden (7 Eylül 2017) bu yana, bir ülkenin askeri liderleri (ülke başkanları, diktatörler, başbakanlar ve savunma bakanları) savaşlarda kurmak istedikleri müttefikleri seçebiliyorlar. Sadece bir ordu kurarak, askerlerin vatanlarından savaş alanına seyahat edilmesine gerek kalmadan savaşabilirler (daha önce geçerli bir MPP'ye sahip bir ülkede bulunan tüm askerler).

Bir askeri harekatın finanse edilmesi pahalı bir girişim olduğundan, yalnızca dünyanın toplam askeri gücünün % 15'ini oluşturan güçler bir savaş için konuşlandırılabilir ve vatanın avantajından (doğrudan savaşa katılan ülkenin gücünden) yararlanabilir. Her ülkenin askeri gücü, vatandaşlarının önceki haftalık mücadele sırasındaki performansına dayanmaktadır.

Müttefik orduları, askeri liderler tarafından karar verilen sıraya göre yerleştirilir. Bir dağıtım gelecekteki savaşlar (turlar) için geçerlidir ve devam eden savaşları etkilemeyecektir.

Dağıtım emri, savaş sayfasından, savaş konsolundan veya ülkenin askeri sayfasından istenildiği zaman değiştirilebilir ve gelecekteki savaşlar için geçerlidir.

Örneğin, Rusya’nın % 1.84 askeri bir güce sahip olduğunu ve başkanın, A’nın dağıtım emri A’yı seçtiğini varsayarak, Polonya’nın ordusu evdeki mücadeleden yararlanamayacak. Ancak Polonya'yı konuşlandırma listesinde yukarı taşıyarak, Polonya'dan gelen askerler Polonya topraklarından savaşabilir.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar


Back.gif Country administration sayfasına geri dön

Back.gif Military sayfasına geri dön


Laws that can be proposed by

President: New citizen message · MPP · Declare war · Airstrike · Propose peace · Trade embargo · Resource concession · Leave alliance · Change alliance leader
Congress: Country donations · Minimum wage · President impeachment · Issue money · Change taxes · Accepting citizenship
Either President or Congress: Natural enemy
Dictator: Any of the above Laws except New citizen message and President impeachment