Весник

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
This page has a direct link in eRepublik.

eRepublik link: http://www.eRepublik.com/en/my-places/newspaper


Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
ČeskoslovenštinaIcon-Czechoslovak.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
עבריתIcon-Israel.png
ItalianoIcon-Italy.png
한글Icon-South Korea.png
LatviešuIcon-Latvia.png
LietuviųIcon-Lithuania.png
МакедонскиIcon-Macedonia.png
NederlandsIcon-Netherlands.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


Media Module

Newspaper Write article Article Press director Subscriptions

Се одбира Весник во паѓачкото мени Community.

 • Ако не поседувате весник тогаш оваа страна ќе ви овозможи да создадете весник.
 • Ако поседувате весник тогашп оваа страна ќе ви даде можност да управувате со весникот и да пишувате статии.

Граѓаните и организациите може да поседуваат весници. Новинарите мора да внимаваат на правилата, особено на она што значи спам што е наведено во Rules Addendum.

Создавање Весник

Страна за создавање весник
 • Кликнете на копчето "создади весник (Create Newspaper)" за да ви се отвори нова страна со можност за создавање на нов весник.
 • На страната ќе видите колку злато поседувате и колку ви е потребно за да создадете весник.
 • Внесете име за вашиот весник (од 6 до 30 знаци)
  • само букви, броеви и следниве занци се дозволени:! # $ % * ? | . / ^ { } ` ~ & ' + - = _
 • Додадете слика како аватар на вашиот весникот

Сопственикот на весникот може во било кое време да го менува името и аватарот(сликата) на весникот.

Уредување на весник

Што гледа сопственикот на весник

Откако ќе поседувате весник одберете Весник (Newspaper) од паѓачкото мени Community и ќе ви се појави страната на вашиот весник. Вие можете да го видите логото, Директорот на весникот/Новинарот, локацијата и линк до страната на весникот во вики енциклопедијата на еРепублик.

 • Статиите ќе бидат поставувани според датата на изработка односно најновите статии ќе бидат први на листата. Вие исто така можете дополнително да уредувате или да бришете статија. Издадените статии ќе бидат видливи на вести како и на нашата почетна страна.
 • Кога ќе кликнете на копчето "Edit newspaper details(уреди ги деталите на весникот)" Вие ќе можете да го смените името на весникот, неговиот аватар(слика) и неговата локацијата.
 • За да напишете статија кликнете на копчето "Write article"
 • Секоја статија ќе има копчиња Edit(Уреди) и Delete(Избриши). Ова е достапно само на сопственикот на весникот.
 • Играчите може даваат неформални вработувања како што е репортер или уредник. Сепак издаваштвото останува контролирано од сопственикот на весникот.
 • Subscribers(Претплатниците): Бројот на претплатници на вашиот весник можете да го најдете во Media Ratings или преку некоја организација.
Icon achievement Media Mogul on.gif
Ако весникот на некој граѓанин добие 1000 претплатници тогаш тој/таа ќе добие достигнување медиумски магнат. (Забелешка: ова не е достапно за весници чии сопственици се организации)
 • Со исклучок на наградата за медиумски магнат, пари не можат да се заработат преку издаваштво на весници. Сепак преку вашиот весник Вие можете да продавате предмети, промовирате политичка програма и да критикувате било што поврзано со еРепублик.

Transferring Your Newspaper

Ако дојдете во ситуација каде што сакате да го пренесете весникот на друг граѓанин или организација, Вие можете да побарате пренесување. За да го направите правилно тоа, кликнете овде за повеќе информации.


Back.gif Back to Profile page

Back.gif Back to Community page