Korea e Veriut

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png


Korea-Veriore
Flag of Korea-Veriore   Coat of Arms of Korea-Veriore

On the map


General
General rank 66
Anthem [1]
Motto "Powerful and Prosperous Nation" Kombi i fuqishëm dhe të begatë
Capital Pyongan
Demographics
Language Anglisht, Kinezisht, Koreane
Population 359
Politics
President zwsugar
Party Worker's Party of North Korea
Economics
Currency Flag-North Korea.jpg North Korean Won (KPW)
Minimum salary Flag-North Korea.jpg 0.10 KPW
Military
Territories 0
Communication
Forum http://nkorea.freeforums.org/index.php

Map of Korea-Veriore

Last update May 11, 2013 nga Sabri Hakuli


Koreja e Veriut (Korean: 북한) është një komb i vendosur në Azinë Lindore, duke zënë gjysmën veriore të Gadishullit Korean. Kryeqyteti i saj, Pheniani, shtrihet në veri të vendit, në rajonin e quajtur Pyongan. Koreja e Veriut u shtua në Botën e Re më 12 Maj 2009 dhe kështu është kombi më i ri dhe më emocionuese në Azi, duke ofruar mundësi të pafund për ata që zgjedhin të vendosen në kufijtë e egra të eRepublik. Koreja e Veriut kufizohet me {CountryLink|China}} në veriperëndim, Icon-Russia.png Russia në Verilindje, Icon-South Korea.png South Korea në jug dhe Icon-Japan.png Japan përtej detit në lindje.

Shoqeria

Gjeografia

Regjionet

Territori origjinal i Koresë së Veriut është i përbërë nga disa rajone: Chagang (pushtuar nga Icon-China.png Kina,Hamgyong pushtuar nga Icon-China.png Kina, Hwangae pushtuar nga Icon-China.png Kina, Kangwon pushtuar nga Icon-China.png Kina, Pyongan pushtuar nga Icon-China.png Kina, dhe Ryanggang pushtuar nga Icon-China.png Kina

Popullata

Që nuk ka të vërtetë të jetës së Veriut Koreans kanë qasje në eRepublik (në Internet është i ndaluar në vend), popullsia e homologut të saj virtuale është bërë kryesisht deri të amerikane, evropiane, Jugut Koreans dhe qytetarët kinezë.

Gjuha kryesore në Korenë e Veriut është gjuha angleze me artikujt e gazetave më të shkruara në këto gjuhë.Gjuha kryesore e punës së qeverisë aktuale është edhe anglisht, por kineze kohët e fundit shumë prej tyre kanë marrë udhëheqjen e bërë në gjuhën kineze bashkë-zyrtare.

Ekonomia

Taksat

Product Work Tax Import Tax VAT
Icon - Food Q3.png Food 0% 99% 25%
Icon - Weapon Q2.png Weapon 0% 10% 5%
Icon - Aircraft Q1.png Aircraft 0% 0% 0%
Icon - Moving ticket Q3.png Tickets 0% 0% 0%
Icon - House Q3.png Houses 0% 15% 5%
Product Work Tax Import Tax VAT
Icon - Food Raw Materials.png Food raw material 0% 1% -
Icon - Weapon Raw Materials.png Weapon raw material 0% 1% -
Icon - Aircraft Raw Materials.png Aircraft raw material 0% 0% -
Icon - House Raw Materials.png House raw material 0% 1% -
  • Last update: 12 April 2016
  • Azhurimi i fundit: 16 Maj 2012

Politikat

Presidentet

Data e Zgjedhjes Presidenti Partia
5 Qershor 2009 atropates (impeached) Shaolin Brotherhood
7 Qershor 2009 Afanasiy Drago Poland cannot into space
5 Korrik 2009 Shaolin Brotherhood
Gusht- October 2009 Conquered
5 Nentor 2009 habrvalery35 She online
5 Dhjetor 2009 KasedY New Korean Society
Janar 2010 Conquered
5 Shkurt 2010 KasedY Cult of fallen God
5 Mars 2010 NetNazgul Belarus Party of North Korea
5 Prill 2010 KasedY Korean Labour Party
5 Maj 2010 Cult of fallen God
5 Qershor 2010 Belarus Party of North Korea
5 Korrik 2010 Coldriver Volunteer Army
5 Gusht 2010 bullseye_0718 Volunteer Army
5 Shtator 2010 Rod Damon City Party
5 Tetor 2010 Afanisy Drago City Party
5 Nentor 2010 MeiFawAn Volunteer Army
5 Dhjetor 2010 Dandelion Ou Volunteer Army
5 Janar 2011 kaycloud Volunteer Army
5 Shkurt 2011 Kaigefoh City Party
5 Mars 2011 WittErer Korean SMIDA Party
5 Prill 2011 Kotobuki Nanase Long Live eNorth Korea
5 Korrik 2011 alexq Volunteer Army
5 Gusht 2011 Shakugan Shana Worker's Party
5 Shtator 2011 ercavin Simida Liberty Party
5 Tetor 2011 Kriny Simida Liberty Party
5 Nentor 2011 aeaeflower Let me alone
5 Dhjetor 2011 ZY1524 Simida Liberty Party
5 Janar 2012 Paolo Cheng Simida Liberty Party
5 Shkurt 2012 pyaler Pyongan is here
5 Mars 2012 dawenxi NK SIMIDA PARTY
5 Prill 2012 YuanLiFeng Worker's Party of North Korea
5 Maj 2012 zwsugar Worker's Party of North Korea
5 Qershor 2012 Zlatan_Tu Cipher Lead the Way

Qeveria e tanishme

Government Office Ministri
Presidenti Citizen3232831.png aeaeflower
Nen Presidenti Unknown Person.jpg MeiFawAn
ministri i Mbrojtjes Unknown Person.jpg none
Ministri i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore Unknown Person.jpg none
Ministri i Edukimit Unknown Person.jpg none
Ministri i Puneve te Jashtme Unknown Person.jpg MeiFawAn

Partitë politike aktuale Koresë së Veriut

Logo Emri i Partis Iniciale Orientimi Ideologjia Presidenti Partis Antar Kongresmen
Party-The North Korean Workers Party.jpg Worker's Party of North Korea WPNK Majtes-Ekstrem Totolitar zwsugar 33 6
Cipher Lead the way party logo.jpg Cipher Lead the Way CLW Qender Anarkist Zlatan_Tu 20 1
NK SIMIDA PARTY LOGO.jpg NK SIMIDA PARTY NKSP Majtas Ekstrem Autorial bullseye_0718 19 1
SMIDA-P.jpg Simida Liberty Party SIMIDA Qendror Liberal Kriny 17 1
Party-eNorth Korean Democratic Party.jpg North Korean Democratic Party NKDP Djathtas Ekstrem Autorial Kim Young 12 0

Azhurimi i fundit: 21 qershor 2012

Zgjedhjet e Kongresit në Korenë e Veriut

Artikulli kryesor Zgjedhjet e Kongresit në Korenë e Veriu

Ushtria

Përfshirja në Pushtimi paqja e Amerikës së Veriut

Koreja e Veriut u përfshi në pushtimin e Paqes të Amerikës së Veriut duke sulmuar Lindjes së Largët Rusinë më 21 korrik 2009 në një orvatje për të bllokuar Rusinë nga sulmuar Amerikën e Veriut. Rusia dhe aleatët e saj nisën një grevë kundër në Hamgyong, e cila u pushtua më 25 korrik. Rusia marshuan nëpër Kangwon më 26 korrik dhe pastaj mori Hwangae një ditë pas. Hwangae strehuar vetmi spital të Koresë së Veriut Q5 dhe kështu shumica e Koreans Veriut banuar atje, kur Hwangae ra më 27 korrik pushtimit të plotë ishte e pashmangshme.

Më 30 korrik 2010 Rusia e sulmoi finale tre rajonet ne veri koreane, Chagang, Pyongan dhe Ryanggang. Ata ishin pushtuar nesërmen, duke i dhënë fund pranisë të Koresë së Veriut në Botën e Re. Menjëherë pas Kina sulmoi Rusinë dhe u kthye në shumicën e rajoneve në Korenë e Veriut. Dhe prej atëherë e tutje u bë Mosha e Artë e Koresë së Veriut. Por, në shkurt 2011 ka pasur disa paqëndrueshmëria dhe Japonia pushtoi Korenë e Veriut, pasi Kongresi zgjodhi Japoninë si armik natyror. Dhe vendi u fshirë nga harta Botërore. Por shpejt mars 2011 Presidenti ynë negociuar kthimin e dy rajoneve tona - Ryanggang dhe Pyongan.

Lufterat Aktive

Korea e Veriut eshte ne lufte me

Luftërat e hapur në datën: 26 prill 2011

Icon-pact.gif MPP-të

Koreja e Veriut ka nënshkruar një MPP:

Ky vend nuk ka asnjë aleanca në këtë moment.

Media

Linqe te rendesishme