One:Battlefield/Türkçe

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
ItalianoIcon-Italy.png
LatviešuIcon-Latvia.png
LietuviųIcon-Lithuania.png
PolskiIcon-Poland.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


Erepublik Logo v1.jpg

This page has been saved as historical information from V1.
This information is out of date and should not be used for current game play.


Soldier Actions

Strength · Train · Fight · Battlefield · Military rank · Damage formula


Bir Bölge Harbe Nasıl Dahil Olur?

Bir bölgenin harbe dahil olması için devlet başkanının harp başlığı altında izah edildiği şekilde taaruzu başlatması gerekir.
Harbin başlangıcında bölgenin istihkâm puanı (DefP) aşağıdaki formüle göre hesaplanır:

DefP = 100 * POP * (1 + DefS/10)
POP = bölgenin nüfusu
DefS = bölgedeki {{DL|One:Defense_system|savunma sisteminin} kalitesi

Taaruz eden tarafın verdiği hasar bölgeden puan eksiltir, müdafaa eden tarafın verdiği hasar bölgeye puan kazandırır.

Tek bir bölgede birden fazla harble alakalı olarak birden fazla muharebe ve isyan aynı anda cereyan ediyor olabilir. Bunlardan ilk neticelenen muharebe bölgenin kimde kalacağını tayin eder. İlk muharebe tamamlandığı zaman bütün diğer muharebeler iptal edilir.


Örnek:

2009 Haziranında Sırbistan'ın Voyvodina vilayeti Hırvat işgali altındaydı. Macarlar bu vilayeti Hırvatlardan alıp müttefikleri Sırbistan'a vermek istiyorlardı. Hırvatlara harp açarak Voyvodina vilayetini aldılar. Sonra, Sırplar Macar hakimiyetine geçen bu vilayette isyan çıkardılar (danışıklı dövüş). Sırplar isyanı başlattıktan sonra Hırvatistan da Voyvodina'yı geri almak için karşı taaruza başladı. Macarlar anlaşmaya uydular ve Voyvodina'da Sırp asilerin galip gelmesine izin verdiler. Voyvodina Sırbistan'a katıldı. Hırvatların Macaristan'a karşı başlattığı ve üstünlük sağladığı taaruz isyandan sonra tamamlandığı için hükümsüz kaldı.


Sayfa Başı

War Battlefield.jpg
 • Taraflar - Taaruz eden taraf solda, müdafaa eden taraf sağda durur. Eğer varsa, müttefikler bu iki ülkenin altında gösterilir.
 • Kahramanlar - Her iki tarafın düşmana en çok hasar veren askerleri ikon ve isimleriyle beraber ülkelerin altında gösterilir.
 • Kronometre - Her muharebe 24 saat sürer. Kronometre ortada durur ve son 15 dakikada rengi griden kırmızıya döner. Bazı askerler düşmanı gafil avlamak için hücumlarını son dakikalara kadar bekletiyorlar ve ülkeler arasındaki saat farkından istifade ederek düşman uykudayken vuruyorlar. Ancak bazı günler server bakımı sebebiyle oyun saatiyle 22:00'den itibaren giriş yapamayabilirsiniz.
 • Muharebenin sonunda, “(Region) has been conquered by (attacker country)” yâni taaruz eden taraf kazandı ya da “(Region) has been secured by (defender country)” yani müdafaa edenler kazandı şeklinde bir açıklama göreceksiniz.

Muharebe Ne Zaman Biter?

Bir muharebenin bitmesi için aşağıdaki şartlardan bir tanesinin yerine getirilmesi yeter:

 • 24 saatin sonunda bölge puanı muharebenin başlangıcındaki DefP istihkâm puanının üzerine çıkarsa (bölge emniyette demektir)
 • 24 saatin sonunda bölge puanı sıfırın altına düşerse (bölge işgal edildi demektir)
 • Devlet başkanı "Retreat" butonuna tıklayarak ricat emri verirse
 • İki devlet arasında sulh imzalanırsa
 • Bölgedeki bir isyan biterse

Notlar:

 • Bölgenin puanı, 24 saat sonunda ne sıfırın altında ne de DefP seviyesinin üstündeyse, yâni arada bir yerdeyse, muharebe devam eder. İlk önce hangi taraf bölge puanını zafer için gereken seviyeye getirebilirse muharebeyi o taraf kazanmış sayılır.
 • Muharebebin sona ermesinden en fazla 120 saniye sonra bütün hücumlar biter.

Bir Bölge Nasıl Emniyete Alınır?

Bir bölgenin emniyette sayılması için aşağıdaki iki şartın yerine getirilmesi gerekir:

 • Muharebenin başlangıcından beri 24 saat zaman geçmiş olması
 • Bölge puanının istihkâm puanının (DefP) üzerine çıkmış olması

Bir Bölge Nasıl Fethedilir?

Bir bölgenin fethedilmiş sayılması için aşağıdaki iki şartın yerine getirilmesi gerekir:

 • Muharebenin başlangıcından beri 24 saat zaman geçmiş olması
 • Bölge puanının sıfır puanın altına düşmüş olması

Bir Bölge Fetholunduktan Sonra Ne Olur?

Fetih aşağıdaki neticeleri verir:

 • Bölge el değiştirir
 • Bölgede hastane veya savunma sistemi varsa yıkılır
 • Kaybeden tarafın hesabından kazanan tarafın hesabına aşağıdaki formülde X ile gösterilen miktarda altın ve millî para aktarılır. Aktarılacak altın ve millî paranın miktarını hesaplamak için şu formül kullanılır (Donate Money kanun teklifindeki altın ve millî para hazineye dahil değildir)
 X = 100/kaybeden tarafın toplam bölge adedi
 • Müdafaa eden taraf son bölgesini kaybettiği takdirde bu ülkedeki bütün şirketler, gazeteler, siyasî partiler ve vatandaşlar sona erer.
 • Müdafaa eden tarafın başka bölgeleri varsa o takdirde...
  • İşgal edilen yer başkent idiyse, bir sonraki en kalabalık bölge yeni başkent olur.
  • İşgal edilen yerdeki milletvekilleri, devlet başkanı, parti başkanı ve seçim günü bu makamlara gelmek için müracaat eden adaylar otomatik olarak işgal edilen yerden başkente (veya yeni başkente) nakledilir. Bu vatandaşların işgal edilen yerde şirketleri varsa, bunlar yer değiştirmez ve eski sahiplerinin mülkiyetinde kalırlar.
  • İşgal edilen bölgede ikamet eden diğer vatandaşlar siyasî partilerinden istifa etmiş addedilir.
  • İşgal edilen bölgedeki şirketler yeni ülkeye tabî olurlar ama bu ülkede satış yapabilmek için tenzilatlı bir fiyattan da olsa (5 altin), yeni lisans satın almaları gerekir. Şirket çalışanları işlerini kaybetmezler. İşgal edilmeyen bir bölgede ikamet eden ve bu sebeple diğer ülkenin sınırları dahilinde kalan vatandaşlar da işlerine devam ederler. Maaşlarını iş akdine göre kendi millî paralarıyla almağa devam ederler. Şirketin piyasaya verdiği teklifler muhafaza edilir. Bir değişiklik yapılmadığı takdirde, piyasaya arzedilen mallar teklif tarihinde şirket hangi ülke sınırları içindeyse o ülke pazarında kalırlar.

Muharebe Tarihçesi

Muharebe tarihçesi muharebe sayfasına girildiğinde kapatılır. Burayı tekrar görmek için “Battle history” linkine tıklamak gerekir. Buraya tıklandığ zaman muharebede kayda geçen dövüşlerin listesi gösterilir.

Bilgi: isim, ikon, seviye, verilen hasar, hücum saati (en son hücum en başta)
Taaruz eden tarafın verdiği hasar “-x” şeklinde gösterilir ve kırmızı renklidir.
Müdafaa eden tarafın verdiği hasar “+x” şeklinde gösterilir ve yeşil renklidir.

Muharebe Ekranı

Sol tarafta taaruz eden tarafın hücumları, sağ tarafta müdafaanın hücumları gösterilir. Sadece son beş hücum ekranda gösterilir. Her hücum en az 3 saniye ekranda kalır. Hücumlar yukarıdan aşağıya doğru kayar. Her hücumun hizasında oyuncunun ikonu, ismi ve harbettiği tarafa göre verdiği "+/- hasar (+ hasar yeşil, - hasar kırmızı) gözükür. İki hücum sütununun arasında bölge veya şehrin temsili resmi ve bölge puanı gösterilir.

Muharebeye Katılmanın Şartları

 1. bölgeyi müdafaa eden ülkenin vatandaşı olmak VEYA o ülkenin bir müttefikinin vatandaşı olmak VEYA taaruz eden ülkenin vatandaşı olmak
 2. oyuncunun kuvvet puanının sıfırın üzerinde olması
 3. oyuncunun sağlık puanının en az 40 olması
 4. oyuncunun en az 10 EP tecrübe puanı olması veya "Unlock Features pack" satın almış olması

Bu şartların beşi de yerine getirildiği takdirde muharebeye katılabilirsiniz. Aksi takdirde ekrana çıkan bir mesaj niye katılmanıza izin verilmediğini açıklayacaktır.

Muharebeye Katılmanın Neticeleri

Muharebe esnasında yapılan her hücumdan sonra

 • 10 sağlık puanı kaybedilir
 • 2 Tecrübe Puanı kazanılır
 • oyuncunun sahip olduğu en kaliteli silah tüketilir
 • düşmana verilen hasar hesaplanır

Her hücumda verilen hasar “Battle history” kısmında kayda geçer. Verdiği hasarlar neticesinde bir üst rütbeye terfi eden oyuncular mesajla haberdar edilir.

Hiç bir zaman sağlık puanınızın 40'ın altına düşmesine sebep olacak kadar çok hücum yapmayın! Muharebeden sonra sağlık puanı 40'ın altına düşen oyuncular şu mesajı görürler: “Your wellness is at a very low level. Find out how to recover your wellness and fight again.”

“How to recover your wellness” linkini takip ederek sağlık puanını altın karşılığı satın alabileceğiniz sağlık sayfasına gidebilirsiniz.

Muharebeye katılan vatandaşlar tedavilerini bölge hastanesinde yaptırabilir. Hastaneye ulaşmak için önce harp meydanına geri dönüş linkine, sonra da harp meydanındaki "Hospital" linkine tıklayabilirsiniz. Veya menüden My Places/Profile şıkkını seçip, fotoğrafınızın hizasındaki bölge ismine tıklayabilirsiniz. Yeni açılacak sayfada hastane linkinin hizasında üzerinde "Heal" yazan bir buton göreceksiniz. Buna tıkladığınızda hastane kalitesinin on misli kadar tedavi göreceksiniz, yâni sağlık puanı kazanacaksınız.

Sağlık puanı (wellness) artışı = Hastane kalitesi * 10

"Heal" butonunun gözükmesi için şunlar lazımdır:

 1. O gün muharebeye katılmış olmanız
 2. Aynı gün içinde hastaneye daha önce gitmemiş olmanız
 3. Sağlık puanınızın 100'ün altında olması
 4. Bulunduğunuz bölgede hastane olması

İsterseniz muharebeden sonra bir seyahat bileti satın alabilir, bileti kullanarak hastanesi olan başka bir bölgeye taşınıp tedavinizi orada yaptırabilirsiniz. Ancak askerlikte ilerlemek isteyen vatandaşlar hangi bölgenin hastanesi iyiyse oraya yerleşiyorlar.



V1 Menu

Eğitim Arşivi · Yerlerim · Market · Bilgi · Kurallar · Geçmiş · Topluluk