One:Gold/Македонски

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
ČeskoslovenštinaIcon-Czechoslovak.png
EestiIcon-Estonia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
ItalianoIcon-Italy.png
LatviešuIcon-Latvia.png
LietuviųIcon-Lithuania.png
МакедонскиIcon-Macedonia.png
NederlandsIcon-Netherlands.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


Erepublik Logo v1.jpg

This page has been saved as historical information from V1.
This information is out of date and should not be used for current game play.


Icon-gold.gifЗлатото од еРепублик е фиктивна валута која се користи во светот на еРепублик. Тоа е главната референтна точка за сите локални виртуелни валути (примери: USD, PTE) и се користи за купување на дополнителни работи(како што се компаниите) во еРепублик.

Како да добиете злато

Постојат различни начини како да дојдете до златоIcon-gold.gif.

 1. Купи злато еднаш неделно (во пакети од 3 EUR/5 Gold(злато)(исто и со SMS), 10 EUR/20 Gold, 25 EUR/55 Gold or 60 EUR/140 Gold)
 2. Ако граѓанин што се регистрирал по V1 достигне ниво 6, тој/таа ќе добие 5 gold, стандардно. Ако го друг граѓанин претходно го поканил тогаш и тој добива 5 Gold.
 3. Почнувајќи од ниво 16 вие ќе добивате злато за секое наредно ниво, количината на златото што ќе ја добивате постепено ќе се зголемува(од 5 Gold до 20 Gold) за секое ново искуствено ниво(види ниво).
 4. Купи злато до монетарен пазар(менувачница) во замена за локална валута.
 5. Секогаш кога добивате достигнување, вие исто така ќе добиете 5 Gold(Злато). Секое достигнување може да биде наградено повеќе пати.

Користење на злато

За одреден број на акции потребно е ЗлатоIcon-gold.gif.

Политика

 1. Создавање на политичка партија (чини: 40 Gold)
 2. Да се номинираш за избори запартиски претседател (чини: 2 Gold)
 3. Закон за печатење пари (чини: 1 државна валута = 0.005 Gold)

Економија

 1. Создавање на компанија (чини: 20 Gold)
 2. Купување на компанија (чини: варира)
 3. Купување на извозна лиценца за вашата компанија (чини: 20 or 5 gold)
 4. Надоградба на квалитетот на вашата компанија (чини: варира, минимум: 20 Gold)

Војска

 1. започнување на официјална војна (чини: минимум 200 Gold) или востание (чини: минимум 50 Gold)
 2. Напаѓање на регион во војна (чини: минимум 50 Gold)
 3. Потпишување на сојузништво (чини: 100 Gold за секоја држава посебно)

Друго

 1. Создавање на организација (чини: 5 Gold)
 2. Подобрување на вашето здравје (чини: 2 Gold)
 3. Создавање на весник (чини: 2 Gold)

Исто така види

 • Валута - дознај кои валути се користат во еРепубликV1 Menu

Водич · Мои места · Пазар · Информации · Правила · Историјат · Заедница