One:Tutorial (short version)/Македонски

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
ČeskoslovenštinaIcon-Czechoslovak.png
EestiIcon-Estonia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
한글Icon-South Korea.png
LatviešuIcon-Latvia.png
LietuviųIcon-Lithuania.png
МакедонскиIcon-Macedonia.png
NederlandsIcon-Netherlands.png
NorskIcon-Norway.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
EspañolIcon-Spain.png
SvenskaIcon-Sweden.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


Erepublik Logo v1.jpg

This page has been saved as historical information from V1.
This information is out of date and should not be used for current game play.

Упатство за нови играчи:

Erepublik Logo v1.jpg Чекор 1 - Добродојдовте во еРепублик

еРепублик е масовна онлајн, друштвена и стратешка web браузер игра ви која овозможува симулација на вистинскиот свет која ви овозможува да ги следите Вашите политички, економски или воени аспирации и да ја промените историјата.
Запознајте ја почетната страница

10 Steps In The New World
Icon adv uploadpic.png Чекор 2 - Поставeте слика која ќе Ве претставува (аватар)

За да ги отклучите сите можности што Ви ги нуди еРепублик треба да соберете одреден број на искуствени поени (Experience Points - EP), а најбрз начин да дојдете до Вашите први два искуствени бодови е д поставите слика како Ваш аватар.
Поставете Ваш аватар

Icon adv idle.png Чекор 3 - Ваш профил

На вашиот профил можете да ги најдете сите податоци за Вашата еРепублик кариера. Неколку елементи како што се здравје (wellness) и инвентар би требало поблиско да ги проучите и анализирате бидејќи тие претставуваат значаен дел од Вашиот еРепублик живот.
Научи повеќе за Вашата профилна страница

Icon adv buyfood.png Чекор 4 - Купете храна

Како и во вистинскиот живот, вашиот граѓанин во еРепублик мора секојдневно да јаде за да преживее. Храна може да се купи од пазар, а Вашиот граѓанин секојдневно ќе јаде по една единица на храна. Доколку во вашиот инвертар имате храна која е различен квалитет, прво се конзумира онаа храна која има поголем квалитет.
Дознај повеќе за купување и нонзумирање на храна

Icon-adv-getajob.png Чекор 5 - Вработете се

Работете секојдневно за да можете да добивате пари со цел да купите храна. Посетете Job Market за да најдете работа која Вас ви одговара.
Дознај повеќе за пронаоѓање работа

Icon-adv-work.png Чекор 6 - Работете

Откако ќе пронајдете работа морате да ја посетувате Вашата компанија со цел да работите. Ќе добивате плата секој ден кога ќе работите и не се грижете бидејќи работата во еРепублик е позабавна отколку во вистинскиот живот.
Дознај повеќе за работата во еРепублик

Icon adv train.png Чекор 7 - Тренирајте

Да и помогнете на вашата држава во важна војна за еРепублик е многу значајно и со тоа добивате признание од од вашите сограѓани. За да постигнете добар резултат кога се борите, требате да тренирате секој ден.
Научи како да тренираш

Icon adv idle.png Чекор 8 – Монетарен пазар (Менувачница)

Во еРепублик можете да размените било која валута (вклучувајќи и валута - златоIcon-gold.gif) со други валути. Ова можете да го направите ако кликнете на My places од главното мени и потоа на Monetary market.
Научете повеќе за монетарниот пазар

Icon adv fight.png Чекор 9 – Борете се за својата држава во еРепублик

Можете да видити дали Ваша држава е вмешана во војна (или ослободителна војна) со следнава листа на војни која се наоѓа на почетната страница. Откако ќе одлучите во која војна ќе се приклучите, едноставно притиснете на копчето 'Fight' на таа страница.
Дознај повеќе за воениот систем во еРепублик

Icon adv vote.png Чекор 10 - Гласај на еРепублик

Постојат три вида на избори - претседателски избори, избори за конгрес и партиски избори кои се вршат еднаш месечно. Имате можност да го изразите вашето мислење на тие избори кога ќе достигнете ниво 6
Научете повеќе за политичкиот систем во еРепублик


V1 Menu

Водич · Мои места · Пазар · Информации · Правила · Историјат · Заедница