Zgjedhejt presidenciale

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
한글Icon-South Korea.png
NederlandsIcon-Netherlands.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


Politika

Sistemi i Votimit · Zgjedhjet partiake · Zgjedhjet për Kongres · Zgjedhjet për President · Lista e Presidentëve të botës · Administrimi i Shtetit


Zgjedhejt presidenciale jan ne fakt zgjedhej per per President te Shtetit.

Si te beheni Kushtet?

 1. Para se ghithash qytetari duhet me qene kandidat per president per zgjedhejt presidenciale. Qka duhet te besh per ta bere ate?
  1. Duhet ta zhbllokojne opsionin presidencial duke qene ne nivel me te larte se 18.
  2. Duhet te jene anetar te nje Partie.
  3. Duhet te kualifikohen nga presidenti i Partise.
 2. Sapo ti permbushin kushtet ata behen kandidat, ata duhet te fitojne zgjedhjet ne menyre qe te behen President Shteti.

Si dhe Ku behen zgjedhjet?

You can see the time of announcing official results from the election page.
Presidential elections official results.

Ne zgjedhje presidenciale jane disa data te cilat te gjithe kandidatet dhe votuesit duhet ti kushtojne vemendje te larte.

 • Dita e dyte eshte dita e fundit ku partite munden ti canktojnw kandidatet e tyre. Keshtu sigurohu qe te zgjidhesh kandidat para dites se dyte.
 • Ne diten e 5-te te qdo muaji, zgjedhjet presidenciale mbahen ne eRepublike. Duhet ti vizitosh vendet e votimit qe ta shohesh listen e 5 kandidateve nga Shteti yt. Aty eshte vendi ku duhet te votohet (duhet te kesh "Adult Title" ne menyre qe te votosh) ku voton siq te thot zemra ose mendja.
 • Ne te 6-tin e qdo muaji ndodhin keto ngjarje:
 1. Ne 00:00 (te kohes se eRepublik) votimi per zgjedhjet Presidenciale perfundon.
 2. Ne mes ores 00:00-23:59, shfaqen rezultatet preeliminare, perderisa Admin-et verifikojn qe llogarite e shumfishta nuk jane perdorur.
 3. Presidenti i kaluar mbetet deri ne ora 23:59
 • Ne te 7-tin e qdo muaji ndodhin keto ngjarje:
 1. Ne ora 00:00, kandidati me i votuar zgjedhet President shteti.
 2. Rezultatet ne faqen e zgjedhjeve do te ndryshojne ne Zgjedhje Perfundimtare.

FAQ

 • P: Qfare ndoshe nqofse shteti eshte i pushtuar gjate zgjedhjeve?
 • P: Asgje. Zgjedhjet mbahen edhe nqofse shteti eshte i pushtuar dhe nuk gjindet ne harte.