Prime Minister/Polski

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
한글Icon-South Korea.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
EspañolIcon-Spain.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


Icon position prime minister.png
Premier jest szefem rządu i często również głową parlamentarnej demokracji. Osobą która zastępuje Premiera kiedy nie jest on zdolny do pełnienia swej funkcji jest Wicepremier.

Chociaż w eRepublik jest to tytuł nieoficjalny, niektóre państwa jak Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia i Kanada, zdecydowały się nazywać swojego Prezydenta "Premierem", by trzymać się narodowego systemu politycznego w prawdziwym życiu. Stał się tytułem politycznym po zaproponowaniu go przez jednego z obywateli.

Wyjątki

Indie i Słowacja

Niektóre państwa, szczególnie Indie i Słowacja, posiadają Premierów będących szefami rządu, nie będących jednak głowami państwa. W tej sytuacji Premier faktycznie pełni rolę zastępcy w państwie.

Holandia

Oprócz posiadania Prezydenta, Premier był był oddzielnym urzędem w (Zjednoczonej) Holandii gdzie tytuł Premiera był używany przez szefa rządu, który defacto był również głową państwa. Rządy były formowane po wyborach kongresowych a przywódca największej partii tworzył koalicję z innymi partiami w celu powołania rządu. Koalicja decyduje kto zostanie Premierem. Ten urząd jest uważany za ważniejszy lub równie ważny co Prezydent. Prezydent uważany jest bardziej za funkcję militarną i symboliczną. Po roku debat i eksperymentów w październiku 2010 roku funkcja ta została rozwiązana kiedy ostatni Premier Daniel Parker zmienił konstytucję na rzecz systemu prezydencko-rządowego (Prezydent jest szefem rządu, ale jego możliwości są ograniczone przez kongres).

Chorwacja i Włochy

W Chorwacji i Włoszech, Premier jest Wiceprezydentem a nie przywódcą państwa.


Jobs
Official in-game Politics Congress member · Councillor · Governor · Minister of Defence* · Minister of Education* · Minister of Foreign Affairs* · Party member · Party president · President · Prime Minister · Secretary general (party) · Spokesman · Vice president (party)
*There are different minister position, some are official, some not, but all are mentioned in article Minister
Military Commander · 2nd Commander · Captain · Soldier · Recruit · Military ranks · Aircraft ranks · Dictator
Economy / Media Employee · General manager · Press director
Historical: eRepublik Rising · eRepublik V1
User created jobs Politics Advisor · Ambassador · Chief of staff · Director · Director of Embassies · Founder · Justice · Minister* · Monarch · Parliamentary group leader · Politician · Recruitment director · Secretary general (alliance) · Secretary of Defense · Senator · Speaker · Vice president (country) ·
*There are different minister position, some are official, some not, but all are mentioned in article Minister
Military Advisor · Chief of staff · Commanding officer · Executive officer · Officer · Staff officer · Supreme Commander
Economy / Media Advisor · Editor · Founder · Graphic designer · Journalist