Sekretari i mbrojtjes

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png
edit

Speech balloon.png User-created position

This page contains elements/concepts/ideas which are NOT eRepublik Game Features.

Sekretari i mbrojtjes (shkurt SecDef or SoD) është një term i përdorur në Shtetet e Bashkuara (dhe në Mbretërinë e Bashkuar si Sekretar i mbrojtjes) për udhëheqës të lartë civil të ushtrisë, emëruar nga Presidenti. Kjo zyre është e njohur me emra të ndryshëm në vende të tjera, përfshirë Ministri i mbrojtjes (MoD). Në U.S., disa detyra në Ministrinë e Mbrojtjes janë të ndarë në mes të Sekretarit të Mbrojtjes dhe Drejtorit të Këshillit Kombëtar për Siguri. Forcat e armatosura të Shteteve të Bashkuara janë nën autoritetin e SoD, i cili gjithashtu mbikëqyr Zyra e Mbështetjes për Milicinë dhe Krahu Amerika.


Back.gif Ktheu tek faqja Minister