Serbia/Türkçe

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
DeutschIcon-Germany.png
PolskiIcon-Poland.png
RomânăIcon-Romania.png
СрпскиIcon-Serbia.png
TürkçeIcon-Turkey.png


Serbia
Flag of Serbia   Coat of Arms of Serbia

On the map


General
General rank 1
Anthem Bože Pravde
Capital Šumadija
Demographics
Language Serbian, English
Population 32070
Politics
President sesta.bg
Party Sacuvajmo eSrbiju
Economics
Currency Dinar (RSD)
Minimum salary 1.1 RSD
Average salary 8.04 RSD
Military
Territories 17

Map of Serbia

Last update January 8, 2010


Avrupada bir ülke olan Sırbistan. 11 Şubat 2009’da eRepublik’e 50. Ülke olarak eklenmiştir. 23 Nisan 2009’da PEACE GC’ye tam üye oldu. Bosna-Hersek, Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Hırvatistan ile komşu olan ülkenin resmi dili Sırpçadır. İslav Alfabesi’ni kullanan ülke de birçok kişi iyi derece İngilizce konuşabilmektedir.

Coğrafya

Güney Doğu Avrupa’da bulunan Sırbistan’ın 7 bölgesi bulunmaktadır;

Bunların dışında üç bölgeyi de kontrolü altında tutmakta;

Nüfus

Sırbistan eRepublik’e eklendikten sonra hızlı bir şekilde büyüdü. Bir ay sonunda 2500 nufus’a sahip olan ülke Hırvatistan-Sırbistan savaşı sonunda 5 bölgesini kaybetti. 807 Nufusa düşen ülke vatandaşları Hırvatistana kaybettikten sonra Dünya’nın diğer ülkeleri için savaşmaya devam ettiler. Mayıs Ayında gerçekleşen Nüfus Patlamasıyla 5400 nüfus’a ulaşan ülke, Haziran sonunda nüfusunu yeniden katlayarak 8000’e ulaştırdı. Sürekli büyüyen Nüfusu ile bu gün 26841(22 Nisan 2010) gibi büyük bir rakama ulaşan Sırplar Dünya sıralamasında 2. Sırada yer almaktadır.

Kosova Meselesi

Sırbistanın eklenmesinden sonra birçok Sırp 8. Bölge olarak Kosava’nın eklenmesini istediler. Yöneticilere birçok mektup gönderen Sırplar cevap olarak, Kosava’nın eklenmesini daha gelişmiş bir savaş sistemi eklenmesinden sonra karara bağlanacağı iletildi.

Politik Partiler

Sırbistan eklendikten 1 ay sonra ortada 3 parti vardı. Bunlardan biri Sırp diğerleri ise Hırvat ve Bulgarlara aitti. Bulgaristan savaşı sırasında bütün partilerinin kontrolünü kaybeden Sırbistan, Bulgaristan’a savaşta yenildi. Savaştan sonra Sırplar Spasimo eSrbiju ve daha sonra Srpska Konzervativna Stranka partilerini kurdular. Milletvekili seçimlerinden önce, İspanyol bir grup 3. Bir parti kurarak yönetimi ele geçirmeye çalıştı.

Başkanlar

Seçim günü tek sırp aday olan Matija’nın adminler tarafından banlanması ile birlikte seçilen BorKan, Hırvat bir ordu mensubuydu ve ilk Sırbistan Başkanıydı. 1 Nisan 2009 da görevinden BorKan alındı. Sırp vatandaşları tarafından seçilen ilk Sırp asıllı Başkan Lipec 2 ay boyunca Başkanlık görevini yerine getirdi. 3. Kez seçime katıldığında Martian üyeleri onu görevinden aldı. Bu durumda başa geçen seçime katılmış olan Arcibald Rajs Başkanlık koltuğuna oturdu. Ancak Hırvatistan Sırbistan’a savaş açtığı dönemde Martianlar Arcibald Rajs’ı da görevinden alarak Lipec’in tekrardan başa geçmesine sebep oldular.(Seçimlerde başka aday olmadığından bir önceki başkan olan Lipec başa geçti).

Ordu

Sırbistan 23 Nisan 2009’da PEACE GC’nin tam üyesi oldu. 17 Kasım 2009’da ittifak’tan resmen ayrıldı. 6 Aralık 2009’da Phoenix’e katıldı.