Hiszpania

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
PolskiIcon-Poland.png
EspañolIcon-Spain.png
Hiszpania
Flaga Hiszpania   Hiszpania
General
Ranking 13
Hymn Marcha Real
Motto Plus Ultra
Stolica Madrid
Dane demograficzne
Język Castellano
Populacja 1313
Polityka
Prezydent AIceo
Partia Partido Guardia de la Noche
Ekonomia
Waluta Flag-Spain.jpg Hiszpańska Peseta (ESP)
Minimalna płaca Flag-Spain.jpg 1000.00 ESP
Średnia płaca Flag-Spain.jpg 1223.62 ESP
Wojsko
Regiony 24
Komunikacja
Chat #eRepublik.es

Map of eRepublik

Ostatnia aktualizacja Kwiecień 1, 2019

Hiszpania (Hiszpański: España, Francuski: L'Espagne, Holenderski: Spanje) jest to kraj zlokalizowany w południowo-zachodniej Europie, na Półwyspie Iberyjskim. Graniczy z Portugalia na zachodzie i z Francją na północnym-wschodzie. Granica morska z Włochami przez Morze Śródziemne. Posiada także granice z Meksykiem, Wenezuelą i Brazylią na Wyspach Kanaryjskich oraz z Stanami Zjednoczonymi na północnych terytoriach. Stolicą jest Asturias. Hiszpania jest jednym z założycieli sojuszu Flag-Order of New EWorld.jpg ONE. Jest także jednym z najaktywniejszych państw w eRepublik od rozpoczęcia gry w listopadzie 2007.

Historia

Hiszpania, od początku roku 2008, jest jednym z najważniejszych (Top 5) krajów w eRepublik i ma najbogatszą historię spośród krajów Nowego Świata. (More...)

Icon allcountries.gif Geografia

Lokalizacja

Hiszpania jest państwem zlokalizowanym w południowo-zachodniej Europie na Półwyspie Iberyjskim. Jej archipelagi to Wyspy Kanaryjskie oraz Baleary na Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym. Pod hiszpańskim panowaniem są także dwa afrykańskie miasta (Ceuta i Melilla), ale nie są w eRepublik. Graniczy także z Portugalią na Półwyspie Iberyjskim oraz z Francją przez Pireneje. Graniczy z Włochami przez Morze Śródziemne (Baleary. Jednym z najważniejszych regionów dla Hiszpanii są Wyspy Kanaryjskie, pozwalając dotrzeć przez ocean do Wenezueli, Brazylii, Portugalii i Meksyku. Graniczy także z regionami na Wschodnim Wybrzeżu USA regionami Galicia i Asturias.

Granice

Country map-Spain.png Flag-USA.jpg Georgia,
Floryda, Południowa Karolina
Flag-USA.jpg Wirginia Flag-Italy.jpg Sardynia Flag-Spain.jpg Wyspy Kanaryjskie Flag-Mexico.jpg Południowy Wschód Meksyku Flag-Venezuela.jpg Gujana Flag-Brazil.jpg Brazylia Północna


Terytoria

Regiony w Hiszpania nazywane są samorządowymi społecznościami (Comunidades Autónomas). Hiszpania posiada 17 rdzennych terytoriów:

Region Surowce
Region-Andalucia.png Andaluzja Icon - Saltpeter.png
Region-Aragon.png Aragonia Icon - Deer.png
Region-Asturias.png Asturia Icon-capital.gif Icon - Iron.png
Region-Balearic Islands.png Baleary Icon - Fish.png
Region-Basque Country.png Kraj Basków Icon - Fish.png
Region-Canary Islands.png Wyspy Kanaryjskie Icon - Fish.png
Region-Cantabria.png Kantabria Icon - Fish.png
Region-Castilla La Mancha.png Castilla La Mancha Icon - Fruits.png
Region-Castilla y Leon.png Castilla y Leon Icon - Iron.png
Region-Catalonia.png Katalonia Icon - Fish.png
Region-Extremadura.png Extremadura Icon - Fruits.png
Region-Galicia.png Galicia Icon - Fish.png
Region-La Rioja.png La Rioja Icon - Deer.png
Region-Madrid.png Madryt Icon - Fruits.png
Region-Murcia.png Murcia Icon - Fish.png
Region-Navarra.png Navarra Icon - Deer.png
Region-Valencian Community.png Walencja Icon - Fish.png
 • Strefa przemieszczania się dla wszystkich oryginalnych regionów: B3

Icon achievement Society Builder on.gif Społeczeństwo

Podstawą hiszpańskiego prawa jest Spanish Constitution, którą przyjęto 7 lipca 2007.

Na początku eRepublik Hiszpania była jednym z najbardziej zaludnionych krajów. We wrześniu 2008 populacja wynosiła 5500, w lutym 2009, 600 multikont zostało zbanowanych, a populacja spadła. Ucierpiało na tym zarówno wojsko, jak i ekonomia. W sierpniu 2009 populacja wynosiła już 8500.

Mniejszości narodowe

Zobacz także: Hiszpanie.

Wielką zaletą tego kraju jest sposób używania IRC, gdzie większość ludzi dogaduje się w dwóch językach kastylijkim lub hiszpańskim.

Problemem są obywatele, których kraje albo nie są w eRepublik, albo mają problemy (Political takeover). Dhoo, Sombra and Eisenhorn są najbardziej rozpoznawalni spośród ludzi z Ameryki Łacińskiej .

Narodowości

W granicach kraju identyfikuje się poszczególne narodowości:

 • Andaluzjańczycy
 • Aragończycy
 • Asturiańczycy
 • Baskowie
 • Kanaryjczycy
 • Kantabriańczycy
 • Katalończycy
 • Kastiliańczycy
 • Galicyjczycy

W prawdziwym życiu, Hiszpania została utworzona przez podbicie kilku niezależnych królestw iberyjskich. Te sfery miał własną tożsamość i granice. Mimo ujednolicenia Hiszpanii w grze, niektórzy obywatele identyfikują się jako członkowie jednej z tych kultur. Niektórzy z nich pisali petycje, by ich regiony stały się niepodległe.

Języki urzędowe

Języki w Hiszpanii to: hiszpański (castellano lub español), kataloński (català, w Katalonii, na Balearach), Walencja (Valencià w Walencja), galicyjski (galego w Galicji) i baskijski (euskara, Kraj Basków), asturyjki (Asturianu), Aranese Gascon (aranés) i aragoński (Aragonesa), każdy w różnych dialektach. Mimo, że hiszpański jest tylko jednym z wielu języków Hiszpanii, jest to język, który jest powszechnie znany jako "język hiszpański", ponieważ jest urzędowym językiem państwa, choć języki mniejszości narodowych są używane oficjalnie we współpracy w wielu wspólnotach autonomicznych.

Głównym językiem mediów, forum oraz kongresu jest hiszpański, a angielski i inne oficjalne języki urzędowe są również wykorzystywane w niektórych artykułach.

Organizacje rządowe

Icon achievement Hard Worker on.gif Ekonomia

Hiszpania ma bardzo pozytywny bilans handlowy, eksport jest głównym motorem napędowym hiszpańskiej gospodarki. Hiszpania zawsze była krajem o niskiej inflacji. Obecnie znajduje się w deflacji i posiada szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia. To sprawia, że Hiszpania to atrakcyjny kraj dla nowych obywateli. Jednak większość rynków ekonomicznych jest przeciążona, co sprawia, że jest tam trudno dla nowych przedsiębiorstw.

Embarga handlowe

Hiszpania posiada embarga z:

 • Icon-Cuba.png Cuba, expires May 30, 2024


Podatki

Produkt Work tax Podatek importowy VAT
Icon - Food Q3.png Żywność 1% 4% 1%
Icon - Weapon Q2.png Broń 1% 5% 1%
Icon - Aircraft Q1.png Aircraft 1% 4% 2%
Icon - Moving ticket Q3.png Bilety 1% 4% 2%
Icon - House Q3.png Domy 1% 5% 1%
Surowce Work tax Podatek importowy VAT
Icon - Food Raw Materials.png Surowce służące do produkcji żywności 1% 99% -
Icon - Weapon Raw Materials.png Surowce służące do produkcji broni 1% 99% -
Icon - Aircraft Weapon Raw Materials.png Surowce służące do produkcji aircraft 1% 1% -
Icon - House Raw Materials.png Surowce służące do produkcji domów 1% 99% -
 • Updated: Kwiecień 1, 2019

Prawa gospodarcze

Hiszpania ma wolny rynek. Kolejne rządy nie wstawiły się w gospodarce, pozwalając inwestorom prywatnym zrobić swoje. Istnieje Escuelas Estatales (szkoły publiczne), których celem nie jest rozwój prywatnego sektora gospodarki, a pomaganie w znajdowaniu pracy dla nowych obywateli o niskich umiejętnościach. Ciężkim tematem gospodarczym w Hiszpanii od zawsze była płaca minimalna i jej wysoki poziom.

Z tych wszystkich względów, Hiszpania nie ma wysoko rozwiniętych spółek strategicznych. Były związki zawodowe w celu ochrony praw pracowników, ale zniknęły, kiedy V1 został uruchomiony.

Kongres przyjął minimum płacowe, popierane przez wszystkie partie polityczne, które ustanawia wynagrodzenie w zależności od formuły co 15 dni, aby utrzymać równowagę pomiędzy uczciwymi płac,a zyskami ekonomicznymi.

Ministerio de Economía (Ministerstwo Skarbu) ma za zadanie kontrolować poziom płac, inflacji i ekonomii. Ministerio de Trabajo (Ministerstwo Pracy) panuje na rynkiem pracy. Ministerio de Administraciones Públicas (Ministerstwo Administracji Publicznej) kontroluje Escuelas Estatales .

Najwybitniejsze hiszpańskie firmy

Od 2009 roku, zagraniczne, działające firmy zyskały na znaczeniu w gospodarce hiszpańskiej ze względu na korzystne podatki. Tu będą wymienione tylko firmy hiszpańskie.

Państwowe Przedsiębiorstwa

Prywatne Firmy

Spółki

Polityka

Hiszpania jest republiką parlamentarną, z prezydentem i kongresem. Władza wykonawcza składa się z Rady Ministrów pod przewodnictwem prezydenta, wybieranego przez obywateli co miesiąc.

Władza ustawodawcza składa się z Kongresu, z udziałem przedstawicieli wszystkich głównych partii politycznych, wybieranych w wyborach powszechnych. Pierwszy dzień po wyborach, Kongres wybiera Prezydenta kongresu i dwóch wiceprzewodniczących. Przewodniczący Kongresu Deputowanych przewodniczy debatach i głosowaniach, decyduje o kolejności składania wniosków i czas, na jaki zostaną one w debacie.

Każdy kongresman lub grupa parlamentarna może wysyłać propozycje do kongresu w celu jego debaty i głosowania. Wszystkie debaty kongresu są na forum zewnętrznym hiszpańskim, gdzie tylko kongresmeni mają uprawnienia do zapisu. Przed zatwierdzeniem jakichkolwiek przepisów prawa lub wniosku, Kongres może o nich mówić co najmniej przez 24 godziny, a maksymalnie 48 godzin. Po upływie tego czasu, każdy kongresman musi głosować, czy zgadza się, odrzuca lub wstrzymuje się. Jeżeli wniosek zostanie przyjęty przez Kongres.

Wszystkie wnioski zatwierdzone przez Kongres są publikowane na Boletín Oficial del Estado i wewnątrz forum o umowach eRepublik. Prezes i wiceprezesi kongresu są odpowiedzialni za ich publikację w mniej niż 24 godziny

Icon position party president.gif Partie polityczne

Zobacz także: Parties of Spain

Główne partie polityczne

Logo Nazwa Skrót Liczba członków Opis
Party-Nueva Espana Liberal.jpg Nueva Espana Liberal NEL 329 Znana jako Partido Media Vida.
Party-Bloque Obrero.jpg BloqueObrero Internacionalista BOI 254
Default party logo.gif Democracia Plural CyD 214
Party-Partido Otaku Nippon v2.jpg Partido Otaku Nippon PON 203
Default party logo.gif Partido de Emigrantes PE 236
Party-Izquierda Democratica Espanola.jpg Izquierda Democratica Española IDE 209
Party-Proyecto Fénix.jpg Proyecto Fénix FENIX/PF 141
Default party logo.gif Alternativa Socialdemocrata ASD 551
Party-Partido NacionalRepublicano.jpg Partido NacionalRepublicano PNR 47

Starsze partie z byłymi członkami Kongresu

Hiszpania jest krajem z dużą liczbą partii - 30 - więc niektóre partie są zapomniane lub nieaktywne.

Niska aktywność

Przemianowane/Rozpadły się

Icon achievement Country President on.gif Prezydenci

Główny artykuł: List of presidents of Spain

Icon achievement Super Soldier on.gif Military

Wojsko

Armia Hiszpanii (Fuerzas Armadas lub FFAA po hiszpańsku) jest jedną z najstarszych i najbardziej skoordynowanych armii na świecie, istnieje od marca 2008 roku. Liczy ona ponad 300 żołnierzy, uzbrojonych i skoordynowanych w obronie Hiszpanii, gwarantując jej suwerenności i wolność.

Oficjalnie armia została stworzona, gdy przyjęto Statut Sił Zbrojnych, zatwierdzony przez Kongres 17 kwietnia 2008 roku, z 23 głosów za i 3 wstrzymujących się. Ten statut stanowi prawa i obowiązki żołnierzy. Siły Zbrojne Hiszpanii są całkowicie podporządkowane Kongresowi, chociaż zamówień wojskowych są przez specjalną komisję: CME lub Wojskowego Centrum Strategicznego (Centro Militar Estratégico w języku hiszpańskim). CME składa się z: ministra obrony, generała armii i pułkowników. Organ ten jest odpowiedzialny za strategię, taktykę i logistyki potrzebnej do realizacji celów określonych przez Kongres.

Siły Zbrojne nigdy nie uczestniczyły w żadnej wojnie, ponieważ jako organizacja są używane tylko do obrony suwerenności Hiszpanii i jej sojuszników. Wojsko to tylko wchodzi do akcji, jeśli hiszpańskie ziemie są atakowane, lub ich MPP, są aktywne. Obecnie armia jest bardzo aktywna w tle, o łącznej komunikacji między CME i oficerami.

Ravens / Cuervos

Ze względu na defensywny charakter Sił Zbrojnych Hiszpanii, Ministerstwo Obrony utworzyło specjalną jednostkę z możliwością poruszania się do innych krajów i walki w nich. Składa się ona z elity sił zbrojnych, a otrzymuje zlecenia od Ministra. Ta jednostka jest częścią hiszpańskiej armii, więc reprezentuje ją w obcych krajach.

Guardia De La Noche (Los Cuervos - The Ravens) są żołnierzami armii hiszpańskiej, a nie jak myślą niektórzy myślą najemnikami. Pomimo tego, hiszpański rząd zwrócił się w przeszłości z powodów ekonomicznych o pieniężne wsparcie, do zakupu sprzętu potrzebnego żołnierzy. Na to podstawowe wyposażenie składały się 2 lub 3 bilety, a także niektóre rodzaje broni i prezenty.

Pierwszą misją Los Cuervos była wojna US vs Canada, dowodzone przez Zhuge Liang i MGR. W pierwszej misji jednostka udowodniła swoją organizację i dyscyplinę na polu bitwy, pomagając w obronie Canada. Po pierwszej misji, the Ravens stoczyli więcej wojen z oddziałami MA.

Fight-war.gif Aktualne wojny

Icon-pact.gif MMPs


Icon achievement Media Mogul on.gif Media

Hiszpania ma jedne z najbardziej aktywnych mediów, z reguły od 20 do 30 nowych publikacji na dzień. To bogactwo artykułów stwarza wiele problemów, a niektórzy obywatele stworzyli [www.eldeantesdeel.es/pcp Platformę Jakości Prasy] (PCP - Plataforma de Calidad de Prensa). W Hiszpanii artykuły o prawdziwym życiu są kwalifikowane jako spam i wiele razy reportowane. Stworzyło to otwartą dyskusję na temat cenzury i wolności prasy.

Hiszpańskie media są jednym z najbardziej pomysłowymi w eRepublik, z artykułami z komiksu, wideo, wywiady i artykuły, z opinii. Prawie każda organizacja rządowa ma swój własny dziennik, gdzie publikuje oficjalne komunikaty.

Gazety Rządowe

To jest lista oficjalnych gazet rządowych z największą liczbą subskrybcji.

Nazwa i link Liczba subskrybcji
Biuletyn Ministerstwa Obrony 1176
Boletin Oficial del Estado 896
Biuletyn Ministerstwa AA.SS. 319
Oficjalny biuletyn AAEE 317
Biuletyn AAPP 231
Gazeta Ministerstwa Ekonomii 227
Gazeta Ministerstwa Komunikacji 222