Puna

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БеларускаяIcon-Belarus.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
ČeskoslovenštinaIcon-Czechoslovak.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
ქართულიIcon-Georgia.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
עבריתIcon-Israel.png
ItalianoIcon-Italy.png
한글Icon-South Korea.png
МакедонскиIcon-North Macedonia.png
NederlandsIcon-Netherlands.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
EspañolIcon-Spain.png
SvenskaIcon-Sweden.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


Energjia dhe ndikimi i saj

Energjia · Ushqimi · Spitali · Ndihma e Pare · Vendet e Stervitjes · Puna · Lufta · Lufton guerrile · Biletat e levizjes

Lokacioni

Për të punuar, mund të aplikosh për një punë në Job Market, dhe pastaj shko në My Places dhe shtyp "Work". Me këtë ti mund të marrësh një rrogë.Pos punës për të tjerët, ti mund të bësh para ekstra duke punuar për veten, në qfarëdo kompanie që ke në pronë. Ti mund të punosh duke vizituar My places, atje mund të zgjedhësh kompanitë e tuaja dhe mund të prodhosh produkte në qdo kompani duke klikuar "Start Production".

Puna

Production.jpg

Ti mund të punosh një herë në ditë në qdo kompani tënden,dhe një herë si punëtor diku tjetër. Ti do të humbësh 10 health për qdo kompani që punon.Për qdo punë që bën fiton 2 pikë në eksperiencë gjë që të ndihmon të arrish nivele tjera. Kur punon në kompanitë e tuaja për ushqim/armë (si menaxher), nevojitet të kesh raw materials mjaftueshëm për të fituar produktet. Nëse ke kompani për raw material gjithashtu, ti mund të punosh në qdonjërën një herë në ditë në të njëjtën kohë,sepse materialet raw do të shtohen para se ti përdorësh për produktet. Nëse nuk ke raw material mjaftueshëm mund ta blesh në market.

Qfarë ndodh pasi të punosh?

  • Ti do të shohësh rezultatin final të produktivitetit tënd,si dhe një mesazh me më shumë informacione të detajizuara:
    • Produktet finale hyjnë në hapësirat e kompanisë.
    • Ti do të marrësh rrogën tënde,minus taksën e hyrjes(kur të punosh për të tjerët).
    • Do të marrësh 2 pikë eksperiencë.
    • Shëndeti yt do të bie për 10 pikë.

Pse punojmë?

Disa qytetarë punojnë për përfitimet e tyrë individuale. Ata paguhen një rrogë dhe u japin menaxherëve të tyre materiale ose produkte të cilat ai mund ti përdor për produkte tjera, ose ti shes për përfitime.Sidoqoftë,disa qytetarë punojnë për arritje më të mëdha. Për shembull, në njësitë ushtarake,ushtarët mund të pyetën ose të kërkohen të punojnë për një rrogë minimale. Në kthim,ata marrin furnizime të rregullta (siq janë tanqet dhe ushqimi), falas. Kjo është shpesh më efektive sesa ushtarët të furnizojnë veten. Disa mund dhe të punojnë për të marrë arritjen e Hard Worker për qdo 30 ditë.

Detyrat e përditshme
WorkTrainGet rewardDaily tasks 1.png