Central European War/Türkçe

From eRepublik Official Wiki
< Central European War
Revision as of 15:54, 1 March 2019 by Andycro (Talk | contribs) (styling)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
TürkçeIcon-Turkey.png
Orta Avrupa Savaşı
Map of Orta Avrupa Savaşı
Date 18 Mayıs 2009 –
06/2009
Location Almanya, Jutland (Danimarka)
Result PEACE zaferi
Belligerents
Flag-Sweden.jpg İsveç
Flag-Poland.jpg Polonya
Flag-Hungary.jpg Macaristan
Flag-France.png Fransa
Flag-Italy.jpg İtalya
Flag-Austria.jpg Avusturya
Flag-Germany.jpg Almanya
Commanders and Leaders
Flag-Sweden.jpg jbmalin
Flag-Poland.jpg Fartman
Flag-Hungary.jpg Shaok
Flag-France.jpg Moritan
Flag-Italy.jpg Antimo
Flag-Austria.jpg Lynari
Flag-Germany.jpg Gobba

2009'daki Orta Avrupa Savaşı İsveç'in Almanya'yı işgal etmesiyle 18 Mayıs'ta başladı. Polonya da işgale katıldı ve iki işgalci kuvvet Alman topraklarının tamamını 7 Haziran'a kadar ele geçirdi. 10 Haziran'da halihazırda Polonya'yla savaşta olan Macaristan, Fransa'yla birlikte İsveç'e savaş ilan etti. Ardından İtalya'da Macar ve Fransız kuvvetlerin yanında yerini aldı. 15 Haziran'da başlayan Jutland saldırısıyla Macar kuvvetlerinin zaferi kesinleşti.

Savaş Öncesi

İsveç ve Polonya işgalinden önce Almanya bölgelerinin durumu
Orta Avrupa Savaşı sonrası Almanya bölgelerinin durumu
Topraklarını geri kazandıktan sonra Almanya'nın durumu

18 Mayıs'ta İsveç, Polonya'yla birlikte Almanya'yı işgal etti. Zayıf Almanya 7 Haziran'a kadar dayanabildi ve işgal altına girdi. PEACE ülkeleri İsveç ve Polonya'nın Hollanda, Fransa ve İtalya'ya komşu olmasını güvenliklerini tehdit eden bir durum olarak gördüler. Bu nedenle Macaristan, Fransa ve İtalya, İsveç ve Polonya'ya savaş ilan ederek Orta Avrupa Savaşı'nı başlattılar.

Cepheler

Güney Cephesi

Macaristan Upper (Yukarı) ve Lower Austria (Aşağı Avusturya) bölgelerini İtalya ve Avusturya'nın yardımıyla kendi topraklarına katarak İsveç'le komşu oldu. Sonrasında Bavyera bölgesine saldırarak bu bölgeyi 11 Haziran'da işgal etti. İtalya Polonya'yı Baden-Wurttemberg'de mağlup etti. Polonya Hükümeti bir isyan çıkartarak Saksonya'yı Almanya'ya verse bile, bu bölge Polonya'nın tek yüksek tahıla sahip bölgesi olan Brandenburg and Berlin'e saldırabilmesi içinMacaristan'a verildi. Macaristan İsveç'i Hesse'de mağlup etti ve Brandenburg and Berlin'i işgal etmek için savaş açtı. Bu sırada Bavyera önce Avusturya'ya, sonra da Polonya ve İsveç'le savaş halinde olan İtalya'ya verildi.

Batı Cephesi

İsveç iyi niyet göstergesi olarak Saarland'ı Almanya'ya verdi, ve sonrasında Rhineland-Palatinate'de bir isyan başlatarak Fransa ile olan sınırının arasına bir tampon bölge yerleştirmeye çalıştı. İsveç bölgeyi elinden çıkaramayınca, Fransa 11 Haziran'da Rhineland-Palatinate bölgesine saldırdı. Daha sonra Fransız kuvvetleri North Rhine-Westphalia ve Lower Saxony and Bremen bölgelerini işgal etti.

Jutland (Kuzey) Cephesi

Schleswig-Holstein ve Hamburg'u işgal ettikten sonra, Macaristan 15 Haziran'da Syddanmark'a saldırarak savaşı Jutland (Danimarka) bölgesine taşıdı. Sonrasında, Macaristan Midtjylland ve Nordjylland bölgelerini kuşattı, ve bu iki bölgeyi işgal ederek Jutland Yarımadası'nı Macar toprakları haline getirdi. Savaşın ardından bu bölgelerden Nordjylland hariç hepsi Almanya'ya verildi.

Sonuçlar

İsveç ve Polonya yüksek tahıl bölgesi Brandenburg ve Berlin, Schleswig-Holstein ve Hamburg dahil olmak üzere tüm Alman bölgelerini kaybetti. Bunun yanı sıra sonradan Almanya'ya verilmiş olmak üzere, İsveç daha önce işgal ettiği tüm Danimarka topraklarını Macaristan'a kaybetti.