Nenshtetsia

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
МакедонскиIcon-North Macedonia.png
NorskIcon-Norway.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
SvenskaIcon-Sweden.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


Qytetari i cili gjindet ne vendin e tij te nenshtetsis

Nenshtetsia eshte ajo qe lidh individin me shtetin. Ju siguron disa perparsi, Siq esht votimi. Moduli i nenshtetsis u paraqit ne Boten e Re ne 29 July 2009.

Rregullat e Nenshtetsis

  • Qytetaret e rinj marin nenshtetsin e regjionit origjinal te shtetit
  • Qytetaret munden te votojn vetem ne shtetin ku ata kan Nenshtetsi, pamvarsysh se ky jan te vendosur paraprakisht.
  • Qytetaret munden ta nderrojn Nenshtetsin duke levizur ne shtet tjeter dhe duke aplikuar per te nepermjet Kongresit.
  • Qytetaret Munden te ken vetem nje Nenshtetsi ne te njejten koh

Privilegjet e Qytetarit

Nje Nenshtetas i posedon keto privilegji:

  • votimi ne zgjedhje
  • bashkimi ne nje parti
  • krijimin e nje partie
  • kandidim per kongres
  • Mundet te shes produkte ne tregun lokal pa paguar Taks Importi, megjithate licensa perkatse eshte perseri e nevojshme

Nderrimi i Nenshtetsis

Artikulli Kryesor: Applying for citizenship

Qytetaret munden te aplikojn per Nenshtetsi cdoher kur jetojn ne nje shtet qe eshte i ndryshem nga Nenshtetsia e shtetit. Linkun mund ta gjeni ne profilin tuaj afer prezantimit tuaj tet Nenshtetsis momentale.

Pyetjet Me Te Shpeshta (FAQ)

Si te behem qytetar i nje vendi te rij ose i nje vendi te rij te pamvarur nese kongresi akoma nuk eshte zgjedhur?
Ju nuk mundeni te keni Nenshtetsin e nje vendi i cili akoma nuk e ka kongresin. Nese regjioni "vendi" eshte i ri (nuk eshte zgjedhur kongresi akoma), atehere ekipi i eRepublik dot meret me pranimin aplikimin e nenshtetsive dhe do ti jep derisa kongresi i par te zgjidhet.

A mundem ta ndrroj vend ndodhjen pasi te kem nderruar Nenshtetsin?
Po

Si ndikon kjo ne votimet? A dot mundem te votoj per kongres duke jetuar ne vend tjeter? Po, ju dot mundeni te votoni ne ate shtet ne te cilin keni Nenshtetsi. Per zgjedhjet e kongresit, ju dot votoni per ate regjion ne te cilin keni jetuar heren e fundit.

Qka dot ndodh nese kam aplikuar per Nenshtetsi mirpo regjioni ne te cilin jetoj pushtohet gjat luftes?
Kerkesa juaj per Nenshtetsi do te refuzohet automatikisht sepse ju nuk jetoni me ne shtetin ku keni kerkuar Nenshtetsi.

Cka ndodh nese regjioni ku jeni duke jetuar pushtohet? A dot mar automatikisht nenshtetsin e vendit pushtues, ose dot me mbetet Nenshtetsia origjinale?
Per qytetaret qe kan Nenshtetsin e vendit te pushtuar, nenshtetsia e tyre nuk dot ket ndryshime. Ata dot konsiderohen se jetojn ne shtet te huaj prandaj ata dot jen ne gjendje te aplikojn per Nenshtetsi ne shtetin fitues, nese deshirojn. Nese zgjedhin te bajn Nenshtetsin e tyre origjinale, gjat zgjedhjeve per kongres ata dot votojn ne kryeqytetin e shtetit qe kan Nenshtetsin (shteti i pushtuar). Normalisht, qytetaret ne diaspor votojn per vendin ku kan jetuar per her te fundit ne shtetin e tyre. Mirpo nese ai regjion esht i pushtuar, ata automatikisht nderrohen sikurse dot kishin jetuar ne kryeqytetin e shtetit per her te fundit.

Me shum FAQs - Citizenship FAQ and launch date

Shikoni gjithashtu


Menyja

Prezantimi · Rregullat · Tutoriali · Historia