Difference between revisions of "Non aggression pact/Shqip"

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
(Created page with "{{LangMenu}} {{EBox|title=Not a game feature|width=700px|text=Kjo faqe përmban elemente / konceptet / idetë të cilat nuk janë lojë përmban eRepublik.}} Një Pakti '''Jo A...")
 
m (remove incorrect categories for translated articles)
Line 13: Line 13:
 
*[[Alliance/Shqip|Aleanca]] (Aleanca)
 
*[[Alliance/Shqip|Aleanca]] (Aleanca)
  
[[Category:Military]]
 
 
[[Category:Shqip]]
 
[[Category:Shqip]]

Revision as of 01:56, 26 June 2013

Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
日本語Icon-Japan.png
한글Icon-South Korea.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


edit

Speech balloon.png Not a game feature

Kjo faqe përmban elemente / konceptet / idetë të cilat nuk janë lojë përmban eRepublik.

Një Pakti Jo Agresioni është një marrëveshje e bërë nga dy kombeve që pranoni të mos sulmojnë njëri-tjetrin gjatë një periudhe të caktuar kohe. Pikat e tjera mund të adresohen në Paktin e Non agresionit, të tilla si ndalimi luftë ekonomik kundër një kombi. Megjithatë qëllimi kryesor i një Paktit të agresionit Non është për të ndaluar veprimin ushtarak midis dy kombeve.

Shembuj famshme e Pakteve agresionit Jo përfshijnë:

  • Pakti Jo Agresioni formuar ndërmjet Indonezisë dhe Pakistanit në 18 shkurt 2008, kjo ishte një nga Paktet e para të agresionit Jo, ajo do të bëhet përfundimisht një Pakti Mbrojtjen Reciproke | Aleanca midis dy kombeve, në aleancë të njohur si grusht.
  • Pakti Jo Agresioni, i formuar në mes të SHBA dhe Kanada pas luftës amerikano-kanadez midis dy kombeve si një nga pikat kryesore të traktatit të paqes midis dy popujve.
  • Pakti Jo Agression rënë dakord mes Meksikës dhe SHBA. Meksika përdorur këtë pakt për të bërë më të lehtë sulmin e Kolumbisë për SHBA, në një seri të ngjarjeve njohur si Lufta Kolumbi-Meksikë që çoi në Luftën e SHBA-Kolumbi.

Shiko edhe kete