Difference between revisions of "Non aggression pact/Shqip"

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
m (Bogohulja moved page NAP/Shqip to Non aggression pact/Shqip)
(small corrections)
 
Line 1: Line 1:
{{LangMenu}}
+
{{LangMenu}}{{-}}
 
+
 
{{EBox|title=Not a game feature|width=700px|text=Kjo faqe përmban elemente / konceptet / idetë të cilat nuk janë lojë përmban eRepublik.}}
 
{{EBox|title=Not a game feature|width=700px|text=Kjo faqe përmban elemente / konceptet / idetë të cilat nuk janë lojë përmban eRepublik.}}
  
Line 6: Line 5:
  
 
Shembuj famshme e Pakteve agresionit Jo përfshijnë:
 
Shembuj famshme e Pakteve agresionit Jo përfshijnë:
*Pakti Jo Agresioni formuar ndërmjet Indonezisë dhe Pakistanit në 18 shkurt 2008, kjo ishte një nga Paktet e para të agresionit Jo, ajo do të bëhet përfundimisht një Pakti Mbrojtjen Reciproke | Aleanca midis dy kombeve, në aleancë të njohur si grusht.
+
*Pakti Jo Agresioni formuar ndërmjet [[Indonesia|Indonezisë]] dhe [[Pakistan|Pakistanit]] [[History/18 February 2008|18 shkurt 2008]], kjo ishte një nga Paktet e para të agresionit Jo, ajo do të bëhet përfundimisht një {{L|Mutual protection pact|Pakti Mbrojtjen Reciproke}} midis dy kombeve, në aleancë të njohur si grusht.
*Pakti Jo Agresioni, i formuar në mes të SHBA dhe Kanada pas luftës amerikano-kanadez midis dy kombeve si një nga pikat kryesore të traktatit të paqes midis dy popujve.
+
*Pakti Jo Agresioni, i formuar në mes të {{L|USA|SHBA}} dhe {{L|Canada|Kanada}} pas luftës amerikano-kanadez midis dy kombeve si një nga pikat kryesore të traktatit të paqes midis dy popujve.
*Pakti Jo Agression rënë dakord mes Meksikës dhe SHBA. Meksika përdorur këtë pakt për të bërë më të lehtë sulmin e Kolumbisë për SHBA, në një seri të ngjarjeve njohur si Lufta Kolumbi-Meksikë që çoi në Luftën e SHBA-Kolumbi.
+
*Pakti Jo Agression rënë dakord mes {{L|Mexico|Meksikës}} dhe {{L|USA|SHBA}}. Meksika përdorur këtë pakt për të bërë më të lehtë sulmin e {{L|Colombia|Kolumbisë}} për SHBA, në një seri të ngjarjeve njohur si [[Colombia-Mexico War|Lufta Kolumbi-Meksikë]] që çoi në [[Colombia-USA War|Luftën e SHBA-Kolumbi]].
  
 
==Shiko edhe kete==
 
==Shiko edhe kete==
*[[Alliance/Shqip|Aleanca]] (Aleanca)
+
*{{L|Mutual protection pact|MPP}}
 
+
*{{L|Peace treaty|Traktati i paqes}}
 +
*{{L|Alliances|Aleancat}}
 +
*{{L|Trade embargo|Embargot tregtare}}
 
[[Category:Shqip]]
 
[[Category:Shqip]]

Latest revision as of 17:40, 16 April 2015

Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
日本語Icon-Japan.png
한글Icon-South Korea.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


edit

Speech balloon.png Not a game feature

Kjo faqe përmban elemente / konceptet / idetë të cilat nuk janë lojë përmban eRepublik.

Një Pakti Jo Agresioni është një marrëveshje e bërë nga dy kombeve që pranoni të mos sulmojnë njëri-tjetrin gjatë një periudhe të caktuar kohe. Pikat e tjera mund të adresohen në Paktin e Non agresionit, të tilla si ndalimi luftë ekonomik kundër një kombi. Megjithatë qëllimi kryesor i një Paktit të agresionit Non është për të ndaluar veprimin ushtarak midis dy kombeve.

Shembuj famshme e Pakteve agresionit Jo përfshijnë:

Shiko edhe kete