Premijer

From eRepublik Official Wiki
< Prime Minister
Revision as of 20:02, 9 March 2013 by Colour haze (Talk | contribs) (Created page with "{{LangMenu}}Category:PoliticsCategory:Jobs{{DISPLAYTITLE:Premijer}} {{Rellink|For in game equivalent: Predsjednik}} '''Premijer''' (kolokvijalni...")

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
한글Icon-South Korea.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
EspañolIcon-Spain.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


Premijer (kolokvijalni naziv za predsjednika vlade, ili prvog ministra) je šef Vlade a često i glavni vršitelj parlamentarne demokracije. Osoba koja može zamijeniti premijera ako on/ona nije sposoban za izvršavanje svojih funkcija naziva se zamjenik premijera.

Iako je neslužbena titula u eRepublik - neke države poput Ujedinjenog Kraljevstva, Australije, Novog Zelanda i Kanade nazivaju svog predsjednika „Premijer“ – da bi se držali državnog političkog sistema u stvarnom životu. Postala je politička titula nakon što je predložena od strane jednog građanina.


Iznimke

Indija i Slovačka

U nekim državama, posebice Indiji i Slovačkoj, premijer obnaša dužnost šefa Vlade, međutim nije izvršno državno tijelo. Zapravo premijer u ovoj situaciji uzima ulogu zamjenika predsjednika države.

Nizozemska

Osim predsjednika države, premijer je bio odvojeni posao u (Ujedinjenoj) Nizozemskoj gdje je ova titula predstavljala šefa Vlade koji je de facto također bio šef države. Vlada se formirala nakon kongresnih izbora, te je vođa najveće stranke formirao koaliciju sa drugim strankama kako bi sastavili Vladu. Ova koalicija je odlučivala tko će biti premijer. Ova pozicija smatrala se više ili jednako važnom kao i pozicija predsjednika države. Na poziciju predsjednika države gledalo se više u vojnom i simboličnom smislu. Nakon godinu dana raspravljanja i eksperimentiranja, u listopadu 2010. ova pozicija je ukinuta nakon što je posljednji premijer Daniel Parker promjenio nizozemski ustav u korist polu-predsjedničke vlade (predsjednik je šef Vlade, ali njegove moći su ograničene od strane kongresa). Više o ovoj temi pročitajte ovdje

Hrvatska i Italija

U Hrvatskoj i Italiji, premijer je dopredsjednik ali ne vođa države.