eRepublik

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БеларускаяIcon-Belarus.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
עבריתIcon-Israel.png
ItalianoIcon-Italy.png
LietuviųIcon-Lithuania.png
МакедонскиIcon-North Macedonia.png
NederlandsIcon-Netherlands.png
NorskIcon-Norway.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


Logoja e lojës.
Logoja gjatë dimërit.
Logoja gjatë Hallouinit.
 eRepublik është një version virtual i botës reale, ku përdoruesit ndjekin aspiratat e tyre politike, ekonomike ose ushtarake për të ndryshuar rrjedhën e historisë. Në eRepublik qytetarët mund të jetojnë ëndërrat e tyre, të bashëveprojnë me shokë dhe të njohin shokë të rinj përgjatë udhëtimit në botën e re. Që të dini më shumë, vizitoni www.erepublik.com. 

eRepublik (forma e shquar - eRepubliku) është lojë web browser masive shumëlojtarëshe online (MMO), shoqërore dhe strategjike. Loja lejon që lojtarë të marrin pjesë si qytetarë individual në një pasqyrë online të botës reale. Është zhvilluar nga Alexis Bonte dhe George Lemnaru.

eRepublik kombinon konceptin e rrjeteve shoqërore dhe konceptin e strategjisë në një lojë të vetme online, ku lojtarët mund të marrin pjesë në veprimtari të ndyshme. Qytetarët e eRepublikut mund të hapin biznese, të themelojnë parti politike, të votojnë në zgjedhje, të shkruajnë artikuj në gazeta, madje të shkojnë në luftë si qytetarë të versioneve virtaule të shteteve të botës reale.

Gjatë regjistrimit në lojë, qytetarët vendosin se në cilin shtet virual duan ti bashkohen. Secili nga këto shtete është i emëruar sipas një shteti të botës reale, dhe është i vendosur gjeografikisht në të njëjtin vend. Pastaj, qytetari kërkon punësim në një prej kompanive në atë shtet, dhe është i lejuar të stërvitet si ushtarë për atë shtet. Stërvitja dhe puna në një kompani kryhen në bazë ditore. Një nga avantazhet e lojës është se nevojiten vetëm rreth 14 minuta në ditë që të jeshë pjesëmarrës.

Bota e Re

Bota e eRepublikut ndonjëherë njihet edhe si Bota e Re (anglisht: The New World).

Lidhje të tjera

Shiko dhe

Menyja

Prezantimi · Rregullat · Tutoriali · Historia