Bunt Erepublik 2011

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
MagyarIcon-Hungary.png
PolskiIcon-Poland.png
RomânăIcon-Romania.png


Logo stosowane przez większość rebeliantów podczas Buntu Erepublik 2011.

Bunt Erepublik 2011 (zwany również Buntem Prezydentów lub Buntem obywateli) był światowym protestem, trwającym od 2 marca 2011 (Dzień 1198 Nowego Świata) prowadzonym przez graczy przeciwko przeciwko trzem następującym kwestiom: złymi zmianami wprowadzanymi przez administratorów gry, cenzurze oraz oraz brakiem komunikacji między graczami a adminami. Protestujący za głównego wroga obrali Plato, oficjalne konto eRepublik służące do komunikacji z graczami, jako źródło twardej cenzury i totalnego braku komunikacji między graczami a zespołem adminów.

Tło konfliktu

Wyciekłe dokumenty dotyczące Programu Najlepszych Kupujących.

Rebelia składała się przede wszystkim z protestów obywateli przeciwko licznym i niezapowiedzianym zmianom wprowadzanym przez zespół eRepublik. W tym czasie, zmiany te były niepopularne i mocno dyskusyjne. Ponieważ niektóre z nich nie były zapowiedziane przed wdrożeniem protestujący mieli obawy, że były one pełne błędów. Było także ogólne przekonanie, że komunikacja na tle obywatel - zespół praktycznie nie istniała. Datuje się to na czas realizacji eRepublik "V2", gdy wiele drastycznych zmian w grze było na ogół niepożądanych, dyskusyjnych i nasyconych błędami. Do protestów zachęcano także z innych powodów:

 • pogłoski o wprowadzaniu zmian silnie faworyzujących kupujących gold obywateli;
 • obawy, że projekt "zjednoczenia inwentarza i pieniędzy kont" ponownie spustoszy gospodarkę Nowego Świata;
 • korzystanie z botów przez zespół eRepublik do kupowania dóbr na krajowych rynkach oraz emisji waluty na Rynku Pieniężnym
 • długo i głośno żądany limit na paczki zdrowia;
 • uczucie, że ulepszenia systemów mediów i prywatnych wiadomości wprowadziły restrykcje;
 • planowanie usunięcia organizacji, a wraz z tym zniszczenia znacznej części historii eRepublik;
 • liczne opóźnienia w realizacji poszczególnych faz związanych z branżą nieruhomości i szpilati

Dlatego można śmiało stwierdzić, że bunt nie wybuchł z powodu jednej sprawy - niezadowolenie i gniew gromadzony przez długi czas osiągnął punkt kulminacyjny, a ciężka i niesprawiedliwa cenzura w mediach i na forach nie pomagała załagodzić tej złości; w rzeczywistości jeszcze ją podsycała.

Linia czasu Rebelii

Plato10goldupdate.jpg
Drugiego marca 2011 roku (dzień 1,198), Plato oznajmił obywatelom, że w ciągu 5 dni, "każdy obywatel będzie mógł zdobyć, poprzez dotacje lub Rynek Walutowy, nieograniczoną ilość Golda" poprzez wiadomość pop-up. Biorąc pod uwagę, że do tamtego dnia, ilość złota, które obywatel mógł pobierać była nieograniczona, a metoda ta nie była równoznaczna z długo oczekiwanym limitem na paczki zdrowia; a także po ujrzeniu wyciekłych programów Najlepszego Klienta oraz innych czynników, wielu Prezydentów na znak protestu wzniosło petycję pod głosowanie Kongresów do zmiany Wiadomości dla Nowych Obywateli na tekst przeciwko eRepublik. Zostali oni permanentnie zablokowani za nieposzanowanie "Warunków korzystania z usługi" eRepublik.[1]
 Jednym z powodów dla których zaproponowałem to prawo był drzemiący we mnie Żyd i Południowy Afrykanin. Dzielenie klientów; zamienianie nie płacących klientów w obywateli drugiej kategorii. Równie dobrze można było przyklejać żółtą gwiazdkę na każdym z nich i zacząć umieszczać znaki "tylko biali". 

Pod wpływem silnego gniewu wobec zablokowania konta, Jonathan Joestar stworzył kanał IRC #Rebellion[2] na serwerze Rizon. Ruch zbudował poparcie na IRCu z nocy w środę na czwartek, kiedy to setki obywateli weszły na kanał. W szczytowym okresie było na nim około 1,100 użytkowników. Odtąd różne "anty-admini" i "anty-Plato" artykuły były powiązane i głosowano na nie. Obywatele uczestniczący w publikowaniu tych szczerych artykułów otrzymywali Punkty Grzywny (FPs - Forfeit points), później przemianowane na "Punkty Sławy" i "Punkty Lojalnościowe Rebelii", oraz tymczasowe zawieszenie. Cenzura sięgnęła granic, gdy nie tylko artykuły rebelii, jej feedy i posty na forum były karane, ale także obiektywne artykuły i wszystko, nawet niewiele związane z eRepublik, zespołem eRepublik, Prezydentami, czy też mówieniu "nie" wojnie[3][4][5]. Skutkowało to zawieszaniem dzienników urzędowych Ministrów Obrony Narodowej, którzy publikowali rozkazy "wstrzymać się" w oficjalnych krajowych gazetach militarnych.[6]

Włamano się także do prywatnej prezydenckiej sekcji forum eRepublik[7], gdy wyciekło hasło i zostało one dodane do tematu kanału, by każdy mógł je zobaczyć. Zaczęły się pojawiać dziesiątki wątków wyrażających niezadowolenie wobec Platona i zespół eRepublik. Następnie za cel obrano grupę eRepublik na Facebooku - wezwano obywateli do oceniania strony jedną gwiazdką i pisania negatywnych komentarzy. Zespół eRepublik usunął później prawa do komentowania w grupie, a administratorzy i moderatorzy zaczęli oceniać grę pięcioma gwiazdkami[8].

Spory wandalizm występował również w Encyklopedii eRepublik.

Przez cały dzień większość głów państw i innych przedstawicieli podpisało Kartę "anty-admin",[9][10] która obwiniała zespół eRepublik, że przestał słuchać społeczeństwa i zaimplementował niepożądane i bezużyteczne dodatki do gry, które "zrujnowały grę jeszcze bardziej", w celu "zmaksymalizowania wykorzystania Złota". Ręka w rękę, wraz z tą Kartą, prezydenci doszli do wzajemnego porozumienia i zaprzestali wszelkich wojen i walk jako przeciwstawienie się zespołowi eRepublik. Dalej, prezydenci z wielu krajów, w tym największych, takich jak Hiszpania i Polska, ogłosili Ogólny Rozkaz "Wstrzymać się" w swoich krajach.[11][12] W międzyczasie kilka państw, które nie podpisały porozumienia (np. Rumunia), zaczęło atakować Węgry, które porozumienie podpisały.

Niezależne forum[13] i kilka kolejnych kanałów IRC zostało powołanych do zapewnienia organizacji protestu , dotąd spontanicznego i niezaplanowanego. W piątek, o 03:00 (Czasu eRepublik), zaaranżowano spotkanie z Belea2008 - członkiem zespołu eRepublik i około 40 głowami państw lub przedstawicielami uczestniczących w proteście. Szefowie państw posiadali czterech rzeczników (reprezentujących główne sojusze oraz niezrzeszone mniejsze państwa) i starannie przygotowali dokument szczegółowo opisujący główne powody niezadowolenia użytkowników,[14] podpisane przez 43 prezydentów z wszystkich sojuszy i niezrzeszonych państw - wcześnniej nieskorych do współpracy w eŚwiecie. (Ponad 1040 obywateli oczekiwało na imformacje, na kanale #Rebellion, z przebiegu spotkania - rekordowa frekwencja eRepublik związana z kanałami IRC). Dyskusja skończyła się jednak bardzo szybko, wraz z deklaracją Belea o jej bezsensowności, jakoby gracze mieli "żądania nie do negocjacji".[15]

Wielu prezydentów i obserwatorów obecnych na kanale #Rebellion pomyslało, że deklaracja Belea mogła być wymówką - najwyraźniej nie chciał on rozmawiać w ogóle i gdy znalazł wygodną wymówkę do porzucenia rozmów, zrobił to. Pierwiej zażądał, że nieoficjalne głowy państw nie wezmą udziału w rozmowach (zablokowani prezydenci, którzy byli początkowymi przywódcami rebelii[16]); poźniej wyraźnie zażądał aby pewne osoby, które mu się nie spodobały, opuściły kanał[17] (wyraził to poprzez SirMokeShag, koordynatora spotkania); poźniej nie powiedział nic, gdy Nalaja, jeden z rzeczników, rozpoczął spotkanie z naciskiem na znaczenie komunikacji; dalej oświadczył, że negocjacje się zakończyły, nie czekając nawet sekundy na reakcję kogokolwiek. Tak zwane "niepodlegające negocjacjom" rzeczy, które cytował jako wymówki, były w rzeczywistości punktami uważanymi za najważniejsze przez Rebelię.[18]

Obawy wyrażone w buncie

Główne tematy protestujących:[19]

 • Komunikacja pomiędzy zespołem administratorów i użytkownikami. Cały rozpoczynający paragraf w podpisanym dokumencie poruszał ten problem, gdyż protestujący uważali to za punkt pierwszorzędny, w którym zespół eRepublik jak dotąd zawodził.
 • Ograniczenie paczek zdrowia, zamiast zasady Icon-gold.gif 10 Złota, którą protestujący uważali za nieodpowiednią do rozwiązania problemu. Ten punkt przedstawiał to, czego większość obywateli eRepublik pragnęła od dawna i wyrażała na każdym możliwym forum.
 • Przywrócenie opcji strategicznych, które administratorzy usunęli z gry - jako, że eRepublik reklamuje się jako gra strategiczna, jest dość logicznym, aby prezydenci mieli do dyspozycji opcje strategiczne, podczas gdy reguła NE, usunięcie opcji wycofywania, automatyczne bitwy, koszt bitew i automatycznie aktywowane MPP praktycznie zredukowały wojny do postaci bezmyślnej walki.
 • Gospodarka pogrążała się w nadprodukcji, gdy wprowadzono opcję pracy jako menadżer i boty, które kupowały towary nie rozwiązywały problemu, a tylko pogrążały MM jeszcze bardziej. Oczywistym jest więc, że w interesie samopodtrzymującej się gospodarki problem nadprodukcji należy jakoś rozwiązać.
 • Całkowite ułaskawienie protestujących z tymczasowych, permanentnych zakazów i FP-s - z wyłączeniem przypadków grania na kilku kontach.

Mniej ważne punkty dokumentu:

 • Używanie wyżej wymienionych botów musi się skończyć - wszyscy wiemy że takie istnieją i sieją spustoszenie na rynkach i MM.
 • Wolność wypowiedzi - pod tym punktem chodziło o wolne mechanizmy gazet, aczkolwiek zespół eRepublik wyraził się już dawno, że prawdziwa wolność wypowiedzi nigdy nie będzie dozwolona (niewzruszona zasada debaty publicznej).
 • Możliwość odwołania się od każdego bana i FP wliczając odwołanie na forum i zbadanie sprawy przez obecnych moderatorów - obywatele eRepublik wyrazili swoje poglądy na temat systemu bezapelacyjnego już dawno, a ich obawy o niektórych z obecnych moderatorów i kasowanie tych artykułów i wątków na forum było oczywiście zupełnie nieadekwatną odpowiedzią na owe obawy. Zespół eRepublik nie wypowiedział się w ogóle na ten temat chyba że dalsze bany mogą być uznane za odpowiedź.
 • Zatrzymać wszystkie organizacje 'as is', oraz przywrócić je do pełnej funkcjonalności - z wyjątkiem głosowania i subskrybowania. Powód stojący za tym punktem jest taki: obywatele nie czują że organizacje są złe, wręcz przeciwnie - chcą by pozostały, aczkolwiek podobno ujednolicony asortyment będzie prawdopodobnie posiadał spodziewane niedociągnięcia. Jedynym prawdziwym problemem z organizacjami jest głosowanie/subskrybowanie, nie istnienie ich samych - również admini nigdy nie powiedzieli niczego o gazetach organizacji które zawierają cenne historyczne informacje, które mogą odejść w zapomnienie jeśli organizacje zostaną usunięte.
 • Funkcjonalność modułu reklamowego i używanie złota
 • Naprawdę używalne API i pełne statystyki bitew - o obydwa prosi się od dawna, i są absolutnie niezbędne dla rutyny gry.
 • Powrót EI lub podobny powszechny system ogłoszeń który będzie dostępny dla każdego obywatela na jego stronie głównej - i użycie go do zapowiadania zmian zanim zostaną one wprowadzone.
 • Logi zmian które zostały wprowadzone.
 • Większe skupienie się na rozbudowie modułu politycznego - eRepublik nie jest hipotetycznie grą wojenną, ale symulacją społeczeństwa - rozwijane powinny być wszystkie moduły, nie tylko ten wojenny.

Rebelia w mediach

"Anty-Platowy" znak Indonezji
Bogactwo grafik zostało użyte podczas protestów w artykułach i wątkach forumowych, przedstawiając Plato jako dyktatora takiego jak Hosni Mubarak, Pułkownik Gaddafi i Adolf Hitler. Oprócz tego, szacuje się że powstały setki artykułów popierających rebelię, z których większość została usunięta przez zespół za naruszenie Praw eRepublik lub Warunków Użycia. Tysiące innych artykułów, wiele zwykle relacjonujących wydarzenia które się działy, lub drwiących z nich w najlepszej tradycji eRepublikowych mediów, lub czasem po prostu zdalnie połączonych z tymi wydarzeniami zostały usunięte jako spam lub propagowanie nienawiści.[20][21][22]

Cenzura adminów

Istniały liczne instancje członków zespołu eRepublik kasujących artykuły, wątki forumowe i mające zwracać uwagę na buntownicze wiadomości.

Wiele artykułów począwszy od tyrad łamiących zasadę przyzwoitości do łagodnych artykułów mówiących o pokoju z krajami sąsiedzkimi zostało usuniętych w tamtych czasach.

Zdjęcia użyte w czasie rebelii

Pokłosie

Obraz przeszedł przez komputery wielu rebeliantów do pokazania że uważają zbanowanie prezydentów za niesmaczne
Obraz również często używany przez rebeliantów by pokazać adminom że chcą zmian.

Zbanowanie prezydentów

W rezultacie rebelii, wielu Prezydentów Państw zostało trwale zawieszonych za brak poszanowania dla Praw eRepublik i Warunków Użycia. Zawieszenie prezydentów objęło:

Grouth, Prezydenta Norwegii, również zawieszono w czasie rebelii, ale został wyrzucony za używanie multi-kont, zawieszenie nie było więc powiązane z rebelią.

Dalszy rozwój sytuacji

Kilka dni po tym jak rebelia została brutalnie stłumiona przez adminów, właściciele/menedżerowie gry (Alexis Bonte i George Lemnaru) wyszli naprzeciw z artykułami i odpowiedziami na część obaw - żadne z nich niestety nie dało wiele nowych informacji, tylko kilka ogólników i obietnic;[23][24] i żadne z nich nie ukazują żadnej woli negocjacji ani chęci rozmów z użytkownikami o obawach podniesionych w dokumencie; i niezłomnie odrzuciły choćby rozważenie odbanowania prezydentów i innych zbanowanych obywateli. Pokazuje to że ciągle wierzą w politykę 'twardej ręki', zamiast tej zwanej 'otwarcie i rozmowa'. Poza tym szybko wprowadzone zostały nowe misje, wszystkie promujące wojny i NE, nagradzane siłą i goldem, by skusić protestantów podpisujących się pod zawieszeniem wojen do odpuszczenia od protestu. Na forum polityka 'twardej ręki' była kontynuowana, a Plato poszukiwał nawet więcej moderatorów obsługujących forum.[25] To boleśnie oczywiste że użytkownik który zostanie moderatorem forum, nie może w rzeczywistości odpowiedzieć na zagadnienia któe mogą wymagać długich negocjacji z menedżerami gry; mogą odpowiadać wyłącznie ogólnikami, które w dalszym ciągu nie pomagają w obliczu problemu komunikacji. Należy dodać że ci moderatorzy forum dawali odpowiedzi w sekcji Pomocy forum, ale ponieważ nie było to istotą problemu, nie może być nazywane ulepszeniem kwestii komunikacji. Forum jest teraz moderowane przez tych który popierają banowanie, i nie ma absolutnie żadnej możliwości odwołania od banów (Nie ma tu żadnego odniesienia, ale nie ma możliwości odwołania od banów na forum, co wiedzą wszyscy tam zbanowani) - które rozpoczynają się od 10 dni za cokolwiek, choćby za normalnie podpisany komentarz. Cenzura jest teraz 10 razy gorsza na forum niż ta w mediach - i powiększa się nawet w nich. Zamiast komunikacji, admini wybrali uciszenie wszystkich przeciwników i umieszczenie swych sługusów u władzy - oraz oczywiście popuścić im wodze...

W wysiłkach by uniknąć limitu paczek zdrowia - ważnej rzeczy, z którą zgadzała się większość graczy - admini zmienili rynek firm przez limitowanie ceny sprzedaży do 10% ceny kupna/budowy[26]. Po jakimś czasie, udowodniono że ten krok nie jest użyteczny wobec obaw o limitowanie paczek zdrowia.

Odnośniki

 1. https://forum.erepublik.com/showthread.php/108765-Monetary-Market-Change-and-Banned-Presidents!
 2. http://wbe02.mibbit.com/?server=irc.rizon.net&channel=%23Rebellion
 3. https://docs.google.com/document/d/1wM3KgvUyDWPuYPDEectt2XscuKEVnaEDDhjmX_kQD2g/edit?hl=hu#
 4. http://img291.imageshack.us/img291/159/20110303124329.png
 5. [AndyMiller] Gone / Etünt
 6. Ministerstwo Obrony
 7. https://forum.erepublik.com
 8. https://www.facebook.com/#!/apps/application.php?id=300511377223&v=app_6261817190
 9. 2011_eRepublik_Rebellion/Charter
 10. https://docs.google.com/document/pub?id=1e9Vd3nImOaW_LM1LQU0xVXOtVKPv_QJhX9yGKrsKpRg
 11. [ROZKAZY | ORDERS] 2 marca 2011, 1198 day, 04:30 erep time EDIT3
 12. http://www.erepublik.com/es/article/orden-del-presidente-d-a-1198-13-06-horas-er-time--1697507/1/20
 13. http://rebellion.freeforums.org
 14. https://docs.google.com/document/d/1hX8qcG62sWiNpKj8WzdvYgmWYHP6r492sUiouFUJtYQ/edit?hl=en&authkey=CMjhxsYM&pli=1#
 15. https://docs.google.com/document/d/12apTO493q2U9aByRy3m8oTRH2XyruIsXKWzEjyeJcoo/edit#
 16. https://docs.google.com/document/pub?id=1e9Vd3nImOaW_LM1LQU0xVXOtVKPv_QJhX9yGKrsKpRg
 17. https://docs.google.com/document/d/1fpTYCSV36tlcBmRm326zml71CUvTAwC5qV-hT2GV8Jw/edit?hl=en#
 18. https://docs.google.com/document/d/1fpTYCSV36tlcBmRm326zml71CUvTAwC5qV-hT2GV8Jw/edit?hl=en#
 19. https://docs.google.com/document/d/1hX8qcG62sWiNpKj8WzdvYgmWYHP6r492sUiouFUJtYQ/edit?hl=en&authkey=CMjhxsYM#
 20. https://docs.google.com/document/d/1wM3KgvUyDWPuYPDEectt2XscuKEVnaEDDhjmX_kQD2g/edit?hl=hu#
 21. http://img291.imageshack.us/img291/159/20110303124329.png
 22. [AndyMiller] Gone / Etünt
 23. Alexis answer to a banned CP: we do listen we just don't always do what you want
 24. Advice for admins[en/hu] [Update: George Lemnaru answered!]
 25. https://forum.erepublik.com/showthread.php/109196-Plato-s-Helpers-%28Forum-Moderators%29?highlight=plato%27s+helpers
 26. https://forum.erepublik.com/showthread.php/109545-Minor-improvements-in-sell-companies-system