Difference between revisions of "Vice president (country)/Türkçe"

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
(splitting the Vice president article, as discussed in the bar)
 
 
Line 1: Line 1:
{{LangMenu}}{{-}}{{Update translation}}{{-}}
+
{{LangMenu}}{{-}}
{{otheruses|Vice president/Türkçe}}{{-}}
+
'''Ülke başkan yardımcısı''' (vCP) bir ülkenin devlet kabinesinde yer alan bir pozisyondur. Bu görevi yürüten kişi, [[Minister of Foreign Affairs|Dışişleri Bakanı]] veya [[Minister of Defence|Savunma Bakanı]] gibi diğer kabine üyelerinin üstünde yer alıyor.
  
'''Başkan yardımcısı''' – Başkandan bir sonraki resmi yetkilidir. Başkanın yokluğu, hastalığı veya ölümü gibi durumlarda başkanın görevlerini üstlenir.
+
== Rol ==
Başkan yardımcıları genellikle başkanların görevleri sırasında en değerli danışmanlarıdır.
+
Başkan yardımcısı, [[president|ülke başkanı]]'nın yardımcısı olarak hareket eder ve genellikle tüm önemli ulusal ve uluslararası toplantılara katılır. Hükümet içinde belirleyici bir rol oynar. Ülke başkanı herhangi bir nedenle müsait değilse, ''Başkan Vekili'' olabilir. Bazı durumlarda, hükümet çalışmalarına fiilen dahil olma beklentileri olmadan, tamamen fahri olabilir.
 +
 
 +
Bu pozisyon oyun içi [[political title|politik unvan]] olarak bulunmadığından, genellikle [[Prime Minister|Başbakan]] kullanılırken, pozisyon sahibi tüm biçimlerde hem oyun içi ([[article|makale]], [[Homepage#Citizen feeds|vatandaş mesajları]], vb.)] hem de oyunun dışında (forumlar ve IRC, Discord, Telegram gibi diğer çeşitli iletişim araçları, vb) başkan yardımcısı (vCP) olarak adlandırılır..
  
 
== Eşdeğer Pozisyonlar ve Unvanlar ==
 
== Eşdeğer Pozisyonlar ve Unvanlar ==
 
* '''Başkan vekili'''
 
* '''Başkan vekili'''
* '''Şansölye yardımcısı''' (özellikle {{L|Germany|Almanya}})
+
* '''Şansölye yardımcısı''' (Özellikle {{L|Germany|Almanya}})
* '''Başbakan yardımcısı'''
+
* '''Başbakan''' (Özellikle {{L|India|Hindistan}})
 +
* '''Başbakan yardımcısı''' (Özellikle {{L|Australia|Avusturalya}})
 
* '''Tánaiste''' ({{L|Ireland|İrlanda}}'ya özgü)
 
* '''Tánaiste''' ({{L|Ireland|İrlanda}}'ya özgü)
  
Başbakan yardımcısı: İhtiyaç duyulduğunda, başbakanlık görevini üstlenebilecek kişi.
+
; Başbakan Yardımcısı: İhtiyaç duyulursa, Hükümetlerinin [[Prime Minister|Başbakan]]ı görevini üstlenebilecek bakan rolüdür. Genel olarak konuşursak, Başbakan Yardımcısı ayrıca bir siyasi partinin lideri veya bir koalisyona katılan ikincil partinin lideridir. Başbakan Yardımcısının eRepublik'te iktidarda olacağı durumlar arasında Başbakan'ın Ölüm, Yasaklama veya uzun süre kullanılamaması sayılabilir.
  
 
{{Jobs}}
 
{{Jobs}}
  
 
[[Category:Türkçe]]
 
[[Category:Türkçe]]

Latest revision as of 15:23, 13 July 2019

Languages: 
EnglishIcon-English.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
TürkçeIcon-Turkey.png


Ülke başkan yardımcısı (vCP) bir ülkenin devlet kabinesinde yer alan bir pozisyondur. Bu görevi yürüten kişi, Dışişleri Bakanı veya Savunma Bakanı gibi diğer kabine üyelerinin üstünde yer alıyor.

Rol

Başkan yardımcısı, ülke başkanı'nın yardımcısı olarak hareket eder ve genellikle tüm önemli ulusal ve uluslararası toplantılara katılır. Hükümet içinde belirleyici bir rol oynar. Ülke başkanı herhangi bir nedenle müsait değilse, Başkan Vekili olabilir. Bazı durumlarda, hükümet çalışmalarına fiilen dahil olma beklentileri olmadan, tamamen fahri olabilir.

Bu pozisyon oyun içi politik unvan olarak bulunmadığından, genellikle Başbakan kullanılırken, pozisyon sahibi tüm biçimlerde hem oyun içi (makale, vatandaş mesajları, vb.)] hem de oyunun dışında (forumlar ve IRC, Discord, Telegram gibi diğer çeşitli iletişim araçları, vb) başkan yardımcısı (vCP) olarak adlandırılır..

Eşdeğer Pozisyonlar ve Unvanlar

Başbakan Yardımcısı
İhtiyaç duyulursa, Hükümetlerinin Başbakanı görevini üstlenebilecek bakan rolüdür. Genel olarak konuşursak, Başbakan Yardımcısı ayrıca bir siyasi partinin lideri veya bir koalisyona katılan ikincil partinin lideridir. Başbakan Yardımcısının eRepublik'te iktidarda olacağı durumlar arasında Başbakan'ın Ölüm, Yasaklama veya uzun süre kullanılamaması sayılabilir.


Jobs
Official in-game Politics Congress member · Councillor · Governor · Minister of Defence* · Minister of Education* · Minister of Foreign Affairs* · Party member · Party president · President · Prime Minister · Secretary general (party) · Spokesman · Vice president (party)
*There are different minister position, some are official, some not, but all are mentioned in article Minister
Military Commander · 2nd Commander · Captain · Soldier · Military ranks · Aircraft ranks
Economy / Media Employee · General manager · Press director
Historical: eRepublik Rising · eRepublik V1
User created jobs Politics Advisor · Ambassador · Chief of staff · Director · Director of Embassies · Founder · Justice · Minister* · Monarch · Parliamentary group leader · Politician · Recruitment director · Secretary general (alliance) · Secretary of Defense · Senator · Speaker · Vice president (country) ·
*There are different minister position, some are official, some not, but all are mentioned in article Minister
Military Advisor · Chief of staff · Commanding officer · Executive officer · Officer · Staff officer · Supreme commander
Economy / Media Advisor · Editor · Founder · Graphic designer · Journalist