One:FAQ/Türkçe

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
ČeskoslovenštinaIcon-Czechoslovak.png
EestiIcon-Estonia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
ItalianoIcon-Italy.png
LatviešuIcon-Latvia.png
LietuviųIcon-Lithuania.png
NederlandsIcon-Netherlands.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


Erepublik Logo v1.jpg

This page has been saved as historical information from V1.
This information is out of date and should not be used for current game play.

eRepublik oynayabilmek için sistem gereksinimi nedir?

eRepublik online bir oyundur ve herhangi bir indirme işlemine gerek yoktur. eRepublik’e katılabilmeniz için gerekli olan tek şey İnternet Bağlantısıdır. Minimum gereksinimler: şu anki IE, Firefox yada Safari browser versiyonları için 233 MHz işlemci ve JavaScript desteğidir.


Kaç tane hesap açabilirim?

Her bir üye sadece tek bir eRepublik hesabı oluşturup, yönetebilir.


Hesap şifremi unutursam ne yapmam gerekir?

Giriş sayfasında “Forgot password (şifremi unuttum)” linki bulacaksınız. Ona tıkladığınızda, mail adresinizi girmenizi isteyen bir forma yönlendirilirsiniz. Mailinizi girip gönderdikten sonra, belirttiğiniz adrese şifrenizi nasıl sıfırlayacağınıza dair bir bilgilendirme gönderilecektir.


Kullanıcı (vatandaşlık) adımı değiştirebilir miyim?

eRepublik’teki karakteriniz için bir isim seçtiğinizde, daha sonra bu adı değiştirme seçeneğine sahip olamazsınız. Bu durum diğer eRepublik vatandaşlarını aldatmamak için yapılmış bir harekettir. Fakat kullanıcı adınızı değiştirmek için mantıklı bir sebebiniz varsa lütfen bizimle temasa geçiniz. Bizimle iletişime geçerken sebeplerinizi detaylı bir şekilde belirtmeyi unutmayınız. Başvurunuzu değerlendirip makul bulursak, kullanıcı adınızı değiştirme işlemini başlatacağız.


Profilime kendi fotoğrafımı nasıl ekleyebilirim?

Profilinize ulaşabilmeniz için sisteme giriş yapmak zorundasınız. Oyuna bağlandıktan sonra profilinize gidip ‘Edit profile’ linkini tıklayınız. Bu bölümde fotoğrafınızı seçip, upload etme imkanını bulacaksınız.


eRepublik için ne kadar ödeme yapmalıyım?

eRepublik’e kaydolmak ve oynamak kesinlikle ücretsizdir. Bununla birlikte oyunda gerçek para karşılığında haftada bir kez gold alma imkanına da sahipsiniz.


Gold (Altın) nedir ve oyunda ne işe yarar?

Terim anlamına bakılmaksızın, eRepublik goldu sınırlı bir lisans hakkını temsil eder ve gerçek zamanlı olarak para yada hisse senedine çevrilemez.
“eRepublik Altını’na” aşağıdaki durumlarda ihtiyaç vardır:


Nasıl iş bulurum?

İlk adım market sekmesinden İnsan Kaynaklarını ziyaret etmektir. Burada eRepublik’teki şirketler tarafından gönderilmiş tüm iş ilanlarını görüp, kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Ancak her farklı iş alanında farklı bir minimum yetenek şartı olduğunu dikkate alınız.


Birden fazla şirkette çalışabilir miyim?

Hayır, birden fazla şirkette çalışamazsınız. Sadece bir genel menajer farklı eRepublik endüstrilerinde şirketler açma hakkına sahiptir.


Karakterim nasıl yemek yer?

Her gün günde bir kez deponuzdaki en yüksek kaliteli yiyecek otomatik olarak tüketilir. Yiyecekler marketten alınabilmektedir. eRepublik’te sağ kalabilmeniz için yemek yemeniz ve dolayısıyla da deponuzda yiyecek bulundurup wellness değerinizi yüksek tutmanız gerektiğini unutmayınız.


Wellness nedir ve ne işe yarar?

Wellness, karakterinizin sağlık ve mutluluk durumunu gösteren birimdir. Çalıştığınızda daha yüksek üretkenlik seviyesine ulaşmanıza, savaşırken de daha fazla hasar vermenize yardım eder. Eğer wellnessiniz 0 olursa karakteriniz ölecektir.


Deneyim puanları (EP) nedir ve nasıl kazanılır?

Deneyim puanları (EP) bir vatandaşın eRepublik’te ulaştığı bilgi ve tecrübe seviyesini gösterir. Hergün çalıştığınızda, antrenman yaptığınızda yada yemek yediğinizde bir deneyim puanı kazanırsınız. Yani düzenli oyuncular günde minimum 3 deneyim puanı kazanabilirler. Bunlara ek olarak aşağıdaki durumlarda da puanlar kazanırsınız:

  • İlk avatarınızı yüklediğinizde;
  • İlk işinize girdiğinizde;
  • Savaştığınızda;
  • Seçimlerde oy kullandığınızda;
  • Şirket kurduğunuzda;
  • Şirketinizi geliştirdiğinizde;
  • Milletvekili seçildiğinizde;
  • Parti kurduğunuzda;
  • Parti seçimlerini kazandığınızda;
  • Ülke başkanı olduğunuzda.


eRepublik’teki tüm özellikleri nasıl kullanılabilir yapabilirim?

eRepublik’te kazandığınız deneyim puanlarıyla ulaştığınız her seviye için yeni bir özelliği kendiniz için aktif hale getirebilirsiniz.


Yeteneklerimi nasıl geliştirebilirim?

İnşaat, ham madde ve imalat yetenekleri içerisinde çalıştığınız endüstriye göre çalıştığınız gün sayısıyla orantılı olarak artar. Her çalışmanızda o sektördeki yeteneğiniz belirli bir değerde artar. Askeri aktiviteler için güç ile belirtilen yetenek etkilidir ve her antreman yapışınızda artar.


Nasıl bir asker olabilirim?

eRepublik’te askeri aktivitelerin bir parçası olabilmeniz için asker olmanız gerekmektedir. İşçi, yönetici, milletvekili, ülke başkanı v.s. ne iş yaptığına bakılmaksızın tüm vatandaşlar asker olma hakkına sahiptirler.


Sıralama nedir?

Sıralama eRepublik’te kazandığınız deneyim puanlarına dayanan sıralamayı göstermek için kullanılır. Enler listesi ‘Best of’ sekmesi altında bulunabilir.


Bir ülke veya bölgeden bir başka ülke yada bölgeye nasıl geçebilirim, bunun sonuçları nelerdir?

Profil sayfanızda “Change residence” (ikamet değiştir) tuşunu bulabilirsiniz. Bu size taşınmak istediğiniz ülke yada bölgeyi seçme şansı verir. Bu seçeneği sadece elinizde bilet varsa kullanabilirsiniz. Bir kere taşınmak için bir bilete ihtiyacınız olur ve biletleri marketten temin edebilirsiniz. Taşınmak ayrıca kullandığınız biletin kalitesine göre wellness değerinize de etki eder.


Nasıl milletvekili olurum?

Parti başkanları her ayın 25’inde yapılan meclis seçimleri için 40 kişilik bir aday listesi hazırlarlar. Sadece toplam üye sayısına göre ülkedeki ilk 5 partinin adayları meclis sandalyeleri için yarışabilirler. Ayrıca bu seçimde aday olarak yer alabilmek için en az seviye 12’de.


Nasıl ülke başkanı olabilirim?

Sadece üye sayısına göre ilk 5 sırada yer alan partiler, ülke başkanlığı için aday sunabilirler. Ayrıca aynı zamanda parti başkanı olsanız dahi kendinizi ülke başkanlığı için aday gösterebilirsiniz. Bu seçimelerde yarışabilmek için en az seviye14’e.


eRepublik’e kayıt olduktan sonra ilk olarak ne yapmalıyım?

Anasayfanızdaki 'To Do' (yapılacaklar) listesi size yardımcı olacaktır. Tıpkı kişisel bir program defteri gibi eRepublik’teki aktivitelerinize rehberlik eder. Bir aşamayı bitirdiğinizde programı ‘To do’ listenizden kolayca silebilirsiniz.


eRepublik’te nasıl arkadaş kazanırım?

Başka bir vatandaşın profil sayfasına bakarken, “Add as friend” (arkadaş olarak ekle) tuşunu görürsünüz. Bu tuşa tıkladıktan sonra, diğer vatandaşa bir mesaj gönderilip arkadaş olma isteminiz iletilir. Teklifiniz kabul edildiği anda yeni arkadaşınız otomatik olarak arkadaş listenize eklenir. Arkadaşlarınızla iletişimde kalmanızı kolaylaştıran chat sistemiyle onların mesajlarını anasayfanızdan kolaylıkla görebilirsiniz.


eRepublik’e katılmaları için arkadaşlarımı nasıl davet edebilirim?

Seviye 4’e ulaştıktan sonra eRepublik’e davet için sınırsız davetiye hakkı kazanırsınız. “Invite friends” (arkadaş davet et) tuşu “Community” (iletişim) sekmesi altındaki menüden bulunabilir. Arkadaşlarınızın e-postalarını mesaj göndererek davetlerde bulunabilirsiniz. Ayrıca Yahoo!, Gmail, MSN yada AOL listelerinize de otomatik davetiye gönderebilirsiniz. Davet ettiğiniz arkadaşınız oyunda 6. Seviyeye ulaştığında ise 5 gold kazanırsınız.


Diğer bir üyeye nasıl para yada eşya bağışlayabilirim?

Her vatandaşın profil sayfasında ‘Donate’ tuşu bulunur. Bu tuşa tıkladığınız anda, sürükle bırak sistemiyle elinizdeki üretimleri yada nakit parayı bir başka üyeye transfer edebileceğiniz bağış paneline ulaşacaksınız


Neden bir market satış lisansı almalıyım?

Ürettiklerinizi ihraç edebilmek için, marketinde satış yapmak istediğiniz her ülkeden ihracat lisansı almanız gerekir. Herbir market lisansı 20 gold tutarındadır. Şirketinizi kurduğunuz ülkede üretimlerinizi satabilmeniz için gereken lisans belgesini ücretsiz olarak olarak alırsınız.


Organizasyon nedir?

Organizasyon, temel olarak bazı hak kısıtlamaları olan bir vatandaş profiline dayanır. Bir organizasyon hesabı antrenman yapamaz, savaşamaz, politik görüş temsil edemez, parti sahibi olamaz, oy kullanamaz, savaşamaz. Organizasyonlar, şirketleri yönetmek için ayrıca da elçilikler, bakanlıklar, bankalar ve bu tip tüzel kişilikleri temsilen kullanılırlar.


Nasıl bir gazete oluşturabilirim?

Bir vatandaşın gazete çıkarabilmesi için en az seviye 8 deneyim puanına sahip olması gerekir. Menüdeki “My places” sekmesinde, ‘Newspaper’ tuşu bulunur. Eğer bir gazeteye sahip değilseniz 2 gold karşılığında kolayca edinebilirsiniz. eRepublik’te gazeteler, vatandaşlar arasında güçlü bir iletişim aracıdır ayrıca propaganda ve satış reklamları için de temel bir kaynaktır.


eRepublik’te seslenme nedir?

Shout (seslenme) eRepublik’te iletişim amacıyla kullanılan bir sistemdir. Anasayfada gördüğünüz shoutboxta 3 farklı sekme görürsünüz: arkadaşlar, resmi ve herkes. Arkadaşlarızla iletişim halinde kalın ve onlara eRepublik’te yaşadıklarınızla ilgili bilgiler verin. (Ör: “Gazetemi çıkarttım” yada “Artık Arjantin Yeşil Parti üyesiyim” gibi…)


eRepublik’te nasıl savaşabilirim?

Anasayfadan savaş listesine gözatarak ülkenizin dahil olduğu savaşlara (isyanlar dahil) ulaşabilirsiniz. Hangi savaşa katılacağınıza karar verdikten sonra basitçe ‘Fight’ tuşuna basıp savaşa katılabilirsiniz. Maksimum hasarı verebilmek için, sorulara verebildiğiniz kadar doğru cevabı vermeyi deneyiniz. Savaş sırasında wellness kaybedeceksiniz ama yardımınız bazı savaşlarda sonucu belirleyici olabilir. Savaşta verdiğiniz hasar silah kullanımınız, rütbeniz ve wellness seviyenize göre artar yada azalır.


Oyunun temel özelliklerini nasıl hızlıca öğrenebilirim?

Bütün bilgiler eRepublik Wiki Sayfalarında bulunabilir. Ayrıca forumlarımızı özellikle de yardım forumlarımızı kullanabilirsiniz. Orada yönetim ekibiyle ve diğer vatandaşlarla iletişime geçip, merak ettiklerinize ulaşabilirsiniz.


Back.gif Tutorial sayfasına geri dön