Kararlılık

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
FrançaisIcon-France.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
TürkçeIcon-Turkey.png


Empires&Determination.png

Bir bölge yabancı güçlerce işgal altında tutuldukça, bölge insanlarının işgalcileri devirmek için sahip oldukları kararlılıkları artar. Bu durum işgalciler karşısında verdiğiniz hasarı arttıran (çarparak) Kararlılık bonusunu beraberinde getirir.

Kararlılık özelliği eRepublik'in 6. yıl dönümünde, 2192. günde (20 Kasım 2013), oyuna entegre edildi.

Kararlılık bonusu

Influence bonus.png Bir direniş savaşı başladığı zaman, direniş için savaşan her bir askerin etkisi kararlılık bonusu ile çarpılır.
Kararlılık bonusu ile elde ettiğiniz etki, sadece savaşlardaki hakimiyet çubuğundaki etkinizi temsil eder. Kararlılık bonusu sadece etkinizi çarpar, hasar puanınızı veya rütbe puanınızı çarpmaz. Diğer bir deyişle, oyuncular gerçek vatansever veya savaş kahramanı madalyaları için yine aynı hasarı verirler, sadece işgalciler karşısındaki etkileri daha fazla olur.
Lütfen dikkat edin:
  • Bombalardan, roketlerden veya gerilla savaşlarından gelen etkiler kararlılık bonusu ile çarpılmaz.
  • Hasar arttırıcılar ve bazukalar ile yapılan vuruşlar normal vuruşlarda olduğu gibi kararlılık bonusu ile çarpılır.

Kararlılık nasıl hesaplanır?

Determination.png

Kararlılık Bonusu bir bölgenin kaç gün işgal altında kaldığıyla doğru orantılıdır. Bir bölge ne kadar fazla süre işgal altında kalırsa, o kadar güçlü kararlılığa sahip olur. Örneğin, eğer Finlandiya Lapland bölgesini 200 günlük İsveç işgalinden kurtarırsa, ve İsveç bölgeye birkaç gün sonra saldırırsa, Finlandiya ve müttefikleri bölgeyi hala yüksek bir kararlılık bonusuyla savunurlar.

Bölge kurtarıldıktan sonra, yerli halk bir süre eski işgalciye karşı kin tutmaya devam edecektir. Bu, yeni serbest bırakılan bölgenin eski sakinine karşı bir süre ayakta kalma şansına sahip olmasını sağlayacaktır. Direniş savaşlarındaki kararlılık bölge MPP savaşıyla yeniden fethedildiğinde sıfırlanmaz.

3929. günden itibaren kararlılık bonusu, son 250 günde bölgeyi işgal altında tuttukları süreyi göz önüne alarak her bir işgalci için ayrı ayrı hesaplanmaya başlandı.
Kurtuluş sonrası kararlılık

Bölge kurtarıldıktan sonra kararlılık, isyan savaşı başladığında bölgenin işgalcilere karşı sahip olduğu kararlılık baz alınarak hesaplanır.

Örnekler

Mevcut formülü kullanarak, 3750. gündeki kararlılık, 3750. günde o bölgeyi elinde tutan herhangi bir ülkeye karşı 1.32 (son kurtuluştan sonraki son 60 gün için hesaplanmıştır) olacaktır. Mevcut formülle, İstilacı A'ya karşı kararlılık, İstilacı A'nın o bölgeyi son 250 günde elinde tuttuğu 140 gün için hesaplanacak ve sonuçta toplam 4.45 olacaktır. İstilacı B'ye karşı kararlılık (İstilacı B bu bölgeyi fethederse geçerlidir), bölgeyi elinde tutmayı başardığı 45 güne göre hesaplanır ve bu da toplamda 1.14 olur. Diğer tüm ülkeler için, verilen zaman aralığında bölgeyi ellerinde tutmadıkları için, kararlılık 1 olarak kalacaktır.

Örnek: A ülkesi 250 gün boyunca B ülkesinin Z bölgesini işgal eder. B Ülkesi, bölgeyi 6x direniş savaşı kararlılığıyla (250/250 gün işgal) kurtarır.

Senaryo 1: A ülkesi, MPP/doğrudan savaş yoluyla B ülkesinin Z bölgesine anında saldırır.

  • B ülkesi, ~5,9x savunma savaşı kararlılığına sahip olacaktır.

Senaryo 2: B ülkesi, MPP/doğrudan savaş yoluyla A ülkesine saldırır.

  • B Ülkesi, sıfır saldırı savaşı kararlılığına sahip olacaktır.

Senaryo 3: Z bölgesi 8 gündür özgürdür. A ülkesi Z bölgesine saldırır.

  • Z Bölgesi ~ 4x savunma savaşı kararlılığına sahip olacaktır.

Senaryo 4: Z bölgesi 20 günden uzun süredir özgürdür. A ülkesi Z Bölgesine saldırır.

  • Z Bölgesi sıfır savunma savaşı kararlılığına sahip olacaktır. A ülkesinin Z bölgesini fethettiğini varsayalım. Direniş savaşı kararlılığı, A ülkesinin son 250 gün içinde o bölgeyi elinde tuttuğu gün sayısına göre bir kez daha hesaplanır. Kararlılık geçen seferden daha düşük olur, ancak çok fazla değil, çünkü sadece 20/250 günlük özgürlük eklenmiştir. Şimdi de B ülkesinin bölgeyi ~5,9x direniş savaşı kararlılığıyla (230/250 gün işgal) özgürleştirdiğini varsayalım. Z Bölgesi, MPP/doğrudan savaş yoluyla saldırıya uğradığında bir kez daha A ülkesine karşı ~5,9x savunma savaşı kararlılığına sahip olur.

Senaryo 5: C ülkesi Z bölgesine saldırıyor (C ülkesi son 250+ günde Z bölgesini işgal etmedi).

  • C ülkesi, sıfır savunma savaşı kararlılığıyla karşı karşıya kalır. C ülkesi sıfır direniş savaşı kararlılığıyla karşı karşıya kalır (0/250 günlük işgal). B ülkesi Z bölgesini kurtarır. A ülkesi, Z bölgesine saldırır. A ülkesi, savunma savaşı kararlılığıyla karşı karşıya kalır ve bölge fethedilirse, işgal günlerine dayalı direniş savaşı kararlılığıyla karşı karşıya kalır.

SSS

S: Kararlılık yalnızca bölge özgür olduğunda mı azalır yoksa işgalci B bölgeyi elinde tutuyorsa işgalci A için azalır mı?

  • C: İşgalci A için Direniş Savaşı Kararlılığı bölgeyi işgal etmediği her gün azalır, böylece her iki durumda da düşecektir.

S: A ülkesi, Z bölgesinde C ülkesine saldırır. A ülkesi kararlılıkla karşı karşıya kalır mı?

  • C: Savunma Savaşı Kararlılığı, yalnızca bölgenin asıl sahibi olan B Ülkesi için geçerli olacaktır.

Ayrıca bakınız


Savaşlar

Temel Bilgiler: Askeri eğitimSavaşSavaş ilanıDoğal düşmanHava saldırısıSavaş alanıMuharebeSavaş öncelikleriKararlılıkİmparatorlukSavunma kalkanı
Türler ve listeler: Uçak savaşıKara savaşıSoğuk; Tam ölçekli veya Epik savaşDireniş savaşıİç savaşKurtuluş savaşıOyun içi savaşlar sayfasıAskeri çatışmaların listesi