İsyan Savaşı

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
ItalianoIcon-Italy.png
한글Icon-South Korea.png
МакедонскиIcon-Macedonia.png
NorskIcon-Norway.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


Savaşlar

Temel Bilgiler: Askeri eğitimSavaşSavaş ilanıDoğal düşmanHava saldırısıSavaş alanıMuharebeSavaş öncelikleriKararlılıkİmparatorlukSavunma kalkanı
Türler ve listeler: Uçak savaşıKara savaşıSoğuk; Tam ölçekli veya Epik savaşDireniş savaşıİç savaşKurtuluş savaşıOyun içi savaşlar sayfasıAskeri çatışmaların listesi


İsyan savaşları bir bölgenin asıl sahibi olan ülkeye kazandırılması için işgalci ülkeye açılan savaşlardır.

İsyan savaşını başlatma

İsyan savaşını "support" butonuna basarak katılabilirsiniz. Bu arayüz isyan başlatma imkanınız varsa görüntülenmektedir.

Bir isyanı başlatmak için gerekli paneli görmek için isyanın çıkartılacağı bölgede bulunmak gerekmektedir.

Sizle beraber dokuz vatandaş daha isyan savaşını destekleyebilir. Eğer savaş kazanılır ve sonucunda bölge özgürleştirilirse isyanı başlatan bütün vatandaşlar Direniş Kahramanı madalyası alırlar.

Bir isyanı ancak şu koşullarda destekleyebilir ve başlatabilirsiniz:

  • özgürleştirmek istediğiniz bölgede bulunmak;
  • en az 25. seviye olmak;
  • 1000 para birimine sahip olmak;
  • isyanı destekleyen on (10) vatandaş olması;
  • bölge işgal edileli 24 saatten fazla süre geçmiş olması;
  • isyan açan ülkenin isyancı güçlerinin savaş açılan ülkeye karşı başka bir bölgede isyan savaşı vermiyor olması;
  • bölgenin herhangi başka bir savaş içinde yer almaması.

İsyan savaşı onuncu vatandaş isyanı desteklediği anda başlar.

Eğer isyan savaşı başlamadan bölgenin orjinal sahibi bölgeyi ele geçirirse (normal bir savaşla ya da doğal düşman savaşıyla), isyan savaşını destekleyen vatandaşlar 1000 lokal paralarını geri alacaklardır. Aynı bölgede yeniden bir isyan başlatılabilmesi için 24 saat geçmesi gerekir. (Örneğin, Güney Avustralya Endonezya tarafından işgal edilmiş olsun. Sekiz kişi henüz başlamamış olan isyan savaşına destek vermiş olsun. Eğer Avustralya, yani bölgenin orjinal sahibi, bölgeyi ele geçirirse, sekiz vatandaş isyana destek olmak için verdikleri 1000 lokal paralarını geri alacaklar.

İsyan savaşı başarısızlıkla sonuçlanırsa (yani işgalciler bölgeyi başarılı bir şekilde savunursa), isyan savaşını destekleyen vatandaşlar 7 gün boyunca başka bir isyan savaşını destekleyemeyeceklerdir. "Support" butonunu görebilecekler fakat tıkladıklarında neden isyan savaşını destekleyemeyeceklerine dair açıklamayı göreceklerdir.

Buna ek olarak, vatandaşlar isyan savaşı destekleme panelinde görülebilen vote tuşuna basarak bir ücret ödemeden isyanı oylayabilirler. Bu oy isyana destek olarak sayılmamaktadır. Bir isyanı desteklediyseniz ya da oyladıysanız isyan savaşı başladığında uyarı olarak bilgilendirileceksiniz.

1785. günden itibaren isyan savaşlarına aşağıdaki düzenleme getirilmiştir:
İşgalci devlete karşı açtığı isyan savaşını kaybeden bir ülke, aynı işgalci güce 24 saat geçmeden yeni bir isyan savaşı açamaz.

Bu soğuma süresi, işgalcinin işgal ettiği ülkelerin tüm orijinal bölgelerine uygulanacaktır.

Lütfen dikkat: İsyan savaşı başladıktan sonra harcadığınız para size asla iade edilmez. Tek istisnası, eğer siz işgal altındaki bölgelerden birinde isyana katıldınız, ancak isyan savaşı işgal altındaki diğer bölgelerinizde açılmışsa, harcadığınız 1000 lokal para biriminiz iade edilir.

İsyan savaşında savaşma

Ana makale: Savaşmak

Savaşmak için bölgenin şu anki sahibi olan ülkenin topraklarında olmanız gerekmektedir. Savaşma işlemi normal savaşlarla aynıdır. Tek fark savaşmak istediğiniz tarafı seçmeniz gerekmesidir. Taraf savaş sayfasından seçilir:

Tarafınızı desteklediğiniz güçler yönündeki butona basarak seçin. İsyan güçleri tarafında savaşmak için sol taraftaki, isyana karşı işgalci güçleri desteklemek için sağ taraftaki butonu kullanın. Bölgenin ismi ortada yer almaktadır.

Kararlılık

Ana makale: Kararlılık

eRepublik'in 6.yıldönümü'nden(2192.gün) itibaren, eğer bir bölge işgal altında tutulursa, bölge insanlarının işgalcileri devirme kararlılıkları zamanla artar. Bu durum, savaşlarda işgalciler karşısındaki etkinizi arttıran Kararlılık Bonusunu oluşturur.

Örneğin, eğer Finlandiya Lapland bölgesini 200 günlük İsveç işgalinden kurtarırsa, ve İsveç bölgeye birkaç gün sonra saldırırsa, Finlandiya ve müttefikleri bölgeyi hala yüksek bir Kararlılık Bonusuyla savunurlar. Fakat, yüksek Kararlılık Bonusuna rağmen İsveç bölgeyi fethederse, kararlılık 0 olur.

Ayrıca bakınız


Asker ile ilgili terimler

Temel konseptler: Askeri rütbeUçak rütbesiGüçHasarEtkiSilahArttırıcıSavaş alanıKara savaşıUçak savaşı
Başarımlar: Savaş kahramanıHarekat kahramanıÖzgürlük savaşçısıParalı askerGökyüzü kahramanıSüper askerEn iyi havacıEn iyi savaşçıGerçek vatansever
Askeri birlik: KomutanYardımcı komutanKaptanBölükGünlük emirSavaş emirleri
Eylemler: EğitimSavaşmakDeployGerilla savaşları
İpuçları ve püf noktaları: Askeri eğitimAskeri formüller
Görseller: Araç deposuTank kaplamalarıUçak kaplamaları