One:Food/Македонски

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
HrvatskiIcon-Croatia.png
ČeskoslovenštinaIcon-Czechoslovak.png
EestiIcon-Estonia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
ItalianoIcon-Italy.png
한글Icon-South Korea.png
LatviešuIcon-Latvia.png
LietuviųIcon-Lithuania.png
МакедонскиIcon-Macedonia.png
NederlandsIcon-Netherlands.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


Erepublik Logo v1.jpg

This page has been saved as historical information from V1.
This information is out of date and should not be used for current game play.


Здравје и термини поврзани со него

Здравје · Храна · Куќа · Болница · Подарок · Прва Помош · Тренирање · Работење · Генерален Директор · Војување · Билет · Смрт · Revive

Храна

Icon - Food.jpg

Quality Cost Bonus
Quality 1 види Здравје
Quality 2 види Здравје
Quality 3 види Здравје
Quality 4 види Здравје
Quality 5 види ЗдравјеХраната го подобрува здравјето на граѓанинот. Таа како и сите продукти, може да се купи на пазар.

Секој ден, храната со најдобар квалитет која ја поседуваш автоматски ќе биде конзумирана.

Ако немаш никакви резерви на храна, ќе бидеш предупреден дека треба да купиш. Ако немаш храна и по предупредувањето, ќе започнеш да губиш здравје. Кога твоето здравје ќе опадне на нула, граѓанинот умира. Ќе ти биде дадена можност да го оживееш следниот пат кога ќе се вклучиш на играта.

Храна и здравје

Здравјето кое го добиваш од храната или куќата не е линеарно. Ако имаш високо ниво на здравје тогаш добиваш помалку здравје од овие два продукти. Ако пак имаш малку здравје тогаш ќе добиеш поголема количина на здравје отколку во претходниот случај.

Пример: Ако имаш 10% здравје и изедеш q2 храна а притоа поседуваш q2 куќа во тој случај ќе добиеш +5.6 здравје. Ако пак имаш 90% здравје и изедеш q2 храна а поседуваш q2 куќа во овој случај ќе добиеш само +2.4 здравје од овие 2 продукти.

Пресметај го здравјето

Има повеќе страници кои можат да ти помогнат да го пресметаш здравјето кое ќе го имаш утредента, една од најкористените е eRepublik Wellness Calculator.

Производство

За производство на храна како суровина се користи жито.

ПрочитајПродуктите

Храна · Подароци · Билети · Оружја · Куќи · Болници · Одбранбени Системи