Party president/Македонски

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran2.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
МакедонскиIcon-Macedonia.png
NederlandsIcon-Netherlands.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png
Icon position party president.gif

Партиски претседател е граѓанинот кој е избран од своите сопартијци за да ја води нивната партија. Изборите за партиски претседател за сите партии се одржуваат на 15-тиот ден секој месец.

Што може да прават партиските претседатели?

Партискиот претседател може ги има следниве можности:

  • Да ги менува деталите на партијата
  • Да одбере кој ќе се кандидира за во Конгрес. (Види Одбирај конгресни кандидати)
  • Да одбира кој ќе ја претставува партијата на избори за претседател на државата. (Види Избори за државен претседател)
  • Да ги користи партиските финансии за реклами
  • Да даде оставка од позицијата (членот на партијата со највеќе искуствени поени автоматски ќе го замени)

Како да се кандидирате за партиски претседател

Услови за кандидирање за партиски претседател:

  • Морате да сте член на таа партија
  • Да имате искуствено ниво најмалку 13(125 искуствени поени)
  • Да имате Icon-gold.gif 2 Златo за номинација. ЗАБЕЛЕШКА: ОВА НЕМА ДА ВИ СЕ ВРАТИ ДУРИ И АКО ДАДЕТЕ ОСТАВКА


Rising Мени

Почетна страна · Пазар · Заедница · Правила · Историјат