Данок на додадена вредност

From eRepublik Official Wiki
< VAT
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БеларускаяIcon-Belarus.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
한글Icon-South Korea.png
МакедонскиIcon-North Macedonia.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


List of taxes that can be found on Economy tab in My country. VAT is in the third column.
Icon law VAT & import taxes.png Данок на додадена вредност, или VAT, е данок утвден од страна на државната администрација која што ја зголемува цената на продуктите на пазарот. Даночниот приход е додаден во акаунтот на државата.

Пример: Ако граѓанинот се одлучи да продаде еден леб за $1.00, и данокот на додадената вредност на државата е 5%, тогаш вие ќе заработите $0,95 за тој леб (1,00-0,05).

Бидете претпазливи кога ќе објавите некоја понуда на пазарот. Добра идеа за да не изгубите пари е да пресметате вашата реална заработувачка откако ќе се додаде данок на додадена вредност, пред да ја објавите понудата.

Даночните стапки можат да се видат кликајќи на табот економија под табот My country.

Данокот на додадена вредност не е додаден на суровините.

Видете исто така


Back.gif Back to Даноци page