TVSH

From eRepublik Official Wiki
< VAT
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БеларускаяIcon-Belarus.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
فارسیIcon-Iran.png
SuomiIcon-Finland.png
FrançaisIcon-France.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
한글Icon-South Korea.png
МакедонскиIcon-North Macedonia.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png


List of taxes that can be found on Economy tab in My country. VAT is in the third column.
Icon law VAT & import taxes.png Tatimi mbi Vlerën e Shtuar, TVSH, është një taksë e përcaktuar nga administrata e vendit që rrit çmimin e shitjes së artikujve në treg. Të ardhurat tatimore është shtuar në llogarinë e vendit.

Shembull: Nëse një qytetar vendos për të shitur një njësi të Ushqimit për 1,00 $, dhe vendet e TVSH për ushqim është 5%, atëherë ai do të fitoni vetëm $ 0,95 për këtë njësi të Ushqimit (1.00-0,05).

Pra, të jenë të kujdesshëm kur ju vendosni një ofertë në treg. Një ide e mirë për të shmangur humbjen e parave është për të llogaritur të ardhurat tuaja të vërtetë dikur TVSH-ja është aplikuar, para se të vendosni ofertën.

Normat e taksave mund të shihet duke klikuar në Ekonomi nën tabelen

Shiko edhe kete


Back.gif Ktheu tek faqja Taksat