Issue money/Македонски

From eRepublik Official Wiki
Jump to: navigation, search
Languages: 
EnglishIcon-English.png
ShqipIcon-Albania.png
БългарскиIcon-Bulgaria.png
中文(简体)Icon-China.png
中文(繁體)Icon-Republic of China (Taiwan).png
HrvatskiIcon-Croatia.png
ČeskoslovenštinaIcon-Czechoslovak.png
فارسیIcon-Iran2.png
SuomiIcon-Finland.png
DeutschIcon-Germany.png
ΕλληνικάIcon-Greece.png
MagyarIcon-Hungary.png
Bahasa IndonesiaIcon-Indonesia.png
ItalianoIcon-Italy.png
МакедонскиIcon-Macedonia.png
PolskiIcon-Poland.png
PortuguêsIcon-Portugal.png
Portugues BrasileiroIcon-Brazil.png
RomânăIcon-Romania.png
РусскийIcon-Russia.png
СрпскиIcon-Serbia.png
SlovenščinaIcon-Slovenia.png
EspañolIcon-Spain.png
TürkçeIcon-Turkey.png
УкраїнськаIcon-Ukraine.png
Icon issue.gif Печатење пари овозможува ако биде изгласано од страна на конгресот, парите ќе влезат во државата каса. Печатењето пари има Gold Има такса која служи за да неможе да се уништи економски државата одвантре.

Ако држава сака да печати пари мора да плати днок. Данокот е пресметан така што 1 од националната парична единица = 0.005 Gold. Пример: Ако земја сака да испринта 10.000 парична единица данокот би бил Icon-gold.gif 50 Златo.

"За да испринташ пари во парична единица од државните каси ќе биде одземено Злато. Цената е 1 (парична единица) испринтана = 0.005 Gold."

Ако ова биде не прифатено данокот во Злато ќе биде вратен во државните фондови


Back.gif Back to Country administration page